Uber a Airbnb – jde o rovné podmínky v odvětví

Jirka Hlavenka publikoval na Živě článek věnovaný problémům s internetovými službami typu Airbnb (ubytování) nebo Uber (taxi). Jak tak čtu Facebook, lidé souboj těchto služeb a služeb původních či municipalit chápou jako boj nového se starým. Jenže to je špatné chápání. Jirka to ve článku zmiňuje, ale asi málo viditelně, takže to připomeňme. Problém, který mají s Uberem nebo Airbnb jednotlivé státy či města, je v tom, že tyhle firmy vstoupili do odvětví, ve kterém existují z nějakého důvodu určité podmínky, jenže oni se na ně vykašlali.

Zjednodušeně řečeno: když jste taxikář, musíte mít taxikářské zkoušky, abyste dostal licenci. Ty zkoušky mají zajistit určitou kvalitu (ponechme teď stranou, zda zajišťují), kterou obec požaduje. A něco stojí, jak poplatkem, tak časem, vzděláváním, splněním podmínek.

Uber pravil, že není taxikář a tudíž jeho lidi zkoušky dělat nebudou. K čemuž má nějakou výmluvu, ta ale obstojí asi tak, jako kdyby AAAčka tvrdili, že nejsou taxikáři, ale rozvozníci a tudíž zkoušky netřeba.

Principem výhrad proti Uber/Airbnb a dalším “disruptorům odvětví” je existence zásady rovných podmínek. Co platí pro jednoho, kdo poskytuje nějakou službu, nechť platí i pro jiného, poskytující téže službu. A Uber a taxikáři, to jsou stejné služby, stejně, jako Airbnb jsou jen jinak převlečené hotely.

K čemu by se tedy debata měla vrátit, jsou právě tyto podmínky. Udílení taxikářské licence má plnit dvě základní podmínky: 
– zajistit určitou kvalitu služeb, o které je zákazník předem informován
– zajistit výběr peněz za privilegium taxikaření (už neřešme, do čí kapsy).

První podmínka – zajištění kvality a informovanosti o ní – bývala důležitá před nástupem GPSek a propracovaného systému hodnocení přepravců. Dnešní řidiči beztak už neznají všechny pražské ulice a běžně si pouštějí GPS i kvůli dopravním informacím. A jako zákazníkovi vám dopředu stačí vědět, do jakého vozu lezete, zda je v něm dostatek místa a zda není řidič mešuge – což hodnocení na Uberu obsáhne mnohem lépe, než podmínky nastavené radnicí.

Druhá podmínka – výběr peněz – se týkala stavu, kdy byl určitý omezený počet zajímavých nástupních míst (tedy existoval vzácný zdroj). Bylo zajímavější s taxikem postávat na Staromáku, než v Bellušově. To trochu lámaly už radiodispečinky, kdy jste si taxík na Staromák mohli přivolat a ti místní taxikáři už líčili jen na podnapilé turisty. No a v Uberu, se kterým se podnapilí turisté dobře seznámili už doma a ještě střízliví, má lukrativní štafl ještě menší význam a je tedy ještě menší důvod, proč za něj platit.

Výběr peněz za taxi licenci tedy již postrátá svůj původní smysl a zinkasování provozu by tedy mělo logicky být ponecháno pouze na zdanění, neboť nabyvatel licence za ni nic nadstandardního nezískává a stát nemá důvod počet držitelů licence limitovat – nejde o rozdílení vzácného statku (soudím já).

Problém tak vznikne jen se zdaněním. Uber vybírá peníze a z nich teprve platí své řidiče. Ti se samozřejmě zdaní a bude to i lépe kontrolovatelné, než dnes, ale ta provize, co si ponechá Uber, uteče pryč, protože peníze jdou rovnou do USA či spíše do daňových rájů. Jenže zisk vznikl na území ČR a měl by se zdanit zde, v USA by jej mělo ochránit pravidlo o dvojím zdanění. A to se zatím nestane.

I proto jsou tlaky, aby Uber musel mít regionální pobočky, kde by se sice machinace dělat daly, ale ne úplně a hlavně by do objemu prostředků stát lépe viděl. Buď jak buď, ať máme daně neradi jak chceme, stát je vybrat musí a vybírat je ze zisku na svém území realizovaném, to je fér přístup.

To samé v bledě modrém u Airbnb.

Souhlasím s Jiřím, jak to dopadne. Kompromis. Nové firmy těžko obhájí situaci, kdy na ně žádná pravidla platit nebudou, sama pravidla by se ale mohla více rozvolnit. Někteří klienti budou dávat přednost taxikům, jiní přepravcům jako Uber. Někdo bude chtít bydlet v hotelu, někdo u Airbnb ubytovatelů. V tradičním odvětví to zvýší tlak a někteří to nepřežijí, doufejme, že to budou hlavně ti, co si nepřežít spíše zasloužili a jen v menší míře ti, kdo nabízejí sice kvalitní služby, ale už jim tolik nejde marketing. S novým odvětvím budou potíže především daňové – zisky se budou vyvážet ven a prát přes daňové ráje. A jak Jiří píše, bude to nakonec největší problém, který s těmito novými “cloudovými” službami budeme mít a který bude potřeba řešit během dalších deseti, dvaceti let.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • Tohle ale přece není problém Uber ani Airbnb. To je problém daňového systému.

