Vodafone potvrdil zájem o Český Telecom (či spíše o Eurotel)

Nadnárodní mobilní operátor Vodafone potvrdil, že má zájem účastnit se nákupu 51% akcií Českého Telecomu (to je ten balík, co vláda plus TelSource prodává). Zatím není jasné, kolik by Vodafone za Telecom nabídl, vláda by viděla 2,3 mld USD (60 miliard Kč) jako minimální cenu. S nákupem akcií by měly Vodafone radit Citygroup a Česká Spořitelna. Zdroj: Bloomberg.

Vodafone prakticky nikdy nekupuje pevnolinkového operátora a když, tak jen proto, že se tomu nemůže vyhnout kvůli akvizici operátora mobilního (podíl Mannesmannu v Arcoru třeba). Nejsem tedy asi sám, kdo předpokládá, že zájem o Český Telecom má Vodafone jen kvůli Eurotelu a že první, co by Vodafone udělal (po výměně loga) je, že by Telecom odstřelil komukoliv, kdo by měl zájem. Ostatně, částka 2 mld za Telecom není nepochybně náhodná. Za 49% Eurotelu totiž Telecom zaplatil koncem roku 2003 celkem 1,05 mld dolarů, takže kdyby u ceny akcií fungovala matematika, celý Eurotel by měl cenu právě přes dvě miliardy dolarů, tedy tu cenu, kterou vláda požaduje jako minimum nabízí za celou skupinu. A to je velmi zajímavá deklarace stanoviska.

Soupeřem má být Deutche Telekom, to je zatím jen předpoklad, protože pro DT by nákup Telecomu znamenal problém, co s T-Mobile a Eurotelem a Eurotel by musel prodat. DT navíc chce v T-Mobile navýšit svůj podíl, což také nebude zadarmo a kromě toho ho trápí více jak 40 mld USD dluhů, které po světě nahromadil.

Třetím zájemcem by mohl být Orange (jeho lidé brousí kolem), i ten by se ale zajímal hlavně o Eurotel. Z toho pohledu je mi poněkud zastřeno, proč se současný management Telecomu snaží tak zuřivě o integraci Telecom / Eurotel, když je už je zřejmé, že zájemci by chtěli spíše samostatně mobilního operátora a pevnolinkového střelit za zbytkovou cenu. Musím se nad tím hlouběji zamyslet, ale zatím mi pointa uniká.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

12 komentářů

 • A je to tady… Vyhraje Vodafone, který vyhodí Berdára a jeho partu, sebere si Eurotel a ČTc prodá Deutsche Telekomu. Tohhle se už přece povídalo před dávnými a dávnými časy.

  Ale proč se nyní Berdár se Stáňou tolik snaží integrovat Eurotel do ČTc, to není jasné nikomu. Nejspíš ale jde hlavně o posty v Eurotelu, které chtějí získat "manažeři" sedící v ČTc. A důležitou úlohu také hraje skutečnost, že vedení ČTc prý bude odměněno podle toho, jak se vyvede privatizace ČTc (nikoliv prodej Eurotelu). A tak dělají vše proto, aby se ty dvě firmy nedaly prodat samostatně, ale aby se musely prodat spoku, protože oni pak dostanou své prachy. A po nich potopa! Že se potom obě společnosti budou zase s velkými náklady oddělovat, to je jim jedno. Oni své prachy dostanou. A teď mě někdo vyveďte z omylu. Byl bych rád. Bohužel.

 • [1] No, pokud je to tak, že odměnu dostanou za to, kolik vynese privatizace CTC, tak se management chová ekonomicky, neb maximalizuje svůj užitek. Takže za vola zase bude vláda, která takhle jejich odměnu nastavila bez ohledu na další rizika…

 • Noooooo, s tou integraci bych to nevidel tak moc… podivej se na PRAKTICKE vysledky integrace – Eurotel prodava pripojeni pres CTc a vice versa, zadne hlubsi propojeni tam neexistuje… zadne sdileni firemnich zdroju, nejake sofistikovane synergicke operace, nic… jen preprodej sluzeb. nebo mi neco unika?

