Vlastní web s publikačním systémem za 10 minut a zdarma

Patrick Zandl · 8. srpen 2004

Publikační systém za 10 minut

Chcete-li mít vlastní webové stránky (blog), můžete je vytvářet v zásadě dvěma způsoby – jednoduše a složitě.

  • Můžete si nainstalovat nějaký software pro tvorbu HTML stránek, udělat nějaký vzhled, vybrat server a tam to nakopírovat a pak kdykoliv chcete přidat další stránku, tak znovu použijete tento software a opět vše upravíte – napíšete vlastní stránku, dáte jí vzhled, zeditujete ostatní stránky, aby na tu novou odkazovaly. Vyžaduje to také určité znalosti HTML, protože občas vytvoří editory z nějakého důvodu stránku, která se nechce v některých prohlížečích zobrazit, případně potřebujete vlastnosti, které daný editor neumí.
  • A nebo na to můžete jít jinak – vezmete publikační systém, nahrajete jej na web a pak už jakékoliv změny děláte v jednom administračním rozhraní, které po vás žádné hlubší znalosti nebude vyžadovat a přidávání nových článků zvládne naprosto každý – stačí jej jen napsat a kliknout na tlačítko, o vše ostatní se postará publikační systém.

Pro většinu lidí bude druhá varianta jednodušší a přesto s ní budou dosahovat profesionálnějších výsledků. Věřím, že většina z čtenářů tohoto serveru by to zvládla sama, pro ty ostatní jsem připravil jednoduchý návod, včetně zřízení domény pro vaše stránky zdarma.

Výběr

Jak už jistě víte, server Marigold běhá na informačním systému BLOG:CMS od Radka Hulána, proto byl výběr vhodného publikačního "software" velmi snadný ;-).

Horší to bylo s výběrem vhodného poskytovatele prostoru, který by podporoval MySQL a PHP (podmínka pro informační systém) a nabízel jej zdarma (resp. za umístění reklamy na vašich stránkách). Ve světě je takových poskytovatelů minimálně několik stovek, u nás jsem našel v podstatě jen jediného, ostatní buď přestali prostor nabízet novým zájemcům, vybírají si jen určité projekty, či vyžadují alespoň registraci domény druhé úrovně. Pro účely testu to ale stačí, v případě, že se budete chtít publikováním zabývat vážněji, jistě pro vás nebude problém zaregistrovat se i kdekoliv jinde, případně si zaplatit za provoz na vlastní doméně.

Registrace

Nejdříve si musíte zaregistrovat vlastní prostor, pro účely testu jsem vybral poskytovatele na www.webzdarma.cz. (viz výše). Registrace je velmi snadná – na jejich stránkách vyplníte registrační formulář, kde si vyberete i adresu pro vlastní doménu třetího řádu. K dispozici je celá řada domén, namátkou mysteria.cz, aktualne.cz, prodejce.cz, kvalitne.cz, vyrobce.cz atd., vaše adresa tedy může být např. vasejmeno.prodejce.cz (v mém testu noname.aktualne.cz) či cokoliv jiného si zvolíte.

Následně potvrdíte souhlas s obchodními podmínkami, vyplníte obrázkový kód a váš e-mail, na nějž vám přijde mail s odkazem na potvrzení registrace (jednou mi přišel za několik hodin, při posledním testu za pár vteřin). Tam vyplníte další údaje – účel stránek a zejména heslo pro administraci vašeho webu (a přístup na FTP).

Poslední co zde musíte udělat je povolit databáze na vašem serveru - přihlaste se v administraci (pozor, uživatelské jméno je celá vaše adresa, tedy např. noname.aktualne.cz). Zvolte v horním menu Nastavení a dále Nastavení MySQL, a povolte databáze a napište heslo, kterým k nim budete přistupovat.

Instalace BLOG:CMS

Nyní si stáhněte poslední verzi publikačního systému (t.č. blogcms.3.2.4.donald.trump.zip) a rozbalte jej. Bohužel, Radek Hulán již nenabízí na svém serveru přímo českou verzi svého publikačního systému, nicméně si můžete stáhnout jazykový balíček, který větší část systému přeloží, najdete jej na stránkách projektu Nucleus. Stažený soubor czech.php potom umístěte do adresáře \nucleus\language rozbaleného systému.

