Vodaphone Live! má milion klientů, 4G centrum otevřeno v Mnichově


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Nadnárodní operátor Vodaphone oznámil, že prodal více jak milion mobilních telefonů vybavených kamerou a přizpůsobených prostředí Live! – což je shrnující název pro jeho sadu služeb MMS, videozpráv, barevného wapu a dalších hezkých serepetiček. Těmito telefony jsou v současné době hlavně Sharp GX10 a Panasonic GD87. Vodaphone má ale celosvětově přes 112 milionů klientů, takže nejde ani o jedno procento, na druhou stranu to firma zvládla za pět měsíců a to je hezký výkon. Konkureční Orange prodal 330 000 telefonů s vestavěnou kamerou. Zdroj: SkyNews.


V Mnichově bylo otevřeno 4G vývojové centrum společnosti NewLogic. Nejde o chybu, opravdu se zde vyvíjejí a zkoumají sítě čtvrté generace. Ostatně firma NewLogic je významným intelektuálním vlastníkem patentů a nejrůznějších práv k sítím nových generací. Zajímavá jsou ale také čísla, která NewLogic vydal: očekává, že v roce 2007 budou mít 4G sítě 50 milionů klientů a budou představovat 14% obratu v mobilní datové komunikaci. 4G sítě jsou založené jednak komplentě na IP protokolu, dále integrují nejenom data a hlas, ale i TV, rádio (obojí ovšemže digitální) a další bezdrátové sítě. Osobně jsem pesimista: ne že by mi technický návrh 4G neimponoval, ale obchodně to považuji za běh na dlouhou trať a v roce 2007 se místo padesáti milionů klientů dočkáme spíše prvních ohlášených telefonů…

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.