Vlastní web s publikačním systémem za 10 minut a zdarma

Chcete-li mít vlastní webové stránky (blog), můžete je vytvářet v zásadě dvěma způsoby – jednoduše a složitě.

 • Můžete si nainstalovat nějaký software pro tvorbu HTML stránek, udělat nějaký vzhled, vybrat server a tam to nakopírovat a pak kdykoliv chcete přidat další stránku, tak znovu použijete tento software a opět vše upravíte – napíšete vlastní stránku, dáte jí vzhled, zeditujete ostatní stránky, aby na tu novou odkazovaly. Vyžaduje to také určité znalosti HTML, protože občas vytvoří editory z nějakého důvodu stránku, která se nechce v některých prohlížečích zobrazit, případně potřebujete vlastnosti, které daný editor neumí.
 • A nebo na to můžete jít jinak – vezmete publikační systém, nahrajete jej na web a pak už jakékoliv změny děláte v jednom administračním rozhraní, které po vás žádné hlubší znalosti nebude vyžadovat a přidávání nových článků zvládne naprosto každý – stačí jej jen napsat a kliknout na tlačítko, o vše ostatní se postará publikační systém.

Pro většinu lidí bude druhá varianta jednodušší a přesto s ní budou dosahovat profesionálnějších výsledků. Věřím, že většina z čtenářů tohoto serveru by to zvládla sama, pro ty ostatní jsem připravil jednoduchý návod, včetně zřízení domény pro vaše stránky zdarma.

Výběr

Jak už jistě víte, server Marigold běhá na informačním systému BLOG:CMS od Radka Hulána, proto byl výběr vhodného publikačního „software“ velmi snadný ;-).

Horší to bylo s výběrem vhodného poskytovatele prostoru, který by podporoval MySQL a PHP (podmínka pro informační systém) a nabízel jej zdarma (resp. za umístění reklamy na vašich stránkách). Ve světě je takových poskytovatelů minimálně několik stovek, u nás jsem našel v podstatě jen jediného, ostatní buď přestali prostor nabízet novým zájemcům, vybírají si jen určité projekty, či vyžadují alespoň registraci domény druhé úrovně. Pro účely testu to ale stačí, v případě, že se budete chtít publikováním zabývat vážněji, jistě pro vás nebude problém zaregistrovat se i kdekoliv jinde, případně si zaplatit za provoz na vlastní doméně.

Registrace

Nejdříve si musíte zaregistrovat vlastní prostor, pro účely testu jsem vybral poskytovatele na www.webzdarma.cz. (viz výše). Registrace je velmi snadná – na jejich stránkách vyplníte registrační formulář, kde si vyberete i adresu pro vlastní doménu třetího řádu. K dispozici je celá řada domén, namátkou mysteria.cz, aktualne.cz, prodejce.cz, kvalitne.cz, vyrobce.cz atd., vaše adresa tedy může být např. vasejmeno.prodejce.cz (v mém testu noname.aktualne.cz) či cokoliv jiného si zvolíte.

Následně potvrdíte souhlas s obchodními podmínkami, vyplníte obrázkový kód a váš e-mail, na nějž vám přijde mail s odkazem na potvrzení registrace (jednou mi přišel za několik hodin, při posledním testu za pár vteřin). Tam vyplníte další údaje – účel stránek a zejména heslo pro administraci vašeho webu (a přístup na FTP).

Poslední co zde musíte udělat je povolit databáze na vašem serveru – přihlaste se v administraci (pozor, uživatelské jméno je celá vaše adresa, tedy např. noname.aktualne.cz). Zvolte v horním menu Nastavení a dále Nastavení MySQL, a povolte databáze a napište heslo, kterým k nim budete přistupovat.