 • [3] podle me ti neunika nic – jestli by nekdy nekdo posuzoval, jestli CTc nesel prodat zvlast od Eurotelu (a naopak), zamota se uz na zacatku. Cely, rikejme tomu treba audit propojenosti, by mohl trvat mesice (za predpokladu !kooperace! lidi z obou operatoru). Taky se da predpokladat, ze pokud tento audit bude probihat, bude to urgentni a nepujde cekat treba nedejboze na volby, takze zustane u stanoviska, ze obe firmy musi jit spolu a smitec. Podle me ted nikomu o zadne sdileni firemnich zdroju nejde, to jsou veci, ktere nasim kovbojum (at uz v CTc nebo ve vlade) nelezi ani v pate :o(
  —–
  Ted me spis napada, ze pokud CTc koupi nekdo, koho vubec nezajima, muze tam vzniknout zajimava situace s pozitivnim, i negativni koncem :o)

 • [2] Že je to vláda pitomců, to už víme několik let. Aspoň že vím, že jsem je nevolil. 😉
  [3] Máš pravdu, žádné jiné praktické výstupy to zatím nemá. Bohužel je tam spousta velmi nepraktických výstupů. Týká se to zejména lidí. Takové personální přesuny Eurotel dlouho nezažil. Lidé jsou zčásti odejiti, zčásti prchají před novými manažery z ČTc. Co se týče nějakých technologických synrgií, na to je přece jen moc brzy. To jsou věci, které se plánují na roky a které jsou velmi choulostivé. Naneštěstí i jen obchodní propojení nadělá tolika zmatku, že se ty firmy prostě veůi špatně oddělují. A o to Berdárovi, Stáňovi a jejich grupě jde především. Nám nezbývá než doufat, že to prodají co nejrychleji, aby nadělali co nejméně škody…

 • I z důvodů zájmu Vodafone a DT je jasné, že kdyby měla vláda zájem na maximalizaci zisku z prodeje, měla by prodat většinu Eurotelu do Vodafone a většinu Telecomu do DT. DT nechce Eurotel, Vodafone nechce Telecom a jestli jeden bude muset koupit obojí, potom následně tomu druhému prodá to co nechce a vydělá on (a ne my).
  Navíc nechápu, proč se prodává jen většina a nikoliv celý podnik. Proč chce stát stále něco spoluvlastnit? Navíc samozřejmě když se vzdá většiny, nebude mít žádná vyjednávací práva (vyjma blokační minority, kterou ale často využít nemůže, protože by to zavánělo porušením ochrany investic). Může mít samozřejmě penízky z dividend, ovšem to jestli se nějaké vyplácet budou rozhodne většina, takže ve finále nemusí dostat nic.
  Takže prodat vše, a nabídnout možnost koupě celku, jakož i koupě každého zvlášť a pak vybrat podle výhodnosti.
  Jenže je jasné, že vláda nemá zájem na maximalizaci zisku z prodeje, ale na maximalizaci zisku stranické pokladny, neb volby jsou za chvíli a peníze budou potřeba, aby se tam vůbec ještě dostali.

 • [6] většina se prodává zejména proto, že další části už státu nepatří a mají je v rukou další akcionáři z kuponovky, fondy – takže ty podíly jsou vázané…

 • Vzdyt je to jednoduche. To si opravdu myslite, ze PRAVY zamer Berdar, Herman & Co. je privatizovat… ??? Domnivam se, ze nikoli. Pokud je mi znamo, Berdar si dela sve osobni roadshow po jinych financnich investorech a hleda dohodu, aby ho nevyhodili.

 • [7] já jsem pochopil, že nechtějí prodat vše co drží, ale jen část. Jestli všechno, tak beru zpět tuto část mého komentáře.
  Jinak Berdár, ač je to grázl, svině atd., tak se mu musí přiznat velký úspěch v tom, že půlku Telecomáků vyhodil a že ta firma teď funguje líp a lidé se tam bojí o fleky. Zaměstnancům to určitě připadá špatně, akcionáři to ale ocení a i my co máme občas co do činění s jejich zaměstnanci víme, že předtím třeba končila jejich pracovní doba ve dvě hodiny odpoledne, že pak už by se nestihli vrátit domů, a že teď klidně i půlhodinku po svém padlu makaj jako šrouby.
  Bohužel, spousta bývalých Telecomáků teď zabydluje jiné firmy a zavádějí tam Telecomácké manýry byrokratické buzerace s haldou papírů a několikahodinovými poradami o každém prdu.

