VoIP berte vážně

Ještě stále se nám v telekomunikační obci vyskytují jedinci infikovaní virem, který pracovně nazývám „blame VoIP“. Zaznamenal jsem mírnou úpravu argumentace, která se dřív opírala především o kvalitu hovoru. Momentálně je tato argumentace nepříliš použitelná (pokud nemáte úplně ucpanou přípojku do Internetu). 

Zaznamenal jsem u pár středně velkých firem (oblast, kam se ony samy řadí) argumentaci prodavačů hlasu, že VoIP je buď pro domácí uživatele nebo velké korporace. Pokud budou takto argumentovat i Vám, zkuste je odkázat na blogpost Romana Staňka, který na Geeklandii popisuje nasazení Free Software pobočkové ústředny Asterisk.

Možná by se mohli inspirovat taky vymýšleči kol a ohně v síti CZFree.Net.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

26 komentářů

 • Pár komentářů:

  1) Co spolehlivost? Chnápu že pro menší firmu to tak nehraje roli ale obávám se že PC bude mít oproti PBX mnohem menší spolehlivost. Nerestartoval jsem PBX ani neamatuji 🙂
  2) Jak jsou připojeny staré analogové telefony nějak jsem to nepochopil.
  3) Máte české příchozí číslo z pevné? Obvykle je to problém.

 • Vím, že to nepatří k tématu, ale docela by mne zajímalo jak pokračuje výběrové řízení na nový redakční systém (či něco podobného) který nahadí BLOG:CMS ? Nebylo by možné napsat o tom zase pár řádků. Určitě nebudu sám, koho to zajímá.

 • [1] Možná že kdyby jsi si to přečet nepálil bys tady tak od boku! Jinak k 1) zamysli se jak asi problematický provoz na takové PBX může být když vše obhospodařuje soft bez toho že na tom někdo jiný pracuje?! Ve firmě máme PC které se stará pouze o docházkový systém jede na staré 486 s Win 3.11 ;oD a nemuset tam kvůly novým čipům tak o tom ani nevim ;oD! Odpověď na 2)a 3) najdeš u Romana Staňka, na Geeklandii!

 • tak mne konecne dorazil kredit na Skypeout a po par hovorech do Cech, to vypada supeeeeeer (kvalita i cena).

 • Podle mě je špatná pověst VoIP docela logická, mnoho našeich obchodních partnerů v zahraničí na VoIP přešlo a je naprosté utrpení s nimi mluvit. Většinou to vyřeším tak, že jim řeknu, ať zavolají z normálního telefonu, nebo jim zavolám zpátky sám. Trochu problém je v tom, že VoIP používají běžně i telekomunikační operátoři, a tak musím občas na helpline vysvětlovat, ať nás směrují přes nějakého kvalitnějšího operátora. To je praxe. Na huhlání, zpoždění, šum a další problémy nejsem zvědavý, to si raději připlatím a hovor může být o to kratší, když nemusím vše opakovat třikrát.

  Znám opravdu velké mezinárodní firmy, kde se vedení rozplývá nad tím, jak jsou s VoIP moderní a jak ušetřili za telefonní poplatky, a pak jejich obchodníci hořekují, o kolik miliónů přišli na neuskutečněných obchodech právě kvůli tomu, že nemají možnost VoIP obejít.

  VoIP je celkem v pohodě, když je po celé trase rezervováno pásmo, jenomže to je málokdy splněno.

  VoIP má problémů proti klasické telefonii pořád dost: http://cp.literature.agilent.com/litweb/pdf/5980-0989E.pdf… a je otázka, jestli dřív budou vyřešeny, nebo dřív dojde ke konvergenci sítí.

  Určitě je ale dobře, že jsou takoví nadšenci jako pan Staněk, díky jejich zkušenostem se může technologie pohnout zase o kus dopředu.

  I když je to zatím v mnoha případech ono známé "Nechci slevu zadarmo".

 • [3] Sorry ale já to tam opravdu nevidím. Kromě toho že mají zapojeny analogové telefony tam nic dalšího není. Není tam jak je mají zapojené ani tam není nic o příchozím čísle. Já to tam prostě nevidím. Když tak prosím přímý odkaz na popis. Díky

 • [3] Ještě k té spolehlivosti v PBX se většinou nic netočí není tam HDD, větrák atd… už jen tyto dvě věci příspívají k větší spolehlivosti. Další věc je například ta že lepší PBX jsou napájeny z akumulátorů a ty akumulátory jsou dobíjeny.

 • [7] Na jednu stranu můžete připojit PC s Asterixem na UPS. Ale na druhou stranu je většinou funkčnost Internetu závislá na síťovém napájení tak jako tak. A výdrž UPS taky nic moc – dnešní PC jsou docela rozežraná a na standardní baterii vydrží max. 15 minut. A pokud k té UPS připojíte i Cisco, tak už nevydrží skoro nic.