  Když si koupím elektronicky aplikaci (ať už do mobilu, desktopu, kamkoliv), daně schramstne cizina. Stejně tak přístup na placené stránky, do cloudové služby, koupě zboží.

  Tak dlouho se státy odkláněly od přímých daní, až se ukázalo, že ty nepřímé neumějí vybrat. Všechny aplikace dohonit nejde.

  Airbnb by šel zdanit například daní z nemovitosti, Uber silniční daní z registrovaného auta.

 • Ano, proto víme, že daňový systém se bude muset změnit dřív, než nám to ekonomika dá sežrat. Takže problém ve skutečnosti není v Airbnb nebo Uberu, ale v naší státní závislosti na výběru daní…

 • Über ale není taxik, který bude stát někde na štaflu. Je to asi jako hotelová limuzína nebo když si dopředu s nějakou firmou (netaxikářskou) domluvím vyzvednutí na letišti.
  Jen tohle bude levnější a dostupnější.

  Stejně tak AirBnB není konkurence hotelům, ale spíš „jako bych přespal za úplatu u kamaráda, který má volný byt“.

 • Ještě k těm daním… Apple Distribution International sídlí v Irsku, takže by ČR měla zákazat objednávat si výrobky Apple přes Apple.cz? (Samozřejmě stejně to platí pro další „globální“ firmy.)

 • Uber je jako radiotaxík, akorát rádio tam nahradil internet. Airbnb je něco jako hostel. Ostatně, i ten kamarád za úplatu, by to měl zdanit…

  Apple v Irsku je v rámci EU a to proto, že z Irska lze kvůli místním zákonům snadno vyvézt peníze do daňových rájů. Takže k nám se dostává jen DPH v rámci mezistátního zůčtování. A pokud nám začne scházet zisk z prodejů těch počítačů, které se z části realizovaly na území ČR, tak se to nějak řešit bude muset i s tímhle. Ostatně, Irsko to dost intenzivně řešit musí a USA to řeší velmi intenzivně.

 • co zrušit všechny daně kromě DPH a to přiměřeně zvýšit?

 • To Jaroslav Anděl:
  DPH v ČR je 21%, příjem z DPH byl loni 308 mld Kč. Příjmy státního rozpočtu v roce 2013 byly celkem 1091 mld Kč.
  Kolik by muselo být DPH, aby 100% příjmu státo bylo možné pokrýt pomocí DPH celý rozpočet?

 • ono „existence zásady rovných podmínek“ je prima … ale myslím že ani ten stát to moc často nedoržuje … co třeba „blbá“ DPH na knihy … na tištěné 15%, na elektronické 21% …. a přitom se jedná o stejnou věc, jen jedna z nich je jako bonus vytištěná na papíře

  … a to samé jsou daně … ani tam nepozoruji princip rovných podmínek … ten kdo vydělává hodně peněz, doplácí na ty, kdo vydělávají málo nebo si jen užívají sociální dávky …

 • Předem podotýkám, že ani Airbnb, ani Uber nevyužívám (na rozdíl od hotelů a licencovaných taxíků).

  Ale srovnávat Airbnb a hotel s tím, že jde víceméně o substitut a na oboje by měly platit stejné podmínky, to chce buď hodně dobrý matroš nebo totální ztrátu soudnosti. Oprosťme se od ubytování a přepravy a vrhněme se na jídlo.

  Co takhle koupit si v lahůdkách 20dkg vlašského s třemi rohlíky? Dle stejné logiky je tento způsob nasycení srovnatelný s  tříchodovým menu v restaraci a jak to, že lahůdky narozdíl od restaurace nemusí splňovat stejné podmínky? Jak to, že restaurace musí mít kolaudaci, patřičný počet WC, bezbariérovost apod.

  Taková do nebe volající nespravedlnost! Lahůdky můžou mít díky tomu nižší cenu – ještě jsem neviděl restauraci, kde by mi nabídli 20dkg vlašského za 30Kč! Je jen čirou náhodou, že všechny restaurace už dávno nezkrachovaly, když i ten poslední jouda namísto drahého jedení v restauraci se může jít zalevno najíst do lahůdek.

