Ukradený solární panel našla GPS na cizí chatě

Když jsem někdy vloni na Marigoldovi psal o solárních panelech a jejich použití pro WiFi, bylo to hlavně z toho důvodu, že jsme si s jedním takovým řešením hráli. Kamarád se chtěl na vesničce připojit do netu, ale nejbližší přípojný bod byl za kopcem. Pasivní retranslace už nefungovala, musela přijít na řadu retranslace aktivní a s ní i problém napájení. Tahat elektřinu na kopec by dalo dost práce, tak jsme vyprojektovali solární panel a akumulátory, které zajistili napájení jednomu modifikovanému APčku (Linksys s WDS).

Smůla byla ve dvou bodech. Jednak jsme špatně odhadli intenzitu světla a délku osvitu a druhak kamarád do panelu nechtěl vrážet desetitisíce. Takže naše sestava pravidelně uprostřed noci chcípala, protože akumulátory nebyly dost nabité. Aby se to nedělo neočekávaně a abychom zajistili vzdálený restart a konfiguraci, splašili jsme někde průmyslový modul od Motoroly – v ceně bylo i integrované GPS. Nám na nic. Od té doby posílá modul zprávu vždy, když napětí akumulátoru poklesne pod hranici, takže lze ještě deset minutek pracovat…
Tento víkend někdo celý retranslační bod odcizil. Těžko říci, jak ho našel, asi ho překvapily na skále dvě síta a nelenil se podívat, k čemu slouží. A pak je přes výraznou instruktážní protizlodějskou cedulku nelenil ukrást.

To jsme zjistili záhy, bohužel lupič byl pryč. V úterý jsme v dokumentaci modemu dohledali, jak přes sms vyžádat aktuální polohu modulu. Přišla nám. Trochu nás zklamalo, že modul je někde v jižním pacifiku, naštěstí jsem si vzpomněl, že jsem si do své GPS nastavil uživatelské koordináty a po jejich vymazání už jsme přesně věděli, ke které chajdě v chatové osadě zajít. Nově náš panýlek slouží k napájení televize či čeho. Jsme happy, že jsme mohli pomoci…

Nyní otázka do pléna: co s takovým dobrákem?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

55 komentářů

 • Policajty na nej … nic jineho si nezaslouzi. At se s nim pekly nekdo jinej!

 • No, myslim, ze tohle uz jde kvalifikovat jako trestny cin a ne jako prestupek, tak policajty na nej… Dej vedet, jak to pokracuje.

 • Určitě nebude problém dát policajtům důkaz, že ten panel patří vám.. No a pak bych to jednoduše ve vesnici rozhlásil, ať má pán pořádnou ostudu.

 • Prvni co me napadlo je Policie, ale postupne se mi to rozklada v hlave. Pokud je tam ta retranslace potreba vratit, tak by si pro ni prisel za tyden znovu a myslim, ze by ji nevzal ale znicil(To mate za to hajzlove ze jste me praskli).

  Asi nejefektivnejsi by bylo mu to ukrast zpatky. On by nemohl jit na policii, protoze to sam ukradl. No a na novou tabulku bych DOPSAL: Vzkaz pro p.XY, byteme tam a tam. Ja se vratim a se mnou prijde zakon :-))

 • Policie s tim nic neudela, ale zalezi na cene. Jenze odpisy, apod… Navrhuju ukrizovat

 • Rozhodně se přikláním k řešení policie > ostuda po rodné vísce ;o) Jestli je to nějaká menší vesnice, nebude tam potom chodit ani nakupovat, protože by ho lidi utloukli čepicema ;o))) Zaslouží si to… zmetek. Popřípadě se dá rozeslat a vylepit po nějakém velkoměstě pozvánka na obrovskou technoparty pořádanou právě a nečekaně v chaloupce se zcizeným panýlkem ;o)

 • Já bych taky byl pro vyrobení veřejné ostudy. Nafotit, dát na web se jménem a adresou, rozhlásit po vesnici. Jiná věc je, že bych se stejně bál, dát to tam znova.