Máte-li Windows 98 a vyšší, měli byste mít na ploše ikonku Místa v síti (My Network Places). Přidejte si nový FTP server, který jste si založili (v mém případě je to ftp://noname.aktualne.cz). Na tento server zkopírujte všechny rozbalené soubory a nyní můžeme konečně přistoupit k vlastní instalaci publikačního systému.

Blog CMS - install.php

Do prohlížeče napište adresu vašeho serveru a odkaz na soubor install.php (tj. v mém případě http://noname.aktualne.cz/install.php). Zde vyplňte prázdná políčka: uživatelské jméno a heslo k databázi a název MySQL databáze (viz poslední odstavec předchozí kapitoly), pole Needs to be created nezaškrtávejte (založili jste před chvílí). Pole URL and directories je předvyplněné, zde nic nemusíte měnit. A jako poslední krok vyplníte uživatelské jméno a heslo, pod kterým budete přistupovat do systému, váš e-mail a název webu (blogu). Potvrďte tlačítkem Install BLOG:CMS a jestli jste vše udělali správně, vyskočí na vás potvrzovací obrazovka.

Zde jste informování, že váš server běží, ale že nyní musíte smazat dva soubory – install.php a install.sql a u souboru config.php, že musíte změnit uživatelská práva. To vše provedete v Místech v síti – uživatelská práva nastavíte jednoduše tak, že zvolíte pravým tlačítkem myši na souboru Vlastnosti a nastavíte práva tak, že vlastník, skupina i uživatelé budou mít pouze právo Číst a potvrdíte (máte-li jiný operační systém, musíte použít příkaz chmod, jestli jej váš systém obsahuje, nebo použít FTP klient s podporou tohoto příkazu).

Administrace

A to je vše! Váš server už nyní běží, můžete jej vyzkoušet (např. http://noname.aktualne.cz/) a můžete se přihlásit i do administrace, která je na adrese vašeho serveru v sekci Nucleus (http://noname.aktualne.cz/nucleus). <div class="rightbox">Váš nový server</div>Zde v prvé řadě zvolte Global settings a jestliže jste v jednom předchozím kroku správně nakopírovali soubor czech.php, budete mít možnost změnit Default language na Czech a přeložit tak velkou část administračního rozhraní. <div><p> Bohužel ale není změněno vše, musíte projít i volby Templates (Šablony), zejména šablony default a detailed a přeložit co se dá. Dále pak ve volbě Skins (všechny zejména ve skupině default) a Extra skin (zejména footer a header, kde změníte META značky). Budete-li mít přesto jakékoliv problémy, ve fóru se můžete klidně zeptat (česky) a většinou během chvilky máte odpověď. </p>

Věřím, že systém je natolik intuitivní, že po chvíli prohlížení jednotlivých sekcí pochopíte k čemu co slouží. Snad jen ještě že v Home / Název_blogu / Nastavení můžete m.j. vytvářet i kategorie na vašem serveru, do kterých pak budete moci přidávat vaše články. Ty se přidávají snadno – zvolíte z menu New Item / Název blogu a na nové stránce jen vyplníte nadpis, perex,  tělo článku a potvrdíte.

Samozřejmě je také důležité, aby váš server nevypadal jako všechny ostatní, toho dosáhnete úpravou šablon, skinů a případně i CSS souborů a volbou pluginů. To už ale nechám na vás.

Chcete-li vidět vše v akci, můžete zkusit zmíněný server http://noname.aktualne.cz/. Uživatelské jméno do administračního rozhraní je „noname“, heslo je prostě „heslo“ (prosím neměňte jej, aby to mohli vyzkoušet i ostatní).

P.S.: Tento článek nepsal Patrik (je na dovolené), takže případné nadávky směřujte na mě ;-). Není to také reklamní článek, nemám nic společného ani s Blog:CMS ani s webzdarma.cz, prostě nic lepšího (za ty peníze ;-) ) osobně neznám, vaše nápady uvítám v diskusi.

</div>

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook