Vánoční přání: ať se pravda a láska navrátí do této krajiny

Čtvrt století od revoluce stačilo k tomu, aby se z pravdy a lásky stala nadávka. Je to zajímavá změna. 

Když jsem studoval historii, vždycky mě překvapovalo, jak to, že lidé v nějaké turbulentní době žijící ty změny neviděli. Proč se proboha Židi nevystěhovali z Německa, když se stal Hitler kancléřem? Proč to nebo ono?

Třetí výročí úmrtí Václava Havla. Vyrojila se část příjemných, střízlivých a uvážlivých komentářů (díky Respekte) a pak bahno po kolena – zejména na sociálních sítích a médiích doleva zatočených. Tak to chodí. Co mi ale vrtá hlavou, proč tolik lidí, kteří na první pohled vypadají inteligentně, jsou ochotni a schopni označení “pravdoláskaři” či “sluníčkáři” používat jako synonymum nadávek. 

Nikdy jsem Václava Havla osobně nepoznal a asi stejně jako většina lidí jsem na něj narazil až kolem listopadové revoluce. A důvod, proč mi uhranul, je stejný tehdy, jako dnes. Pro svůj idealismus. Proto, že to měl nejen srovnané a promyšlené, ale také proto, že na prvním místě viděl člověka. Pro vidění lepšího v nás a kolem nás. A proto, že připomínal to, co jsme do té doby zapomněli. Morálku. Etiku. Že nemůže existovat společnost bez etiky. Že není ekonomiky bez etiky. Dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, proč mi vadí ten druhý Václav: Klaus. Morálku a etiku zavrhoval jako něco, co je v moderní ekonomii a společnosti zbytné. Byl jsem tehdy mladý, věřil jsem, že dotáhne reformy, tak jsem ho volil a až když jsem se někdy 1996 vrátil do Česka a víc jej poslouchal, jsem začal prohlédat rozdíly. Odosobněný nezúčastněný stát, do kterého nemají lidé mnoho co zasahovat krom nekontrolovatelných a šablonovitých voleb bez zpětné vymahatelnosti versus osobní angažovanost každého z nás. Z toho jsem si vybrat uměl, ale už příliš nebylo, jak. 

Povědomí o tom, že na prvním místě musí fungovat morálka, vymizelo z české politiky ještě dříve, než Václav Havel zemřel. I proto Tomáš Sedláček se svojí Ekonomikou dobra a zla sklízí více obdivu v zahraničí, než doma. Hesla, za které naši předkové umírali, zemřela s nimi. Téměř. Téměř? 

Je-li čas na moji vánoční předpověď, pak ji vměstnám do konstatování, že dokud bude pravda a láska nadávkou, nebude dobře. A je-li čas na vánoční přání, tak snad tolik: ať se pravda a láska navrátí do této krajiny. Ať pochopíme, že to není smyslu zbavené heslo, které sami aktivně vyprazdňujeme. 

Amen.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • Podle mě problém není Havlův moralismus, ale spíš naivita.
  Lidi jsou někdy nesnesitelní, chamtiví, egoističtí a zlí. Nejde s tím nic udělat, vždycky to tak bude a je proto potřeba s tím počítat — ve společnosti i ekonomice.

 • Díky za článek — střípek proti pocitu osamění.

 • Klaus: Morálku a etiku zavrhoval jako něco, co je v moderní ekonomii a společnosti zbytné.

  To je hodně nepřesné, Klaus pouze věděl, že morálka se nedá nastolit kázáními. Klaus nám pouze zavedl standardní parlamentní demokracii, kapitalismus a standradní demokratické instituce. Zdecimovanou morálku obnovit jednoduše neuměl a myslím že to neumí/neuměl nikdo.

  Zároveň se Klaus přičinil o to, že Česko a Slovesnko jsou patrně nejpřátelští národy na světě (za to měl dostat Nobelovu cenu míru).

  Chtělo by to více rozhledu.

 • Je škoda, že jste vůbec nepochopil, proč je pravdoláskař negativní slovo.
  Není to proto, že je na světě plno strašně zlých lidí, které pravda tak hrozně štve.
  Je to proto, že p. Havel měl plná ústa oné pravdy či lásky, ale ve skutečnosti často lhal či se příliš láskyplně nechoval. Namátkou proslulá nadšená propagace humanitárního bombardování, sliby, že již nebude kandidovat prezidentem, sliby, že nebude nezaměstnanost, přehlížení morálních poklesků svých přátel, podvádění vlastní ženy atd.
  Já bych proto viděl závěr úplně jiný – dokud se najdou lidé schopni prohlédnout pokrytce a nepodlehnout fenoménu slepého zbožšťování vedoucích představitelů, není to s námi ještě tak zlé.

 • Pojem Pravda a láska používají veskrze jen prázdní pokrytci,tak jaképak k nim ohledy.

 • „Pojem Pravda a láska používají veskrze jen prázdní pokrytci,tak jaképak k nim ohledy.“

  Přesně tak, vesměs jako nadávku.

 • a mě se i přes tyhle, možná oprávněné, výtky, tento předvánoční příspěvek líbil. Když jsem 1.1. viděl obrovskou fotku V. Havla nahoře na Václaváku, měl jsem z toho dobrý pocit. Kdyby tam byl Klaus nebo Zeman, asi bych se odvrátil. A o to tu jde, aby hlava státu vyjadřovala ideály, nikoliv vzbuzovala negativní emoce.

 • Václav Havel nebo Václav Malý? Kdo vlastně vymoderoval sametovou revoluci? Dokud nebude v tom jasno, bude se těžko nám orientovat v naší politice. Já to vidím tak, že pravda a láska jsou spíše náboženské pojmy, nikoliv politické.