 • Já si myslím, že se vše moc paušalizuje. Jak tady zaznělo, tak mi nepřijdou služby airbnb nebo Uberu stejné s taxi a hotely. Je to prostě o něco rozdílná služba a dle mého se částečně promítnou i do taxislužeb a hotelnictví. U taxislužeb (dle mého názoru) nebude čisté konkurenční prostředí a mohou zde být „kartelové“ dohody týkajících se cen…
  Každý má právo na výběr a zvolí si podle toho, co mu vyhovuje nejlépe. Těmito službami se dle mého trochu otevřelo konkurenční prostředí v tomto segmentu trhu a konečný zákazník si jednodušeji vybere. Dovolil bych si to přirovnat například ke kamenným obchodům a boomu eshopů před několika lety (a cenovým srovnávačům). Zákazník má lepší přehled o nabízených službách a jejich skutečné hodnotě. Je to prostě jenom zaplnění mezery na trhu…
  Problém bych viděl v tom, že stát s tímto zůsobem výdělečné činnosti nedokáže poradit a tedy nedokáže nějakým způsobem vydolovat zisk/daně.
  Možná se mýlím, ale v tomto kole je ještě třetí osoba (majitel auta nebo nemovitosti), který tuto službu dostane zaplacenou = vznikne zde nějaký zisk. Domnívám se, že majitelé budou z 99% občané žijící v ČR a měli by tento příjem nějak danit. Je otázka dohledatelnosti/vymahatelnosti těchto zisků.
  Myslím si, že to je řešitelné. Napadá mě něco podobného – prodej „staršího“ zboží na různých aukčních a inzerčních portálech ve velkých objemech. Jak je to tam s daněním?
  Chápu, že se toto nebude líbit „zajetým“ taxislužbám a třeba státní správě už kvůli tomu konkurenčnímu prostředí…

 • @Martin: na aukčních portálech se to má tak, že finančák od Aukra dostane seznam obchodníků a porovnává.

  Nejedna maminka na mateřské už zaplakala, když si přilepšovala hromadnými objednávkami z US rozprodanými na Aukru, když jí náhle zaklepali na dveře.

 • @Martin: o něčem takovém jsem právě slyšel. Nevidím problém, aby udělali to stejné. Určitě budou mít také svoje databáze a neměl by být problém se součinností s úřady, kdyby si to vyžádaly…
  Záleží jak moc si maminky přilepšovaly, do nějaké částky je to myslím osvobozené od daní (ale nevím).

 • Tentokrát s Tebou Patriku nesouhlasím. Pokud máme (alespoň teoreticky) svobodu a demokracii – můžu si snad vybrat jestli pojedu s AAA taxi nebo s někým jiným. DTTO u Airbnb. Zakopaný pes je ve nezdanění – resp. úniku části peněz někam „do daňových rájů“. Pokud já „pojedu“ v Airbnb – a znám pár lidí z Prahy, kterým to náramně šlape – prachy, které mi posílá Airbnb normálně zdaním. To problém není. A co těch 20% co jde do „daňových rájů?“ – to je halt poplatek za tu službu – a ten bude (nebo nebude) zdaněn tam, kde se ta služba provozuje. Stejně tak se platí za X jiných služeb na Netu.
  Domnívám se, že právě služby tohoto typu povedou velmi brzy k radikálním změnám přístupu vlád k Internetovému podnikání neb se to velmi těžko daní – viz sázení po netu (nelegální, ale dělá to kdekdo, Megaupload …). Jsem sám zvědav kam se to bude ubírat.

 • to Prochaine: nevím zda Vámi uváďená čísla jsou pravdivá a pro výpočet relevantní, domnívam se ale že se to takhle snadno spočítat nedá, že je tam mnohem více proměnných

 • Já bych doporučoval v této souvislosti starší článek M. Kašpárka: http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/285209-kdyz-ke-dnu-tak-na-ruzovem-kole
  Sice vznikl primárně jako úvaha nad jiným projektem a o Uber a Airnb se spíš jen otírá, ale ta základní otázka, zda sdílená ekonomika není spíš projevem zoufalství a úpadku je velice na místě (a velice nepříjemná) 🙁 A z toho článku linkovaný odkaz http://nymag.com/daily/intelligencer/2014/04/sharing-economy-is-about-desperation.html přirozeně také stojí za přečtení…

 • to Prochaine, Jaroslav Anděl:
  čísla zhruba pravdivá jsou, ale čemu by vadilo kdyby se DPH zvýšila na 60%? Ovšem za předpokladu, že by ostatní daně zcela pominuly? V úhrnu by to vyšlo nastejno, až na ten rozdíl, že před DPH se nedá tak snadno utéct, jako před jinými daněmi.

 • aktualne neco k tem „rovnym podminkam v odvetvi“ :-/

  Zajimave, ze se tam objevuji podobne argumenty – „zajisteni kvality sluzeb pro zakazniky“ atd …. moooc dekujem 🙁

  http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-62611270-jancurovo-taxi-stale-nesmi-na-prazske-letiste-to-si-prodlouzilo-smlouvu-s-aaa-a-fix