Vodafone DE zablokuje VoIP služby včetně Skype

Patrick Zandl · 18. červenec 2005

Ve své 3G mobilní síti hodlá německý Vodafone zablokovat do dvou let VoIP služby včetně populárního Skype. Francouzský operátor SFR, v němž Vodafone vlastní 44% podíl, již blokování P2P programů a VoIP služeb ve své síti potvrdil v březnu 2005, takže to vypadá, že půjde o celoskupinovou strategii.

Jak to dopadne, samozřejmě není jasné. Jednak sám Vodafone Německo upozorňuje, že červenec 2007 je daleko a udát se může ledasco a sám šéf Skype Niklas Zennstrom prohlásil, že mobilní sítě holt nejsou stavěné na to, aby obsluhovaly velké množství provozu a že to je to, čeho se operátoři bojí. Myslel to zřejmě jako ironii a popíchnutí mobilních operátorů, kteří se již nyní modlí směrem k IMS, v němž VoIP má převzít roli telefonních hovorů. Samozřejmě jde v případě IMS o VoIP organizované operátorem, ne nějakou odpornou konkurencí.

Kromě toho se už objevilo několik otázek, zda má operátor právo blokovat ve své síti nějakou aplikaci či ještě hůře datový provoz a zda to neporušuje nějaký ze spletitých eurounijních zákonů. Zdroj: ZDNews.

PS: Do nasazení HSDPA je to beztak bezpředmětné řešit, protože do té doby VoIP přes UMTS moc nejede. Sice se slyšíte, ale je to dobré tak pro simulaci spojení s Marsem. Osobně ověřeno:(

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook