Vodafone DE zablokuje VoIP služby včetně Skype

Ve své 3G mobilní síti hodlá německý Vodafone zablokovat do dvou let VoIP služby včetně populárního Skype. Francouzský operátor SFR, v němž Vodafone vlastní 44% podíl, již blokování P2P programů a VoIP služeb ve své síti potvrdil v březnu 2005, takže to vypadá, že půjde o celoskupinovou strategii.

Jak to dopadne, samozřejmě není jasné. Jednak sám Vodafone Německo upozorňuje, že červenec 2007 je daleko a udát se může ledasco a sám šéf Skype Niklas Zennstrom prohlásil, že mobilní sítě holt nejsou stavěné na to, aby obsluhovaly velké množství provozu a že to je to, čeho se operátoři bojí. Myslel to zřejmě jako ironii a popíchnutí mobilních operátorů, kteří se již nyní modlí směrem k IMS, v němž VoIP má převzít roli telefonních hovorů. Samozřejmě jde v případě IMS o VoIP organizované operátorem, ne nějakou odpornou konkurencí.

Kromě toho se už objevilo několik otázek, zda má operátor právo blokovat ve své síti nějakou aplikaci či ještě hůře datový provoz a zda to neporušuje nějaký ze spletitých eurounijních zákonů. Zdroj: ZDNews.

PS: Do nasazení HSDPA je to beztak bezpředmětné řešit, protože do té doby VoIP přes UMTS moc nejede. Sice se slyšíte, ale je to dobré tak pro simulaci spojení s Marsem. Osobně ověřeno:(

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

19 komentářů

 • Napadlo nekdy nekoho, ze umele zvyseni latence je cestou jak VoIP z datoveho provozu efektivne vyloucit? Vemou za sve sice i onlinove hry, ale kdyz se kaci les… Velka rychlost, ktera se tak vyjima v reklame muze zustat.

 • Spojeni s marsem je za cenu 0,-Kc docela dobra alternativa k dnesim cenam za volani. A pokud VoIP donuti operatory snizit ceny na oboustranne rozumnou trzni uroven, tedy u nas tak 1Kc za minutu tak se VoIP ani nerozsiri a nebude pouzivat. Myslim, ze lze tedy bojovat i cistymi prostredky misto nesmyslneho poskakovani, certikovani a blokovani kde ceho… Zajimave, ze nekdo takove prohlaseni vubec dokaze vypustit. Krom toho je asi nemyslitelne, aby operator fungujici na regulovanem trhu (a to mobilni site jsou) cokoli co je legalni omezoval. Je to jenom nastaveni tvare pro facku v podobe pokuty.

 • jestli to nezabijou latenci, tak se to holt proste bude tunelovat no…myslim, ze omezit globane i tunelovani by se nelibilo hodne businesmanum a roadwarriorum 🙂

 • Mám zkušenost se Skypem přes GPRS i EDGE. Přes GPRS (Oskar) je to hrůza, ale dá se to snést (záleží na lokalitě). Přes EDGE je to asi tak stejně dobré (= ne ideál, ale dá se) jako přes 4 Mbit ADSL u Tiscali/GTS Novera/Telenor (platíme to Tiscali, prý je to GTS Novera, ale nakonec je to prý Telenor :-)).

  Naopak špatné zkušenosti mám s 512 kbps ADSL u Contactelu. To má mamka a občas je problém s ní mluvit.

 • Skype mi fungoval i s GPRS s CS2.
  Sice to nebylo nic praktickeho, ale prijem z Marsu fungoval. 🙂

  Tehda jsem si telefonoval s bratrem z USA. Odchozi jeden timeslot nestacil. A tak bratr slysel jen jakysi kodovane mumlani, ale my ho slyseli ciste a jasne. Komunikace smerem k bratrovi probihala textovou formou via Skype, on nazpet mohl mluvit do mikrofonu.

  Ale nejhumornejsi na tom celem byly ty udivene a nechapajici pohledy tety, ktera nechapala, jak jsem mohl u ni v obyvaku otevrit notebook, modrozubem se pripojit k internetu a jeste to najednou zacalo telefonovat, jen tak z repracku a z vestaveneho mikrofonu.

  Ale je pravda, ze pouzivat to zcela jako nahradu mobilni komunikace je hloupost.

 • co je prosím IMS?

 • [6] IMS = IP Multimedia Subsystem, aneb převedení veškerého provozu včetně hlasu do paketových dat a zcela odstranění spínaných okruhů, po kterých hlas jede dneska. Zjednodušeně – všechno poteče IP sítí. Podrobněji rozebráno zde.

 • [2] no rozumna cena mne pripada tak 700Kc mesice datovy i hlasovy pausal.

 • [8] Už nevím kdo říkal, že jednou bude volání po celé Zeměkouli za cenu místního hovoru.

  Možná, že jednou bude internet, včetně hlasu, opravdu za paušál.

  Ono totiž i mnoho firem (minimálně dva naši klienti, se kterými tak komunikujeme) přecházejí na Skype. Chudáci telekomunikační firmy. 🙁

 • Mily Roberte, treba uzivatele taky pochopi, ze cely SEO je jenom podfuk s cilem vymamit z nich pachy.

 • [10] a ja si rikal, proc RN tak smrdi :))))))))))))))))

 • Odposťte mi, naprostému laikovi, ale to se jedná pouze o Skype, nebo o internetovou telefonii všeobecně? Nerad bych si zítra pořídil aparát a za rok ho házel do koše…

 • [12] obecně se to týká všeho VoIP. to se ale dalo čekat, že ho operátoři nebudou milovat…

 • [10] Uf, to potom nevím, proč do toho ty firmy dávají takové prachy. Viz http://seo-sem.robertnemec.com/search-engine-2004/….

  A proč den, kdy nám nepřijde aspoň jedna poptávka, "je takový hodně divný". Dneska do 14.00 jsme měli tři poptávky. 🙂

 • [14] Firmy delaji ledacos. Takovej Bernie Ebbers by moh vypravet. Nebo hosi z Enronu.

  Koneckoncu podvodnici jsou taky celkem uspesny 🙂

 • Zacnu zakazovat aj internetove radia a televiziu?

 • Jen detail – Vodafone není německý operátor, ale anglický – se mi nechce věřit, že máte takové neznalosti !

 • [17] Ještě, že o tom německý Vodafone neví, že neexistuje 🙂 http://www.vodafone.de

 • prosím radu na tel. mám napsáno „žádný přístup k síti“ nevíte jak se spojit s operátorem ?? abych vše urovnal