  Navíc klasický telefon funguje i bez napájení, a pobočkové ústředny mívají v sobě relé, které při dlouhodobém výpadku, kdy vypadne i zálohování ústředny, propojí státní linky natvrdo na určené telefony.

 • [7] http://www.sipura.com/products/spa841.htm… to je co se týče hardware a tanalog telefonů, ale na tohle jsou připraveny mnohé VoIP firmy hodně ti taky může napovědět http://www.asterisk.org/. Nejsem profík na VoIP, ale PBX a jejich výhody či nevýhody znám dělám ve firmě která obchoduje v Telco oboru sice PBX neděláme, ale . . . Co je však opravdu zajimavé jsou ty cenové relace za hovory! To je věc která my nejde do hlavy ;o( [5] Stejně tak jako existujý dobří obchodnící existují i špatní. To je všude stejné. To však neznamená že VoIP je špatná nebo obráceně. V mnoha případech kdy voláte ani nepoznáte že komunikujete pomocí VoIP a možná by jste se divil že to jede i přes ČT ;oD

 • [8] takove rele je uzitecna vce, zvlast, kdyz dokaze propojit PRI pripojku s analogovym telefonem.

 • [10] Jasně, takové je nejužitečnější 🙂

  To se řeší tak, že se třeba nechá několik klasických analogových linek a když PRI spadne, tak na ně telefonní operátor automaticky přeroutuje hovory.

  Kapacita je pochopitelně omezená, ale zákazníci se dovolají – a o to jde.

  Možná by tedy mohl telefonní operátor přeroutovat hovory i na mobilní čísla, ale to jsem nezkoušel.

  A možná i VoIP operátoři to umějí?

  Každé řešení je vhodné pro jinou velikost firmy a jinou vyžadovanou spolehlivost.

 • No skoro bych rekl, ze kdyz uz si drzis PRIcko a nekolik analogovych linek, tak se Ti vyplati poridit si dve kvalitni pripojky k Internetu a dva asterisky 🙂

  Nevim, co je VoIP operator, ale vim, ze nekolik operatoru v CR, kteri poskytuji klasicky hlas, Ti udelaji propojeni i pres VoIP.

 • Telefonie se vyvíjí hodně přes 100 let. VoIP je zatím vlastně technologicky poslední stadium. Vzhledem k odlišnosti od předchozích přenosových technologií lze předpokládat, že tu budou na začátku nějaké mouchy. Ty se však během krátké doby vychytají a za pár let po klasické lince neštěkne ani pes. Když začínalo GSM, bylo to velmi podobné…

 • [13] To se nikdy dopředu neví, po NMT taky už neštěkne pes a po GSM za čas třeba taky ne. VoIP může být taky jen slepá ulička, nebo spíš jen dočasná berlička. Z principu se "Voice" a "IP" k sobě moc nehodí.

 • [14] Ahoj Petre,
  jak jsi prisel na to, ze "z principu se Voice a IP k sobe moc nehodi" ?

  Ten vyrok ma zhruba stejne vypovidajici hodnotu jako "data a IP se k sobe moc nehodi" nebo "Video a IP se k sobe moc nehodi" ci dokonce "cokoliv a IP se k sobe moc nehodi" 🙂

 • [9] tak 4 analogov porty stojí cca $305 … budu chít ústřednu se 16 porty (to je malá PBX ekviovalentní ATEUS 420) tak to bude cca $1220 a to mám jen analogové porty a nic k tomu… Nemám proty na státní linky (nemusím je chtít) pojedu VoIP. A pak potřebuji další věci… PC, UPS

 • [15] Je to samozřejmě velmi zjednodušující, ale IP sítě se vyzančují vlastnostmi, které se hlasu moc nelíbí – latence, jitter, packet loss, best effort – a není tak úplně triviální je vyřešit. Lze vyhradit pásmo, ale těžko z jednoho koncového bodu do druhého, třeba z naší internetové přípojky k přípojkám našich stovek partnerů v Číně. Lze na to jít hrubou silou, a doufat, že ve většině případů může být vše vpořádku, že každý paket nepůjde jinou cestou a že nebude nikde po cestě úzké místo.

  Tuším, že jsou protokoly, v kterých jsou tyto požadavky řešeny lépe než je řeší IP protokol.

  Data a IP se k sobě docela hodí, protože tam výše uvedené vlastnosti zpravidla nevadí.

  Video se k IP taky moc nehodí, však taky digitální televize IP nepoužívá a kabelová televize také není po IP – naopak IP je po síti kabelové televize.

  Jiná věc je, že IP sítě jsou nyní celosvětově k dispozici a proto se ke všem výše zmíněným účelům používají, i když se třeba k něčemu moc nehodí – protože není nic lepšího. Jako IPv4 + NAT vs. IPv6.

  GPRS nebo i CDMA (jako technologie) se taky moc nehodí k fixnímu připojení k Internetu, ale používá se, protože není nic jiného. Až bude, bude se používat právě to jiné.

  Celosvětově adresovatelných a dostupných sítí moc není. Telecomy si za tu svoji nechávají příliš mnoho platit a proto využívá Internet. Až (jestli) prohlédnou, budou moci nabídnout lepší kvalitu za srovnatelnou cenu. Vždyť jsou to data jako data.

 • [16] ono pripojovat na VoIP jen analog telefony je pekny nesmysl (a zbytecny luxus), pak opravdu zadny vyrazny rozdil oproti analogove ustredne neni. Zajimave to je, kdyz se zapojuji IP telefeny a cele se to integruje se stavajicim IS/IT resenim

 • [17] Petre, nema smysl na to reagovat. Pletes si IP telefonii s Internetem.

 • [18] Kolik stojí rozumný IP telefon a IP telefonem teď nemyslím PCčko 🙂

 • když budete chtít (čtěte když budete mít zájem o koupi alespoň několik set ks), potom vám je mohu sehnat za nějakých 40$ (normální velké SIP telefony s ethernetem, usb sluchátka, která používají nejlevnější služby jsou od 6$ nahoru). Také plánuji uvést nějakou takovou službu, další info bude zde

 • [19] Sám jste příspěvek zařadil do rubriky Internet.
  IP = Internet Protocol.

 • [22] tohle je oblíbený problém všech podobných diskusí a třeba i návrhu regulace IP, před pár měsíci jsem tu o tom psal. Těžko diskutovat o VoIP, když si neujasníme o co se jedná. IP = Internet protokol = mezisíťový protokol nikoliv internetový protokol. Vznikl (logicky) dříve než Internet a nelze tedy tvrdit že VoIP je hlas přes Internet, ale že prostě využívá stejný protokol jako Internet. Osobně používám pro případy, kdy se to mate názvy Voice over IP a Voice over Internet.
  Jinak je IMHO úplně jedno co si kdo myslí o VoIP, protože ať chcete či ne, tak do pěti let nebude existovat jediná telefonie, která by nebyla VoIP.
  [17] odpověď na problémy které zmiňuješ je jednoduchá – IPv6. Jenže se o tom stále spíše jen diskutuje. Věřím že reálně se začne nasazovat, až teprve když většina PC bude mít systém s nativní podporou IPv6 (všechny nasazované routery už dnes mají možnost IPv6 firmware), což při tempu nasazování nových windows může trvat ještě tak 5 let. Nicméně pro VoIP není IPv6 zcela nutná, potřebuje velmi malé pásmo, takže kvalitu srovnatelnou s běžným telefonem lze dosáhnout i u nás na libovolné lince. Stačí zpoždění (+jitter) do 150 ms a 9-25 kbit/s a to dosahují téměř všichni (vyjma EDGE a většinou i CDMA)

 • [21] mily noname, ja uz ti moc preju at se nekde nejakym zpusobem upichnes, protoze tvoje dryacnicka sebepropagace, kterou ti bohuzel patrick toleruje zacina nabyvat jiz zcela obludnych rozmeru
  pro zacatek ti navrhuji zmenu nicku na brouk pytlik;-)
  pekny den

 • [24]
  No rekl bych ze Noname teda vubec neprehani. Ja nejsem zastupce zadneho VoIP operatora, s voip telefony si hraju teprve kratce, ale rekl bych ze uz je zrejme ze lavinu nezastavi ani technicke problemy, ktere tu budou jen do te doby nez ISP zacnou standardne VoIP pakety na svych routrech uprednostnovat a nez se usadi stadrardy a vyrobci se je nauci dobre implementovat.

  Je zde nekolik zrejmych duvodu proc tomu tak bude:

  1. Cena hovoru
  Technicke naklady na hovor via IP jsou a budou nesrovnatelne nizsi nez pres tel. operatora.

  2. Zanedbatelna sirka pasma.
  Dnesni p2p silenstvi a tucne multimedialni weby to je o nekolik radu vyssi tok dat nez telefony. Nejuspornejsi kodeky potrebuji cca 10kbps.

  3. Internet je dnes vsude
  (i kdyz Cesko malicko zaostava, ale ne zas tak moc). Dum s kancelaremi bez strukturky s Ethernetem uz dneska nikdo soudny nebude budovat.

  Pesimisty mozna omlouva ta obrovska rychlost vyvoje, nabidka voip hw se meni temer ze dne na den. Ale i u nas sezenete uz stolni IP telefony i adaptery za hubicku. A pokud uz ted VoIP operatori nabizi cislo dostupne z verejne site bez pausalu i v Cesku, tak kde jsou duvody k pesimismu?

 • [21]
  ses drahej, drahej noname.