Instalace BLOG:CMS

Nyní si stáhněte poslední verzi publikačního systému (t.č. blogcms.3.2.4.donald.trump.zip) a rozbalte jej. Bohužel, Radek Hulán již nenabízí na svém serveru přímo českou verzi svého publikačního systému, nicméně si můžete stáhnout jazykový balíček, který větší část systému přeloží, najdete jej na stránkách projektu Nucleus. Stažený soubor czech.php potom umístěte do adresáře \nucleus\language rozbaleného systému.

Máte-li Windows 98 a vyšší, měli byste mít na ploše ikonku Místa v síti (My Network Places). Přidejte si nový FTP server, který jste si založili (v mém případě je to ftp://noname.aktualne.cz). Na tento server zkopírujte všechny rozbalené soubory a nyní můžeme konečně přistoupit k vlastní instalaci publikačního systému.

Do prohlížeče napište adresu vašeho serveru a odkaz na soubor install.php (tj. v mém případě http://noname.aktualne.cz/install.php). Zde vyplňte prázdná políčka: uživatelské jméno a heslo k databázi a název MySQL databáze (viz poslední odstavec předchozí kapitoly), pole Needs to be created nezaškrtávejte (založili jste před chvílí). Pole URL and directories je předvyplněné, zde nic nemusíte měnit. A jako poslední krok vyplníte uživatelské jméno a heslo, pod kterým budete přistupovat do systému, váš e-mail a název webu (blogu). Potvrďte tlačítkem Install BLOG:CMS a jestli jste vše udělali správně, vyskočí na vás potvrzovací obrazovka.

Zde jste informování, že váš server běží, ale že nyní musíte smazat dva soubory – install.php a install.sql a u souboru config.php, že musíte změnit uživatelská práva. To vše provedete v Místech v síti – uživatelská práva nastavíte jednoduše tak, že zvolíte pravým tlačítkem myši na souboru Vlastnosti a nastavíte práva tak, že vlastník, skupina i uživatelé budou mít pouze právo Číst a potvrdíte (máte-li jiný operační systém, musíte použít příkaz chmod, jestli jej váš systém obsahuje, nebo použít FTP klient s podporou tohoto příkazu).

Administrace

A to je vše! Váš server už nyní běží, můžete jej vyzkoušet (např. http://noname.aktualne.cz/) a můžete se přihlásit i do administrace, která je na adrese vašeho serveru v sekci Nucleus (http://noname.aktualne.cz/nucleus).

Zde v prvé řadě zvolte Global settings a jestliže jste v jednom předchozím kroku správně nakopírovali soubor czech.php, budete mít možnost změnit Default language na Czech a přeložit tak velkou část administračního rozhraní.

Bohužel ale není změněno vše, musíte projít i volby Templates (Šablony), zejména šablony default a detailed a přeložit co se dá. Dále pak ve volbě Skins (všechny zejména ve skupině default) a Extra skin (zejména footer a header, kde změníte META značky). Budete-li mít přesto jakékoliv problémy, ve fóru se můžete klidně zeptat (česky) a většinou během chvilky máte odpověď.

Věřím, že systém je natolik intuitivní, že po chvíli prohlížení jednotlivých sekcí pochopíte k čemu co slouží. Snad jen ještě že v Home / Název_blogu / Nastavení můžete m.j. vytvářet i kategorie na vašem serveru, do kterých pak budete moci přidávat vaše články. Ty se přidávají snadno – zvolíte z menu New Item / Název blogu a na nové stránce jen vyplníte nadpis, perex,  tělo článku a potvrdíte.

Samozřejmě je také důležité, aby váš server nevypadal jako všechny ostatní, toho dosáhnete úpravou šablon, skinů a případně i CSS souborů a volbou pluginů. To už ale nechám na vás.

Chcete-li vidět vše v akci, můžete zkusit zmíněný server http://noname.aktualne.cz/. Uživatelské jméno do administračního rozhraní je „noname“, heslo je prostě „heslo“ (prosím neměňte jej, aby to mohli vyzkoušet i ostatní).

P.S.: Tento článek nepsal Patrik (je na dovolené), takže případné nadávky směřujte na mě ;-). Není to také reklamní článek, nemám nic společného ani s Blog:CMS ani s webzdarma.cz, prostě nic lepšího (za ty peníze 😉 ) osobně neznám, vaše nápady uvítám v diskusi.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

35 komentářů

 • to by ma zaujimalo kto ten clanok pisal, ze sa tu citatelom snazi vnutit 1 CMS ako keby si uzivatelia nevedeli sami otestovat rozne CMS a vybrat ten ktory im najviac vyhovuje, trebars Movable Type ci WordPress a nie nejaky Nucleus, divim sa PZ ze sem dovolil dat takuto detinsku reklamu, nie je to u neho zvykom, hned mi na tom clanku nieco nesedelo a vida "podpisany" nejaky pochybny anonym…

 • che, ak je Patrik na dovolenej 😉 tak skus do Google vlozit WiFi a aspon zalinkuj nieco zaujimave 😉

 • [1] psal jsem ho já, bohužel musím zůstat z určitých důvodů anonymní, doufám, že mi to odpustíte, i když vím, že je to velmi neprofesionální. Buď tohle a nebo nepsat vůbec, nakonec jsem vybral psát a ti co to nepřenesou přes srdce mě nemusí číst. Ale jak jsem psal na konci – opravdu to není reklama (i když vím, že anonymovi se věří těžko, ale myslím, že jsem v diskusích dost známý a tohle je moje první zmínka o tomto systému, takže by se to dalo odvodit). Také jsem psal, že pro mnoho zdejších čtenářů není problém nastavit mysql a php a nainstalovat systém, ale věřím (vím), že je mnoho těch, kteří to nezvládnou a když nic jiného, tak je to slušný odrazový můstek.
  [2] neboj, WiFi (respektive bezdráty) budou, nemusím ani nic zalinkovávat, s WiFi dělám asi 8 let, určitě dýl než Patrik a i než 99% zdejších 😉

 • Zajimalo by me kdo tak dokaze vychvalit BLOG:CMS a nebyt Radek Hulan.
  To vam opravdu pane NONAME nesezeru. 😉
  A kdyz s timto systemem mate tak dobre zkusenosti, prosim zalinkujte svoje stranky a mozna vam budu verit 👿
  Nebo alespon naznacte proc musite yustat v anonimite, opravdu me by tento zavazny duvod velmi zajimal. 😈

 • [4] fakt nejsem. Když bych zalinkoval své stránky, nemohl bych zůstat anonym.
  A anonym jsem proto, protože ve firmě máme přikázanou vnější komunikaci jen přes tiskové mluvčí.
  Prosím zkuste se odprostit od komentářů mé osoby a hodnoťte články, až to bude možné, zveřejním své jméno, děkuji.

 • [5] 8) To ti žeru

 • [5] Anonymní? Neslyšíte hlasy? Nesleduje vás někdo? 😆

  Navíc nechápu, co má článek o CMS dělat na webu o sítích a Wi-Fi.

 • [7] Ondrovi už jsem to vysvětlil (viz http://blog.dubr.net).
  Proč je článek zde? Proč tu třeba článek Hledám CRM software – poradíte někdo (http://www.marigold.cz/item…)?
  Marigold na tomto systému prostě běží, a tak jsem psal o něm. Je to prostý popis instalace, nikde tu není ani jedno pochvalné slovo o tomto systému, kdyby běžel Marigold na něčem jiném co by bylo free a já to považoval za dobré, tak bych napsal o něm.
  Udělal jsem ale chybu, že to byl první článek, když bych poslal ve čtvrtek po sérii jiných, tak by to asi tak nepřišlo, omlouvám se. Stejně tak anonymnost jsem mohl vyřešit lží a pojmenovat se Jan Novák, ale mě se lži příčí a doufal jsem, že to pochopíte.

