Úvaha: EET narušilo křehkou rovnováhu venkova a řešení nemáme

Dejme ještě jednu šanci přemýšlení nad EET. Řada restaurací zdražila (hlavně polední menu) a to je fakt. Z části pro vyšší náklady a opruz s EET, z části promítla jednorázově dlouhodobé cenové změny vstupů, z další části nepochybně promítla menší možnost daňových optimalizací. Jak kdo, jak kde, jak kolik.

Obecné dělítko je ale „venkov“. Prodat pivo za pade ve vesnické hospodě nejde tak snadno, jako na Staromáku v Praze. Jelikož je to podle všeho hodně plošný jev spojený s chudšími regiony, lze z toho usoudit, že existoval značný „skrytý dluh“ v těchto regionech, který se zatím řešil obcházením daní. Něco tedy drželo nižší ceny na úkor něčeho jiného, v tomto případě daní. A to je nepopiratelná pravda. V regionech je prokazatelně mnohem vyšší infrastrukturní skrytý dluh, ale třeba i dluh v údržbě nemovitostí atd.

Teď byla odbourána jedna z možností, kterou venkovské hospody tenhle skrytý dluh adresovaly. I z venkovských hospod postupně mizí meníčka za šedesát, protože za to s daní prostě neuvaříte fakt skoro nic. To je na jednu stranu dobře, srovnávají se šance podnikání. Nebylo jistě fér, aby zákony někdo obcházel a jiný dodržoval.

Co se stane teď? Je to jako s tou žábou, kterou vaříte ve studené vodě. Legenda praví, že se uvaří. Neuvaří. V jednu chvíli prostě vyskočí. Stejně tak strávník v hospodě do ní prostě v jednu chvíli přestane úplně chodit a najde jiné řešení trávení času s přáteli a obědů. Obědy si začne nosit z domova, na večeře rezignuje, pivo bude pít s kamarády na zahradě.
Co s tím nadělá hospoda? Buďto zavře, nebo si požádá o dotace. Můžete mít krásnou vesničku, kam by snad rádi jezdili turisti, ale co s tím, když hospoda zavřela a neotevírá skoro nikdy, protože kdo by hlídal, jestli zrovna nebude hezký víkend a lufťáci náhodou neprovětraj bicykl.

Tady se musíme rozhodnout. Buďto platí daňová rovnost a tedy život ve „vedlejších“ regionech uděláme tak nesnesitelný, že všechny žáby vyskáčou. Samozřejmě, že fakticky ne všichni, ne každý má šanci, odvahu či možnost, ale už pár procent migrantů stačí na to, aby se problémy staly pro zemi nepříjemnými a deset na to, aby byly nesnesitelné. Představte si, jak se do „velkoměst“ (a ty máme stěží jedno) stěhuje deset procent obyvatel českého venkova. Český venkov, to jsou dva miliony obyvatel (na polovině rozlohy státu!) – představte si, že najednou vnitrostátní migrace vzroste o 200 000 lidí, kteří půjdou za lepším.

Nebo budeme dělat to, co dělá každá rozvinutá společnost, budeme se snažit situaci regionů nějak kompenzovat. Čím? Daňovými úlevami? Z čeho, když v regionech je málo práce? Pobídkami a dotacemi, na které je běžná česká veřejnost vysazená a je z nich nepříčetná? Kromě těchto dvou věcí už zbývá jen zázrak nebo zvýšení mzdové úrovně na venkově, což je samo o sobě na hranici zázraku, protože s tím nikdo nic nedělá a rychle ani nenadělá.

To je jedna rovina EET v regionech. Co ta druhá rovina, až místo podvádění s daněmi přijdou žádosti o dotace, protože to je jediná další reálná možnost? S čím se bude v regionu žít lépe? S hospodou, jejíž majitel dobře ví, že ho její štamgasté mohou kdykoliv udat, nebo s hospodou, kterou může potopit neudělená dotace, o níž rozhoduje úředník? Která hospoda bude lépe komu sloužit?

Jaká bude typická česká třetí cesta z problému? Jako vždy: neudělá se nic, protože výkopem EET do života vůle řešit problémy, které se ukážou při jeho implementaci, tradičně skončí. Každý bude ponechán svým dopadům negativních externalit a situace se „nějak vyvrbí“. Život v regionech se stane zase mírně nesnesitelnějším, možná se časem prolobují nějaké dotace, které to mírně napraví a situaci pokřiví zase jinak. Jedni budou nadávat na Babiše, druzí na Kalouska, třetí na všechny.

Je fér si říct, že vinni jsme si sami. Nezajímalo nás to. Neuvažovali jsme o tom. Neptali jsme se.
Jenže když se něco nepromýšlí a neustále nevaliduje, tak se to nepovede. Nikdy, leda náhodou. Každou takovou akci je třeba naplánovat, sledovat, vyhodnocovat a plán upravovat. A to nám v Česku vážně nejde.

Přemýšlejme o tom…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • Já bych hrozně rád věděl jaké jsou reálné náklady jedné vesnické hospody spojené se zavedením EET. A teď nemyslím že se narovnají ceny tam kde se hospodářilo nepoctivě, ale skutečně náklady spojené s EET.

  • Tak rychlý výpočet od boku. Pokladna 20K (opravdu cena z jedné realizace), zavedení internetu 2K + ušlý zisk za denní školení. To může zisk za jeden měsíc v luftě.

  • Zkušenost hospody z dědiny o 1000 obyvatelích: V penězích zhruba 17 tisíc, v nepřímých nákladech 3 dny zavřeno.
   V osobním životě velká sekyra: letos nejede hostinský s rodinou na dovolenou, „ušetřených 14 dní“ bude věnovat vydělávání na dovolenou příští rok. Což ho štve nejvíc, bude letos 53 týdnů na place bez přestávky.

  • K tomuto tématu je zajímavá zpráva s kvalifikovaným odhadem, že jen třetina hospod pořizovala novou kasu:
   Do první vlny EET se podle zjištění dodavatele pokladních systémů Storyous zapojilo zhruba 41.000 gastronomických podniků. … Novou chytrou pokladnu si kvůli EET podle něj pořídila jen asi třetina z uvedeného počtu. „Zbytek upgradoval své stávající kasy nebo využívá ´free řešení´ například přes PC nebo mobilní telefon“
   Viz např. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/do-eet-je-zapojeno-zhruba-138-000-podnikatelu/1468507

 • Proč se ptáte, když vám to tavárišč (führer, jak chcete) Bábiš řekl jasně. 5 tisíc! K tomu odpočet 5 tisíc, takže je to vlastně zadarmo. No a příště si povíme zase třeba tu o Budulínkovi. To je také velice hezká pohádka.

 • Pocházím z vesnice kde žijí řádově stovky obyvatel a mnoho podobně velkých obcí je okolo. Pokud vím nikde žádná hospoda už roky nefunguje bez ohledu na EET. Všude se kalí v nějakých tzv. „hasičských klubovnách“, sokolovnách, garážích apod., protože lidi na vesnicích makají rukama a kalit se tedy chodí stejně jen v pátek a v sobotu.
  Hospoda se v těchto menších vesnicích uživí pouze pokud je někde na dobrém místě kam míří hodně turistů.

 • Přidejte k tomu ještě fakt, že Praze a větším městům zůstává více peněz z daní na obyvatele, než venkovu …

  Vůbec se nedivím, že se mladí lidé stěhují do Prahy a na venkově zůstávají pouze důchodci.

 • „Nebo budeme dělat to, co dělá každá rozvinutá společnost, budeme se snažit situaci regionů nějak kompenzovat.“ mluvi opravdu za vse. Takze nejdriv ANO,CSSD,KDU-CSL atd schvali likvidacni zakon ( http://www.podnikatel.cz/clanky/porusite-zakon-o-eet-hrozi-vam-pokuta-500-000-kc-a-pozastaveni-vykonu-cinnosti/ ), a ted se budou tvarit statotvorne pri zachranovani situace.
  Pevne doufam, ze na podzim u voleb prijde od lidi ucet.
  Obecne skoda toho posunu, cetl jsem p. Zandla moc rad v dobe, kdy bylo mene takovych slizkych blogpostu a vice z ranku „Mírně rozumím moderním technologiím a o tom, co mne na nich zaujme, si zde píšu.“

 • Primární příčinou jsou obecné ekonomické zákonitosti:
  Protože neustále rostou fixní náklady je podnikání v malém, resp. pro malý trh, čím dále tím méně efektivnější. EET je dobrý příklad takového nového nákladu.
  Zrovna tak neustále roste relativní cena lidské práce, která je tam podstatným nákladem.

  Stavět něco na všeobecném nedodržování zákonů je pro mě nepřijatelné. Snaha o narovnání je správná. Výsledkem by mělo být nominální snížení daňové zátěže (s tím, že bude danit ve větší míře více poplatníků). Nelze však očekávat snížení o desítky procent.

  Co se provozuje komerčně, tj. za peníze a pro libovolné zákazníky, by mělo být daněno. Bez ohledu na velikost.
  Ostatní, pro známé, rodinu apod., by mělo být provozováno nekomerčně, bez peněz.

  Takže řešení pro malé obce vidím v rozšíření nekomerčních aktivit. Živit se prací (v zaměstnání) a kromě toho různé služby poskytovat na zcela nekomerční bázi. V malém rozsahu, jako sousedskou výpomoc.

 • Problemy venkova asi EET uplne neovlivnuje. Pokud nekoho polozi vydaj na evidenci trzeb, pripadne mu chybi penize, ktere mohl bez EET statu zatajit, tak by ho asi polozila jakakoliv nahodna udalost – praskla voda, topeni, nova vyhlaska na hygienu, rozbita televize…