Válka v Iráku se vede i mezi GSM a CDMA

Patrick Zandl · 28. březen 2003

Válka zajímavě zasahuje do technologie. Již nyní se mluví o tom, že v Iráku by měla vzniknout mobilní síť a USA prý budou silně se zasazovat za to, aby byla postavena na bázi CDMA firmy Qualcomm, předvoje to americké technologie.

CDMA prohrává celosvětove se starším GSM, většinou i kontumačně. Jak by ne - USA moudře díky zavedení čtveřice digitálních standardů mobilů nejsou samy příliš technicky homogenní. Ale Qualcomm prodávat chce a jako si CDMA musela pořídit Čina, když chtěla do WTO, bude muset i Irák nakupovat. Má naštěstí ropu, takže mu to nepůjde tak těžko, jako Afghanistánu, kde jako na potvoru staví mobilní síť Ericsson - ten je na tom se ziskem tak mizerně, že ho sponzoring Afghánistánu nemůže dorazit. Fujho, samozřejmě se staví to evropské GSM, jakátohamba, ještě standardizované frantíky. To jsou ti, co se po nich jmenovali hranolky, než je Amerika osvobodila.

Nu, abych to zkrátil, vypadá to legračně (pro ty, kdo tam nežijí) - USA už rozdává prebendy a Irák bude tak jediná země široko daleko, která místo standardní sítě (a GSM je opravdu celosvětový standard), použije CDMA. Jistě se jim bude hodit, protože jak Čína, tak USA ho používají a s jinými zeměmi Irák do styku asi nepřijde...

Doporučím přečíst velmi sarkastický článek na The Register, Orlowski přesně uhodil hřebíček na hlavičku. Nejdříve tanky a pak business. Pohroma a obnova. Kdo si chcete trochu sarkasmu odpustit (ku svojí škodě), máte na ZDNews totéž.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook