V zajetí nástrojů

V posledních letech se potýkám s problémem, který si připouštím až v poslední době. Jsem v zajetí nástrojů. Místo toho, abych nějakou věc řešil, trávím mnoho času tím, že hledám vhodný nástroj na její vyřešení. A nakonec mne to, včetně času na samotné řešení, zažere času mnohem více.

Takhle popsáno to vypadá divně a nesrozumitelně. Prostě od doby iPhone, Steve Jobse a jeho „mám na to prográmek“, hledám nejlepší prográmek na svou potřebu. Třeba psaní. Kdysi jsem sednul k jakémukoliv programu, co byl na psaní a v tom psal. Ba dokonce mnoho článků jsem spokojeně napsal v Google Docs ještě v době, kdy neuměly skoro nic a než se změnily v bůhvíco. Pak jsem našel „distraction-free“ editory jako WriteRoom a nyní iA Writer a přešel jsem na ně. WriteRoom běžel i na mém obstarožním notebooku, iA Writer běží i na iPadu a iPhone, takže se dá fakt psát kdekoliv a přes iCloud si to synchronizuju. Mantra synchornizace. Další mantrou je jednoduchost, přizpůsobení psaní textu, kdy nechci být rušen. Bájo.

Jenže tak nějak nejsem zcela spokojen. Když jsem začal psát obsáhlejší texty, než článek, říkal jsem si, že by bylo fajn mít něco sofistikovanějšího. Vyzkoušel jsem StoryMill, jenže v něm se ošklivě psalo, používal jsem ho jen na závěrečné sumarizování dlouhého textu, tak vznikl Příběh strýčka Martina. Každou kapitolku jsem napsal zváště v Docs nebo Writeroomu a až ve StoryMillu sesadil. Přišel Ulysses, který sliboval, že bych to všechno mohl dělat v něm, ale zase tak mě nepřesvědčil a nakonec v něm prakticky nepracuju. Novou verzi StoryMillu jsem ani ještě nevyzkoušel, zato mám na iPadu nainstalovanou hromadu dalších software, jako je Manuscript atd, z nichž většina má tu potíž, že neumí pracovat s větším množstvím textu a ani nemají protikus na desktopu, který by tohle uměl. Co jsem naopak nenašel, je uspokojivé záložkování a poznámkování. Potřebuju si do textu udělat poznámku, co tam mám dodělat, předělat, pak ji jednoduše najít a označit jako hotovou. Potřebuju mít ke kapitolám poznámky, co se tam děje či si ukládat poznámky na příště. Tedy, to si říkám. Spoustu času jsem trávil tím, že hledám, zda už to někdo nenaprogramoval, nakonec ale skončím u toho, že to píšu do papírového moleskinu.

Nemám to jen u textového editoru. Hledám nástroje na vedení osobních úkolů. Na vedení firemních projektů. Dokonce na evidenci toho, co dělám: možná vás ani nenapadne si to běžně evidovat, ale já si tím kontroluju, zda jsem se ten den flákal vědomě, nevědomě či vůbec. Jenže používat Daily nebo Tyme, když každý má pro, proti a hlavně nedostatky? Používat pro To-Do Things, OmniFocus nebo Wunderlist? To jsou dilemata!

Teď jsem na to brutálně narazil ve firmě. Z nedostatku vhodných kandidátů jsem musel já začít dělat wireframe, na což používám léta letoucí OmniGraffle, v němž se hezky dělají drátové prototypy stránek. Jenže OmniGraffle neumí ukázat, z které stránky se na jakou přechází, není interaktivní, neumí ukázat hierarchii stránek. Což je přeci jen mírná vada, protože lidem navržený web exportujete jako obrázky a musíte jim říkat, odkud kam se přejde, nebo jim to psát (na což kašlou to číst). Tak jsem si řekl, že použiju něco více profi. Axure nebo Prototyper? Balsamic mi byl moc jednoduchý. Přitom naučit se s těmito programy a konvertovat do nich hotovou práci sežere hodně času. Tfujho. Zastavil jsem se až na poslední stránce, kde už jsem opisoval číslo kreditky na vyklopení pětikila dolarů za Axure. Kdybych nekravil s nástroji, měl jsem to dávno nakresleno 🙁

Začal jsem běhat. Tedy, než mě schvátila měsíční choroba. Ale výběr toho, zda běhám s RunKeeperem nebo Runtastic či jak se ty ostatní softy jmenují, to bylo další dilema. Zvítězil RunKeeper. To si pamatuju. Značku bot ani tu vesnici, do které doběhnu, to si nepamatuju.

Trávím víc času volbou nástroje, než nakonec tou prací. Mám dokonce podezření, že kdybych se tolik nebabral s výběrem nástroje, už jsem dávno měl dopsanou další knihu … 

Jsem v zajetí nástrojů. Měl bych se léčit. Nebo dostat pár facek.

Nic, jdu pustit MarsEdit a přes něj nacpat doznání nástrojového závisláka do WordPressu na blog.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

7 komentářů

 • Pár facek stačí.

  U nás ve firmě také neřeší, jak věci vyřešit, ale jaký nástroj stáhnout/naprogramovat/koupit. Řešení přichází až s první průšvihem. Nefackujeme se, i když by to bylo rozhodně levnější, rychlejší a účinnější.

  Možná proto jsme dopadli tak, jak si teď stojíme/ležíme/končíme.

 • Bud rad, ze ti odpada moznost „sednu a naprogramuju si to sam“. To je pak teprve ztrata casu!

 • Píšete to moc hezky, taky bych nějaký pěkný editor užil, ale obávám se že je tam principiální nesoulad který prostě ošidit nepůjde. Používám hlavně základní sadu funkcí, ale občas potřebuju něco specifického, a čím víc takových specifických funkcí program má, tím je složitější na použití a naučení.
  Zajímalo by mě, kdybyste měl napsat 5-10 vlastností které editor textu pro vás prostě musí mít, co by to bylo? Tedy pokud to není jenom synchronizace, jednoduchost, nerušivost.
  Ale když tak čtu dál, záložkování, poznámky, TODO… Tak nějak mi z toho vyplývá něco hodně podobného vývojovému prostředí pro programování. Určitě vám tam bude chybět něco jiného, ale tohle tam je vymakané. Dokonce nemusíte psát v C++, můžete si udělat vlastní jazykové schéma. I když, taková deklarace proměnných (postav)… Kdože nám to volá metodu Vražda objektu Oběť? Aha, objekt Zahradník, na řádku 42! 🙂

  Ještě citát z mého archivu:
  „Bohuzel to vypada, ze ty programy, co bych mohl s cistym svedomim doporucit, jeste nebyly naprogramovany. :P“ Pavel Kaňkovský

 • sublimetext, velky font, distraction free mod

 • Patricku, možná ti to bude znít šíleně, ale pokud jsi už v této situaci, pak doporučuji cestu back to the roots: diář/papír a tužka. V iOS nadstavbě pak Notes, Reminders, Calendar. A jako top nástroj pro psaní iA. Víc není třeba, ostatní zvládneš ruční prací. Funguje to.

 • Nejspis to bude tim, ze pozadavky jdou proti sobe a nelze je sladit. U auta si take musis vybrat jestli chces sportak nebo terenak 🙂

 • Co se týče nástrojů, zkoušel jsi tohle? http://literatureandlatte.com/scrivener.php (Nezkoušel jsem to, ale mám to zazáložkované k vyzkoušení a vypadá to dobře – poznámky to taky má.)