 • Nevím, ostuda je asi nejlepší trest, jenže někdo, kdo krade, není člověk, co by mu ostuda vadila, takže bez policie opravdu riskujete, že modul zničí… Zkuste policii a hned si to odvézt… No a další ukradení nebo zničení? Co takhle dát tam malou infrakamerku? 🙂

  V boji z větrnými mlýny hodně štěsí.

 • On přece bude tvrdit, že zařízení poctivě koupil… Každopádně rozhlášení po chatové osadě nebude stačit, ještě to chce vylepit v trvalém bydlišti. Jo tenkrát, když se ještě sekaly ruce, to bylo jiný kafe. BTW, měli jste na instalaci takového zařízení na cizí skále příslušné povolení, souhlas vlastníka atd?

 • Hmmm, a co takhle pouzit mafianske metody.
  Vecer ho navstivit v maskach, domluvit mu, ze pokud to do tydne nebude zpet nainstalovane, tak mu propichate gumy u auta, pak skla u chaloupky atd. 🙂
  Akorat nesmite to pak chodit opravovat, protoze by si tam mohl pockat. 😀

 • Jeste otazka, ta retlansacni stanice byla na vasem pozemku? Podle toho se bude PČR, také rozhodovat. Pokud pozemek byl váš, tak se jedná o krádež. Pokud místo bylo pronajaté, tak také. Pokud je to na obecním pozemku, tak na to je potřeba povolení. Pokud tam byla načerno, tak ukrást zpět, dotyčnýmu rozbít hubu a vymyslet lepší zabezpečení nebo jiný způsob přenosu

 • Pokud k těm panelům máte doklady i se sériovými čísly, tak by policie neměla mít problém věc zabavit a vrátit.

 • Co mu poslat dopis:

  Vážený pane,
  upozorňujeme, že solární panel, který jste odcizil z místa XY je – bohoužel pro Vás – vybaven lokalizačním zařízením, díky kterému naprosto přesně víme, že novým "majitelem" naší techniky jste právě Vy.

  Nabízíme dvě možná řešení. Buď nám techniku vrátíte a všichni zapomeneme, nebo uvědomíme policii ČR a občany obce XY. Ti jistě nebudou rádi, že mezi sebou mají člověka, který si potřebné věci opatřuje takovým způsobem.

  Nebude -li zařízení do týdne na původním místě, přejdeme k druhé možnosti.

  Se srdečným pozdravem,
  Tangero

 • [12] No, i pokud by byly doklady a vše běželo jak má, tak pokud policie uzná že je to trestný čin, tak tu věc do rozhodnutí (soudu) zadrží jako důkaz. Doufejte že se nestratí v policejním skladišti 🙂

 • poslal bych tam bandu sfetovanejch negru s letlampama, ať jeho prdel pozná středověk 🙂

 • [13] Tohle by bylo optimální, pokud se ovšem nelekne, neroztříská to na drobné kousky a nezamete pod cizí rohožku. Chtělo by to ještě před tím nějakou průkaznou dokumentaci, že zařízení je skutečně v jeho držení – což sms s lokací bohužel není.

 • [6] Utloukli cepicema? V Cechach kde se razi heslo kdo nekrade, okrada rodinu? No nevim, ale ostudu by dobrak mohl mit. Policajta na nej bych nevolal, zazvonil bych a slusne bych ho pozadal o vraceni vypujcene veci. Asi bude koukat!

 • a nebo jit do TV Nova – Na vlastni oci – to by je mohlo zajimat – a on bude mit ostudu po cele republice.

 • [17] Taky bych prisel slusne zadat. Ale s nekolika kamarady s ruskym prizvukem a zeleznymi tycemi.
  Na hruby pytel hruba zaplata.

 • zeptejte se v české televizi, tam mají v poslední době s vymáháním dobré zkušenosti 😉

 • To je slušný. Měl jsem kdysi nějakou trochu podobnou zkušenost. Vyřešil jsem to tak, že jsem vzal toho nejnabušenějšího maníka, kterýho jsem mohl sehnat (známý známého, dal jsem mu na pivo) a dotyčnému jsem zazvonil u bytu.
  Takže bych to asi udělal podobně. Informoval bych jej že vím že je zloděj a chtěl bych to po něm vrátit + zaplatit náklady na instalaci, čas atd. (předem vyčíslené na papíře). Navíc bych jej informoval, že jestli se tomu zařízení něco stane, už nebudeš zjišťovat kdo to ukradl či rozbil, prostě mu vypálíš barák.
  Doporučuji k tomu všemu ještě drahý oblek, černé brýle a za pasem pistole (rozepnuté sako, aby byla vidět). Když by nabušený maník měl ruský přízvuk, byly by to body k dobru.
  Asi bys tam tangero neměl jít ty – nevypadáš jako mafián 😉

 • No, kdyz to tady ctu, tak mne napada jeste par veci:
  – Policie asi nebude nejlepsi napada, protoze pokud to nebylo na soukromem pozemku (coz asi ne – kdyby ano, proc kolem toho nebyl nejakej plot nebo tak neco), tak by se to vuci majiteli mohlo obratit

  – Rozhodne bych ale za nim zasel s kamerou (digitakem – ne s televizi) a natocil ho a pak to dal na web – jednak kvuli srande, druhak kvuli tomu, ze pokud ne policie, tak aspon nejaky "pocit trestu"

  – Velmi slusne bych mu oznamil, ze pokud neznamy pachatel toto zarizeni ponici (po nove instalaci), tak aby mu neznamy pachatel nehodil par sutru do okna – takova "hra" se da hrat na obe strany…

 • No já bych se pokusil rozumně domluvit mezi čtyřma až šesti očima a pak by se vidělo.Rozumná dohoda pro všechny strany bude nejlepší řešení….sice by zasloužil, ale než zbytečné problémy do budoucna, tak radši dohoda.

 • Panel jsem koupil od Vietnamce na trzisti… .Hledej Asto… .

 • Pokud to chceš v dohledné době používat, tak to policajtům nedávej. Ti to zabaví jako věc doličnou a jsou schopni ti ji vracet dva roky, nebo taky vůbec ne (pokud bys věrohodně nedoložil nabytí).

 • mě by zajímalo jak jste to vyřešili

 • Myslím že osobní návštěva, slušná, možná s nějakým hrozivě vypadajícím kamarádem. Neříkat jak to víte, prostě to víte a rádi byste to dali do pořádku.

  Nevyhrožovat ničím konkrétním, žádnou policií nebo bouchači, klidně a sebevědomě konstatovat že budou problémy. Neurčitost vzbuzuje strach, on už si domyslí podle svých vlastních nočních můr co by se mohlo stát.

  Dokázat to můžete, např. máte sériová a výrobní čísla ale jde i jinak. Nezajímá vás, kde to sehnal, je to vaše a bylo to ukradené a chcete to zpět.

  Když nebude spolupracovat, rozpovídat to po vsi. Dostane dopis od advokátní kanecáře, kopie bude přilepená na úřední desce… atd.

 • Pokud pouziva solarni panely tak je technicky navysi. Pokud je to takovy technicky typ tak mozna cte i tohle a ted uz panel roztluceny na tisic kousku haze do nejblizsi vetsi reky…

 • Než bych to dal policii, hodně dobře bych si to rozmyslel… Znám né zmálo lidí – právníků – kteří sice na jednu stranu nejlevnější nejsou, ale rozhodně by ho z toho vysekali a ty by jsi byl jediný, kdo by za to pořádně zaplatil.

  Je to na tvém pozemku? Měl jsi povolení ke stavbě? Neporušil jsi limity ČTU? Nevyrušil jsi WiFi někoho jiného? Stojí dnes použitá technologie alespoň 5000Kč? Otázek je spousta a já je všechny dohromady nedám. Pokud ti to ale někdo okomentuje (právník), asi je to nejlepší řešení.

  Musíš taky počítat s tím, že občansko-právní spor může v ČR trvat třeba čtyři nebo pět a během této doby nemáš k věci a někdy taky k tomu pozemku přístup.

  Nejlevnější a nejrychlejší je skutečně zahrát si na mafiána a uplatit nějakýho bouchače z hospody pětistovkou – pokud na to máš žaludek. A ta možnost s ostudou se mi taky líbí…

 • [24] A to v dobré víře pochopitelně – jak taky jinak. Nebo od zaměstnance renomované společnosti Něplátil i Pogýbl Vasilije Ivániče Samoščuka, bytem Mukačevo, kvartíra 5b, Ploščaď Revoljucii 28. Od té doby jsem ho neviděl, zato si, vážený orgáne, zřetelně pamatuji, že jsme výslovně sjednali, že se smlouva bude řídit obchodním zákoníkem.

 • [1] Pošli na ně WIFI Mafii. A máš to do půl hodiny zpátky 🙂 Ne takový važně, určitě bych za nim zašel, vzal sebou hrozivě vypadajícího kamaráda a podobrém si to vzal zpátky. Zachvíli budou borci lozit po střechách a brát APčka, když už to kradou někde na kopci v nature. Hodně zdaru

 • Pozor na to rozhlašování po dědině. Je to pomluva, zajisté právně postihnutelná. Asi bych to řešil návštěvou ve vhodné konfiguraci. Jinak by mě zajímaly podrobnosti k tomu modulu od Motoroly. Nechceš a tom něco napsat?

 • No… ten clovek nemusi byt nutne samotny pachatel, mohl to od nekoho koupit. Pripravil bych se na to, ze se tim mozna bude hajit … "nabyti v dobre vire" se tomu tusim rika.

  Videl bych to, na soukromy rozhovor. Aspon 2:1, jemu neznami lide – zamezeni jeho protiakce a vyhoda na vasi strane. Slusne, bez emoci, bez konkretnich vyhruzek mu sdelit, ze technika je vase, mate seriova cisla, doklady, atp, neprozradit mu jak to bylo nalezeno, resp. udat nepravy duvod – doneslo se nam, ze… Pokusit se s nim dohodnout na dobrovolnem vydani – umoznit mu rozumne ustoupeni. Pokud nebude souhlasit oznamit, ze podniknete patricna opatreni, bez upresneni, s tim, jestli by si to prece nerozmyslel. Jako natlak bych mu pripadne oznamil, ze bude verejne a anonymne oznacen za zlodeje (letaky po vesnici)…

  Pokud odmitne (myslim si, ze ne), je potreba zvazit co dal a zalezi na tom, koho budete mit pred sebou.

  Asi bych nesel cestou (nasilneho) odebrani -> trestny cin, pripadne neprijemnosti. Je moznost to predat policii -> ztrata anonymity/casu, prutahy, dokazovani, papirovani, frustrace, pravdepodobne odlozeni pripadu… Opravdu ma pro vas to zarizeni takovou takovou cenu?

  Pokud to ziskate zpet, zbyva se zamyslet nad tim, jak zamezit opetovnemu odcizeni (pomsta/zniceni) a nad tim, aby se dotycny nemohl dozvedet, komu to zarizeni patri…

 • Maly dodatek. Pokud se v pripade nevydani budete chystat pouzit "silovy" pristup, zamyslel bych se nad otazkou, jestli se dotycny opravdu nemuze dozvedet majitele toho zarizeni…

 • [4]
  a čo keď ťa nejaký bystrozraký uvidí pri spätnom kradnutí. To bude vysvetľovanie

 • V Cesku se prece nekrade!! Tahle prihoda IMHO ve skutecnosti nestala, ale cte se hezky 😉

 • [31] takhle tohle probírá už dávno. U mě na střeše vydrželo AP nejdéle dva měsíce, dvakrát po sobě, potřetí jsem ho tam nedával. Vylomené zámky, rozbitá krabice atd. Vtip je, že pak si je od zloděje někdo koupil a ten dotyčný tam viděl mou nálepku a když se mu to rozbilo, tak mi to donesl k opravě 😉

