VoIP bezdrátově je dneska také DECT

Delší dobu přemýšlím o tom, že bych chtěl mít doma bezdrátový telefon napojený na VoIP. Asi nejsem sám, pro koho telefon znamená především utržené sluchátko a vylézat do pracovny, kde v současné době náš drátový VoIP telefon dlí, se mi nechce kvůli takové maličkosti, že chci zavolat do číny na rohu a objednat jídlo. Zavolám za pětkrát vyšší cenu z mobilu. Jenže pohodlně.

Bezdrátových VoIP sluchátek je na trhu celá řada, s většinou z nich mám špatné zkušenosti. Pokud WiFi síť nemá žádný provoz, je to s nimi většinou v pohodě, ale uvažovat o nich jako o levném a pohodlném řešení zatím asi nelze.

V poslední době řada výrobců přišla na to, že tu máme ještě jedno bezdrátové rádio, na které jsme zapomínali a které funguje spolehlivě, protože je pro přenos hlasu určeno. Ano, DECT. DECT nepotřebuje řešit priorizaci hlasového hovoru, je dostatečně zaběhaný a levný, výrobci jsou s ním dostatečně sžití. A tak se na trhu pomalu objevují první řešení bezdrátových telefonů založených na DECT a VoIP.

DECT řešení

Samozřejmě můžete udělat jednu věc, koupit si VoIP adaptér (například nějakou Sipuru/Linksys) a klasický DECT telefon. To ale není tak elegantní, potřebujete dvě krabičky a lecko (třeba já) to tak nerad.

Na trhu se začínají objevovat specializovanější zařízení. Například AVM FT 7150 D je kombinací routeru, WiFi, DSL modemu a DECT telefonu obsluhujícího jak telefonní linku, tak SIP. Produkt vyrábí německá firma AVM známá spíše značkou svých produktů Fritz!

Další kombinaci DECT a VoIP představil na letošním CeBITu Hagenuk pod jménem Hagenuk VoIPtel 80 DECT (info zde). Opět jde o DECT telefon se základnovou staničkou. Oba produkty se ale ještě neprodávají, cena není známa.

Dalším dobrým příkladem může být Inventel DV5213 / DV7213 – v tomto případě jde o kombinaci domácího routeru spolu s DSL modemem, přípojným bodem WiFi a DECTem pracujícím jak s pevnou linkou, tak s VoIP. Cena opět neznáma, informace zde.

Zajímavým řešením je také Tedas IP-DECT, taková hezká malá ústřednička pro VoIP telefonii s DECT pro připojení až patnácti telefonů a pro dva simultánní hovory do vnější sítě a další dva hovory na lokální síti. info zde

Z dalších produktů bych mohl jmenovat i u nás dostupné systémy Kirk, které už jsou vhodné spíše pro střední a větší firmy, ale i zde je DECT kombinovaný s VoIP. info zde.

DECT pro a proti

DECT má v porovnání s přímým nasazením WiFi pro VoIP výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je, že DECT sluchátek je k mání požehnaně a za ceny citelně nižší, než sluchátka WiFi. Také ovládání DECT sluchátek je podstatně jednodušší, než párování WiFi, minimálně do doby, než ztratíte manuál od základnové staničky. Kvalita hovoru je vlastně nezávislá na zatížení „sítě“ – DECT má svoje pásmo a žádné mikrovlnné trouby se mu tam nemíchají. DECT síť můžete snáze optimalizovat.

Na druhou stranu po DECTu nemůžete dostatečně uspokojivě prohánět data (jde to, ale nepoužívá se to, bo pomalé), takže pokud toužíte po připojování telefonů i notebooků mobilně po firmě, musíte si k DECTu paralelně zavést WiFi. Jenže otázka je, proč ne. DECT technika i WiFi technika pro internet je laciná, součtem se nedostanete výše, než kdybyste prahli po WiFi technice pro hlasové služby. Navíc si ušetříte řadu problémů s administrací.

Která technologie se nakonec prosadí, je těžko říci. U WiFi sluchátka mne lákalo, že se jím budu moci připojit na hotspotu a telefonovat. V praxi to má své problémy. Tak především se musím na hotspotu nějak autorizovat, což ve většině případů vyžaduje prohlížeč – a ten většina WiFi telefonů nemá, i když Linksysu už to došlo a začíná jej tam vestavovat. Zatím s rozpačitým výsledkem. Navíc poplatky za provoz hotspotů jsou zejména v zahraničí takové, že se podobná operace moc nevyplatí. Je jednodušší zavolat z mobilu a přetrpět roamingovou sazbu, než někde šaškovat s WiFi telefonem, abyste pak zjistili, že minimální poplatek je pět euro za hodinu…

DECT zase láká svojí bezproblémovou dostupností a jednoduchostí použití.

Takže si vyberte, je to ve vašich rukou 🙂

Faktická poznámka na závěr: DECT telefony napojované přes USB jsem nepočítal, protože to nejsou řešení použitelná samostatně.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

18 komentářů

 • Take se po necem podobnem pokukuji…

  Co treba neco takoveho?
  http://www.planet.com.tw/product/product_dm.php?product_id=367&menu_id=3
  http://www.planet.com.tw/product/product_dm.php?product_id=385&menu_id=3&PHPSESSID=54fea2859f2f642afa69dfe905867be7

  Videl jsem to uz prodavat i u nas v nejakem eShopu za cenu kolem 8000Kc…

 • A co Sipura SPA xxxx? K té se pak připojí jakýkoliv DECT a je to. Když sluchátko omrzí, koupí se za pár korun nové.