 • [1] [2] [4] [7]Je mi opravdu líto, že i tady musí člověk číst názory, ze kterých čiší zapšklost. Já myslím, že skutečnost, že Patrick dal nonamenovi heslo už je dostatečnou zárukou, že tento člověk má co říct. Já rozhodně Marigolda nečtu jenom kvůli WiFi – na to jsou i jiné zdroje. Čtu ho i kvůli těm dalším článkům. A jestli se to tady někomu nelíbí, číst to nemusí…

 • [8] Že si Patrick píše off-topic, chápu. Má tu i dost osobních věcí s Wi-Fi nesouvisejících (nevadí mi to), ale od "dovolenkového záskoku" mi to přijde kapku divné. No nic. Ale nic proti. Návod je to napsaný slušně.

  [9] Zapšklý vůbec nejsem. Jen mě zajímá, proč někdo tak hrozně trvá na anonymitě.

 • [8] pouzivas velmi slabe argumenty, toto je Patrikov weblog, kde mi vobec nevadi, ked si tu hlada CRM SW a rozobera stahovanie, je to jeho weblog, preto ho citam, viem koho clanky citam

  co mi skor vadi ze sem niekto dolezie a zacne sem pisat reklamne clanky ktore nesuvisia so zameranim tohto weblogu, na Tvoje osobne clanky o CMS ci stahovani nie som vobec zvedavy, tie si pis na svoj uzasny anonymny sajt, ked budu tak dobre isto si najdu citatelov a nemusime ich citat tu na cudzom priestore…

  ked nemas co napisat o WiFi/bezdrate/telco, tak bych naozaj skor uvital ticho a ziadne clanky, kym sa Patrik nevrati a asi bych nebol sam, lebo na reklamne clanky netykajuce sa tohto weblogu od nejakeho anonymna je zvedavy asi malokto

 • komentare nepisi prilis casto, ale zde se ozvat musim. Tento clanek se mi velmi libil. Sice neni o wi-fi, ale je k veci, je napsan srozumitelne a ctive. Nejsem zadny IT specialista a mozna pro to jsem se z nej dozvedel i nove informace. Pokud se ti to tema nelibi, pak je tady jednoducha rada – necti ho.Svou anonymitu autor myslim vysvetlil a vysvetleni je to rozumne.

 • [11] dovolím si citovat trAbleho: "skutečnost, že Patrick dal nonamenovi heslo už je dostatečnou zárukou, že tento člověk má co říct." Nevim, co k tomu rict vic. Pokud te to nezajima, tak to necti. Noname uz myslim svoje kvality a znalosti dokazal…

 • mne se clanek libi, protoze jsem si chtel zalozit vlastni blog a asi jsem tupy, ale nevedel jsem, jak ho rozhybat-nainstalovat…
  dik za clanek

 • mne se clanek libi, protoze jsem si chtel zalozit vlastni blog a asi jsem tupy, ale nevedel jsem, jak ho rozhybat-nainstalovat…
  dik za clanek

 • [4] skutečně NONAME nejsem já, NONAME identitu znám, ale jsem zavázán ji neprozradit, pracuje totiž pro jednoho významného (nejen) ISP a WiFi moc jeho zaměstnavatel nerad 😉

  Jinak, NONAME je registrován i zde: http://forum.blogcms.com/

  [11] to Markoff: ano, chápu hodně lidí musí trápit, že blog více lidí (markoff) je v návštěvnosti až za mnou http://www.toplist.cz/weblogy/

  Jinak reklama na BLOG:CMS? Proč ne! Je to GNU GPL systém, pokud má někdo problém, že ZDARMA nabízím zhruba tisíc hodin svojí práce, tak… to nechápu 8)

 • to: NONAME – děkuji, netušil jsem, že tvůj článek, co mi přišel emailem, bude na marigold.cz, ale mám z toho radost 🙂

 • [11] Markoff ty si tiez na svoj web pustil kopu novych prispievatelov, tiez som ho radsej cital, ked si tam pisal len ty…

 • [16] V tom případě nechápu, co tam všude dělá "Copyright Hulán"?