 • Kdyby to byl technickej typek tak by si uz davno zjistil, podrobnosti o zarizeni a deaktivoval by modul od Motoroly. Protoze by mu doslo ze pomoci GPS ho muzou lehce najit.
  Ja bych si vymyslel nejakej pribech k cemu to zarizeni slouzilo (prece ten GPS modul tam nebyl pro nic za nic), dal bych dohromady paragrafy ktery by se daly pouzit. Prisel bych za nim s par nabouchanejma lidma ve slusnejch oblecich, poprosil bych ho jestli Vam muze pomoct s upresnenim adresy. Po overeni adresy bych na nej vyrukoval s tim ze zarizeni ktere ma nebo v nedavne dobe mel v drzeni patri spolecnosti XY, zcizenim zarizeni doslo k (dle pribehu). Dopustil se cinu XY paragrafy. Pokud zarizeni nevyda dobrovolne, bude proti nemu zahajeno soudni rizeni pro neopravnene obohacovani, o nahradu skody ktera za kazdy den cini XY.
  (Tezko bude dokazovat neco jinyho, kdyz nevi proc to tam bylo)
  Exekucnim soudem mu bude zablokovan ucet, muze dojit i k zabaveni veskereho majetku a jeho nucenemu prodeji za cenu, ktera pokryje vznikle skody, bude zanesen do bankovniho registru jako dluznik, coz mu prinese nesporne vyhody protoze mu zadna financni instituce neposkytne zadny uver.
  Pak bych mu dal papir na podepsani, ze zarizeni vydal dobrovolne bez natlaku a pro formalnost bych se pod to podepsal po vydani taky.

  Exekucni soudy a urady pracuji velmi rychle a nezkomaji opravnenost nebo pravost, pracuji pouze s udaji ktere jim reknete nebo dotate.
  Jestli to bylo na obecnim pozemku, nehraje vubec zadnou roli, stavba nebo zarizeni je soukormy majetek. viz billboardy stavene nacerno.
  Pokud ma dobre vztahy s Obecnim nebo Mestskym uradem nebyl by problem zazadat spetne o povoleni umistit retlansacni bod. viz vecne bremeno nebo za symbolicky pronajem 1 koruny na mesic.

  Kdyz nekomu vyhrozujete trestnim oznamenim, hodi to za hlavu, ale kdyz mu reknete ze muze prijit o majetek, prijem, ze jeho rodina behem mesice muze byt klidne na ulici. To si teprv rozmysli chlapec jeden. Ovsem pruser bude pokud dotycny bude mit pravni vzdelani.

 • Experimentuju s pasivní retranslací, rád bych si vyměnil zkušenosti.

 • [39] Nemel by jsi po ruce nejake zdroje, kde bych se o pasivni retlanscaci mohl docist vic? (ja vim, google – ale prece jenom zkusenosti druheho jsou lepsi zdroj informaci)

 • Doufám, že výsledek bude na samostatný článek… Jinak když jsem si přečetl příspěvky navrhuji toto – zrušit policii a soudy. Ušetřené peníze dejme do buduvání silnic a do pojišťoven… Opravdu jsme banánová republika, když varianta dát vše na stříbrném talíři policii je vyloučena jako první. Za této situace Vám to ukradnou příště zase, neboť není páka na to, aby se tak nedělo.
  Já bych Vám poradil následující – jste dobrý v psaní, chatová oblast někam patří a přístup do katastru nemovitostí je věřejný, takže máte majitele pozemku. Podle adresy trvalého bydliště bych zvolil noviny, obecní zpravodaj či jiné periodikum, kde bych to s vtipem, jaký umíte vtisknout do textu popsal. Pozor na pomluvu, obvinění apod.! Na závěr doporučení, aby se věc tak nějak sama vrátila na původní místo.
  V každém případě je mi na zvracení z takových spoluobčanů.

 • slusnost take nedoporucuji, zlodej Vam za takovy pristup vdecny nebude, spis ho jeste zneuzije..

 • Právě zvažuji dělat u někoho na chatě, kde není elektřina retranslační bod pro Wifi. Nešlo by poslat odkaz co je to za solární panel co umí GPS? Krádeží se dost bojím a mám s nimi špatné zkušenosti. Firmě se kterou spolupracuji kdysi určitý člověk ukradl drahou technologii ze stožáru, policie nic nevyšetřila (ani si to nebyli schopni vyfotit) a na toho dotyčného mafiánské praktiky ala noční návštěva gorily s pistolí absolutně neplatí.

 • Jako policajt se slušnou praxí v dokazování bych v žádném případě nedoporučoval kombinovat metodu jakéhokoliv nátlaku, vyhrožování, zveřejňování a pod. s následným oznamováním na policii. Spadnete do toho. Takže buď všechno legálně nebo si poraďte, jak umíte, ale potom zapomeňte na policii.
  Jinak, pokud jednoznačně prokážete, že je věc Vaším majetkem, není podstatné, kde se nacházela. A pokud narazíte na rozumného vyšetřovatele, nebude se tím ani zabývat. Krádež zařízení, jehož hodnota v době odcizení jednoznačně překročí 5000,- Kč je trestným činem. Nějaký "zábor skály" nanejvýš přestupkem, jehož řešení do kompetence PČR stejně nespadá. To, že bude zařízení po nepředvídatelnou dobu předmětem zkoumání znalce, je fakt.
  Také nezapomeňte, že důkazem v trestním řízení je pouze důkaz získaný legální cestou. Pro "mafiánská" řešení tam není prostor.
  Jinak můj názor je takový, že pokud zmíněný zloděj není blb všech blbů, tak z toho hladce vyklouzne hned při prvním výslechu a Vy budete rád, že dostanete zařízení zpátky. A když bude jenom o malinko chytřejší, tak mu zařízení zůstane a ještě se Vám vysměje. Tak slabé jsou uvedené "důkazy".

 • je to hnus, je skoda,ze nejde dohledat ten hodny clovek 🙁 nejlepe je to montovat skrz strechu u vetsich systemu ale tady to asi neslo napevno..

 • tak jak to dopadlo? 🙂

 • Sice toto zařízení není zrovna v souladu s právním řádem ČR, ale nebylo by lepší k té stanici připojit nějaké autodestrukční zařízení, které se spustí při neoprávněné manipulaci? Nějakou bombu, která by sice zničila zařízení, ale zároveň i pachatele?

 • Jak to dopadlo s tím panelem a s tím zlodějem????

 • Jak to dopadlo, jak daleko bydlel? Mě se stalo něco podobnýho, mě ukradli malou větrnou elektrárnu 20 metru od zahrady. Přijel si někdo pro ní po poli s traktorem přes den, kdy jsem byl v práci. Pěkná sviňárna, bohužel nevím která svině, který bych se několikrát pomstil na jeho majetku. U vás bych to řešil, že zařízení bylo současti mapování změn čehokoliv na skále s napojením na družici a anténama odeílalo data.Když bys šel do extrému, tak zařízení sloužilo k vojenským účelům a bylo maskováno za jiný využití. Aby měl větší klepačku, tak mu předlož náklady spojené s vyhledáním přes satelit a dopravou spolu s nákladama na znovuinstalování na původní místo.

 • Kupte si 2. a uvidíte že jeho soused potřebuje taky panel pro TV …

 • A co když je to jen kupec ukradeného panelu?

 • , že je obtížné chránit před zloději jako Fotovoltaické panely jsou velmi drahé a nákladné

 • Největší trest zapálit tomu šmejdovi zlodějskému tu boudu a pěkně u toho panelu. Neoprávněná nezkolaudovaná elektroinstalace na kterou se žádná pojistka nevstahuje. Nejideálnější je na tyto věci výkonný laser a to ve dne aby nebylo vidět paprsek. Zapalovací efekt až jeden kilometr. Jsi technický typ však si poradíš. 🙂