Universal Software Radio a GNURadio – softwarově definovatelné radio


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Prozkoumal jsem internetové zdroje a zjišťoval jsem pokroky v mé oblíbené oblasti softwarově definovaného rádia. A našel jsem zajímavé projekty, které už běží a generují výsledky. UniversalSoftwareRadioPeripheral je projekt hardware pro softwarově programovatelné rádio, hardware se připojuje k počítači via USB 2.0 a lze si do něj naprogramovat vlastní definici rádia. K dispozici jsou už nejrůznější dekodéry jako FM, HDTV atd. Cílem tohoto projektu je vyrábět levný hardware v řádu maximálně stovek dolarů, autoři se již domlouvali i s Flextronicsem na výrobě.


K tomuto projektu patří ještě GnuRadio - tedy ta softwarová část. Bohužel většina projektů softwarově definovaného rádia na internetu má ambice zasáhnout spíše do analogového provozu a sloužit radioamatérům, projekty SDR pro digitální rádia s přesahem do WiFi/TDMA/CDMA technologií zatím bohužel moc nerostou…

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.