 • Dobry den,
  Patriku skutecne Vodafone ma zajem pouze o mobilni cast. V textu zpravy, ktery vydala minuly tyden v navaznosti na PR Vodafonu v teto veci DJN (DowJonesNewswire) jsem myslim cetl primo vetu, kde bylo napsano,z e maji zajem jenom o mobilni cast Telekomu.

 • z jednoho fora od cloveka, co dela v ET:

  lemra pokračuje v OT: Berdár je Grossův člověk. To samý Juraj Šedivý, Imrich Gombár, Duroň a Činátlová – všechno slováci… Standa i Šárka potřebujou peníze, moc peněz a není jasný, jak dlouho ještě budou u korýtek – je potřeba jednat rychle. Postup je jasnej – na post finančního ředitele dosadit spolehlivýho a loajálního člověka (Marcela Malivánková), kterej vzápětí ukradne (sorry, přerozdělí) vytvořený CashFlow ET. Je třeba odvolat nepohodlný (čti příliš inteligentní) lidi ve vedení ET (T. Valeski) a zničit Mlynářovy dosazence v dozorčí radě s perspektivou zničit Mlynáře jako takového (sice to je idiot a naštěstí neví, co dělá, ale škodí a jeho tiskové projevy jsou pro SG plán pohromou).

  Než se zfalšuje výběrový řízení na post CEO ET (gen. ředitel), je potřeba dosadit spolehlivého člověka na místo obchodního ředitele – výborně vyhovuje již zkompromitovaný transformátor ČTc Heřman. Užijte si ho. Ten spolehlivě zabrání snahám ET o vývoj konkurenceschopných produktů. V ČTc proběhne výběr nového názvu pro ADSL, jeden z řadových zaměstnanců vymyslí Expres a vyhrává videokameru. Použití jiného termínu než Expres (zejména ADSL, jde o technologii, ne o produkt) je považováno za vážné porušení pracovní kázně.

  Další Grossův chlap, šéf ČTÚ Stádník, je vyzván k zastavení projektu CDMA, dokud nebude osazen dostatečný počet DSLAM v perspektivních lokalitách (konkurenční boj v podání vlády + ČTc). Další prachy je potřeba vyrazit přímo z rozpočtu a Vašich daní – ČTc žaluje stát o náhradu údajných škod za ztráty při poskytování univerzální služby (budky, mrzáci, policajti, politici) několik let zpět – s úroky jde zase o mnoho miliard.

  A proč to všechno kromě královských milionových odměn a zlatých padáků vybraným nadlidem? Cílem je nakonec prodej těchto dvou sloučených firem – a to tak, že oficiální cena musí být velmi nízká, přičemž rozdíl do skutečné ceny bude převeden na odpovídající soukromá konta. To lze zajistit jedině tak, že firma bude na pokraji bankrotu. Zatím je ale ještě z čeho brát, takže není vhodná doba k prodeji – je pouze třeba umlčet dozorčí radu, kde jsou i zástupci volení zaměstnanci. Takže je odhlasováno – manažerským cílem pro další období je zejména zvyšování tržní hodnoty pro akcionáře. Každých pár měsíců se vyhodnotí výsledky a – pozor – za každou jednu korunu, o kterou se zvýší hodnota akcií, si dozorčí rada (20 lidí) rozdělí 3 miliony Kč v čistým… při snížení hodnoty se nic neděje. Dost dobrej job a žádný člen dozorčí rady nemá od této chvíle jedinej rozumnej důvod jít proti proudu…

  ———
  zdroj:
  http://forum.pctuning.cz/vi

 • [11] Smutné čtení, jen co je pravda… Škoda, že o Stáňovi se tohle tak nějak všeobecně tuší, ale přitom je stále nejoblíbenější. Někdy si přijdu jako v absurdistánu.

  Nicméně jsem si dnes přečetl Hlavenku (http://www.mobilmania.cz/Op…), a tak trochu si říkám, jesti mu má člověk jeho názory brát, nebo si k nim raději udělat drobnou rezervu. On přece jen Hlavenka má spousty nejrůznějších aktivit, takže by se měl snažit si to s politiky moc nerozházet…