 • [19] no (c) HULÁN je tam proto, že jsem AUTOREM a jmenuji se Radek HULÁN, co je to za blbou otázku?? 😉

  Pokud si myslíš, že GNU GPL systém jaksi nemá autora, či že je jej možno libovolně ukrást, tak.. to se mýlíš 8)

 • haze mi to tuhlecten error: pomuze nekdo?
  Parse error: parse error in /3w/wz.cz/u/ub/nucleus/plugins/related/nusoap.php on line 3911
  Page headers already sent

  The page headers have already been sent out in /3w/wz.cz/u/ub/nucleus/libs/MANAGER.php line 331. This could cause BLOG:CMS not to work in the expected way.

  Usually, this is caused by spaces or newlines at the end of the config.php file, at the end of the language file or at the end of a plugin file. Please check this and try again.

  If you don’t want to see this error message again, without solving the problem, set $CONF[‚alertOnHeadersSent‘] in globalfunctions.php to 0
  SORRY ZA FLOOD

 • hm a ted to zase jede – sorry smazte to po me.. 🙁

 • [21] pro takové dotazy je nejlepší forum.blogcms.com, je tam česká sekce, odpovědi velmi rychlé. Tohle je mimochodem jedna věc, kterou si na tomto systému cením velmi. Mám zkušenostmi s jinými, kde pojem open-source znamená "ber jak to je, na nic se neptej, podporu si můžeš koupit", navíc většinou v angličtině.

 • [20] Svatá pravda. To samé freeware ❗

 • [20] Tvoje ještě blbější odpověď mě potěšila. Jak se krade něco pod GPL? Tedy kromě toho, že k tomu třeba připlácnu nějaké pluginy a pak to prohlásím za svůj systém a nalepím si tam například (c)Hulán …

 • [25] hlupáčku marvine, to že je v BLOG:CMS i kus NucleusCMS je fakt, je to na titulce BLOG:CMS ( http://blogcms.com ), i v dokumentaci: http://blogcms.com/nucleus/

  Jinak, 1.000kB Nucleusu versus 2.800kB BLOG:CMS není "připlácnu nějaké pluginy", závistivej BLBČE 8) 8)

  (sorry, ale takovýto človíčci se jinak nazvat nedají)

 • [26] bohuzel vsak zminka o Nucleosu v copyrightu napr. na tomto serveru uvedena neni.. a to je chyba.. puvodni prispevovatel se rozciloval opravnene.

 • [15] potom ta neurazi ani: http://spravodaj.madaj.net/
  resp. odkaz na http://www.bloguje.sk 😉

 • jen malý dotaz – dole v patičce, to jméno Hulán, nestačí jen běží na Blog:CMS?

 • [29] tohle není helpforum pro blog:cms, jdi na http://hulan.info/blog či na blogcms.com
  jinak dle GNU licence tam nemusíš mít vůbec nic (ač radek tvrdí opak), nesmíš vyhazovat copyrighty jen z kódů, nikoliv z výstupů (to je jako by staroffice zobrazoval na každém vytištěném papíru svou reklamu). Je ale slušné tam uvést na čem to běží.

 • Chci mi svoje vlastni stranky

 • Som začiatočník, chcem stiahnuť publikačný systém zadarmo a poslovenčiť ho. Ak chcem stiahnuť publikačný systém, tak mi to dáva na výber štáty Európy a nie publikačný systém. Ak si vyberiem nejaký štát, tak mi to zase publikačný systém neponúkne. Tuším to nie je pre začiatočníkov, ktorí nevedia po anglicky.

 • Fajn článek, konečně jsem pochopila jak na svoje stránky :o) jak jste to měl se zaregistrováním jména na webu zdarma? Registrační potvrzení mi přijde i po 6 hodinách a po kliknutí na potvrzení to nahlásí chybu. Na stránkách píšou, že se má registrace potvrdit do 3 hodin od zaregistrování a tak mi teda nejde do hlavy jak tyhle časy skloubit :oS