Velikáni se spojují pro broadbadn metropolitní sítě na 802.16a


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Významní výrobci bezdrátové techniky se spojili s WiMAX fórem a hodlají spolupracovat na certifikaci a propagaci vysokorychlostních bezdrátových sítí vzniklých na standardu 802.16a. K této iniciativě se připojily mimo jiné firmy Intel, Nokia a Fujitsu.


WiMAX je sdružení zaměřené na podporu a certifikaci zařízení pracujících na relativně novém standardu 802.16a – to je standard pro metropolitní bezdrátové sítě. Tento standard má umožnit pokrytí až do vzdálenosti 50 km rychlostí až 70 Mbps a ačkoliv se původně očekávalo, že je komplementární k WiFi, dneska se ukazuje, že bude spíše jeho konkurentem.


Zatím to ale není tak slibné z hlediska uživatelů. Zatímco access point WiFi se cenou dostává na 3000 Kč, podobná technika WiMAX je o sto řádů výše a pohybuje se kolem čtvrt milionu Kč. To pro domácí uživatele moc zajímavé není. Stejně tak klientské karty do počítačů – zatímco WiFi PCMCIA se rychle blíží k tisícikoruně, WiMAX stojí kolem 25 000 Kč a očekává se, že v průběhu  letošního roku spadne na 10 000 Kč.


Bez šancí WiMAX není – bezpochyby ho čeká podobný cenový posun, jako WiFi. Během několika let pád ceny o třista procent. WiMAX respektive standard 802.16a předpokládají provoz v pásmu 2-11 MHz – odklon z dvougigového bezlicenčního pásma a nalezení dalšího volného bezlicenčního pásma by byl jen vítaný…

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.