  A pak další věc: Nokia E60/61. Zatím tam sice VoIP nefunguje, ale prý bude. A má i ten inet prohlížeč.

 • Mě se líbí jak všichni pějí ódy na VoIP a když dojde na lámání chleba tak se rádi vrací k osvědčenému CSD což je v tomto případě DECT jindy GSM 🙂

  "Pokud WiFi síť nemá žádný provoz, je to s nimi většinou v pohodě, ale uvažovat o nich jako o levném a pohodlném řešení zatím asi nelze." to je přesně ono pokud je tam na tom TCP/IP volno tak OK ale běda jak zahoustne provoz….

 • A co treba Nokia E60 – mela by umet VoIP pres WLAN. Mate nejake zkusenosti? Docela se mi ten princip zamlouva – hovory z domova pres VoIP, mimo domov pres GSM…

 • K tem novym nokiim – momentalne neni podpora pro stun/jine prolezani natem krome myslim reseni cisco/avaya, takze to doma pravdepodobne jeste dlouho nerozjedete. Krome toho se mi zda, ze mobil, ktery bude stale zapnut do wifi site vydrzi na prijmu tak par hodin…

 • [5] Mám tu před ssebou E70 (dovoz, Nokia si myslí, že by jich tu neprodala dost) a je to tak napůl :-). Ano NAT je problém (resp. je to ve vašich rukách a pokud už máte hračku typu E60/61/70 tak máte take WiFi router s nějakým alternativním firmwarem :-), když si člověk moc nehraje s nastavováním a pokusničením, tak to i vydrží běžet bez restartu či ztráty signálu/registrace…. a WiFi je opravdu děsnej žrout baterek. Na víc než 2hod hovoru to nemá

 • … a ještě drobnost, ViOP by měl fungovat i přes packet data (než to operátoři zakážou) ale neměl jsem odvahu to přes GPRS zkoušet. Otázka je, nakolik potom takový hovor vyjde a jestli by se nevyplatilo volat klasicky.

 • [6] Takze jeste nejsme v dobe, kdy je mozno takovym dualmode pristrojem nahradit mobil i pevnou linku pomoci wifi 🙁

 • Jeste k te wifi – kdyz router umi qos, tak neni problem nastavit nejvyssi prioritu pro sip/iax, tim padem je sumafuk, zda je linka v tezkem provozu nebo ne – hovor ma prednost. Zkousel jsem to s softwarovym traffic shapingem a fungovalo to opravdu skvele – hovor fungoval vzdy ikdyz jsem se to snazil "podelat" up/downloadem, ftp nebo jinymi pitominkami, takze verim, ze hardwarove reseni bude prinejmensim stejne dobre. Takze bych opravdu nevidel tak tragicky to wifi reseni (krome te energeticke narocnosti samozrejme).

 • Na Nokia E60 mi sluzba VoIpex funguje. Pouzil jsem tato nastaveni http://www.telefonujeme.cz/about2184.html

 • [6] Upravujeme FW pro WL500g tak, ze E60 pak bude fungovat bez NATu…

 • Hmm DECT vs WiFi.
  Porovnejte….WiFi ma 100mW vyzareneho vykonu a DECT ma 250mW , takze je silnejsi a ma lepsi pokryti.
  U Wifi nemam "zarucen" prenosovy kanal u DECTu ano.
  A data….ted pres DECT pisu..ping je 8ms a rychlost… me 600kbps staci.
  -=RYS=-

 • [7] Na GPRS to nejde rychlost OK ale ping je moc velký … 700 ms je opravdu moc

 • Jeste k tem vykonum. WiFi (2.4G) ma povoleno 100mW e.i.r.p., DECT ma povoleno 250mW e.r.p coz je 1.6×250 = 400mW e.i.r.p. Takze je zde povolen daleko vetsi vykon.
  -=RYS=-

 • [11] to jistě spoustu lidí potěšíte, já osobně jedu OpenWRT na WL500g 🙂

 • Potřebuji radu. Moje domácí síť vypadá takto:
  kabelový modem – Access point Asus WL-500g Deluxe – moje PC (přes UTP kabel) + bratrovo notebook(WiFi).
  Potřebuji dostat telefon o 8m dál od mého PC. Moje PC má záložní zdroj. Mím cílem je, aby v případě výpadku energie telefon byl funkční stále, díky záložnímu zdroji.
  Můj nápad byl: AP – POE100- Planet napájení po ethernetu – VOIP telefon SIP/SPA942.
  Existuje nějaká varianta na DECT? Ptám se proto, že síť je hodně zatížená a AP nemá přímou podporu QOS a s DECT lze volat bez drátu.
  Zajímalo by mě, zda by šlo přes UTP napájet telefon AVM FT 7150 D.

 • Ted jsem zkousel Erikka…. DECT/GAP foun, ale i USB pro inet, takze sluchatko slouzi i jako pripojka na inet. Zakladna ma RJ45/ETH (vnitrni router).
  Pres USB mi notes chodil okolo 350kbps.
  -=RYS=-

 • Zapomel jsem…ping okolo 40ms na zakladnu….. takze CS1.6 mi chodi az 600m od baraku!!!