U nových Google Analytics se nemůžu dohledat pár funkcí

Mějte mne za zkostnatělého, ale novým Google Analytics nemůžu nějak přijít na chuť. Ty starý byly sice ošklivější, ale v těch nových prostě nevím, jak se doklikat na data, která v těch starých byla na pár kliknutí.

Google Analytics jsou skvělý nástroj pro lidi, kteří holdují číslíčkům, což já jsem. A jsou mocné, pokud se v nich mocně orientujete. Starou verzi jsem znal po slepu. V nové to buďto neumím najít, nebo to tam není a jelikož přístup do staré verze asi brzy zmizí, bude mi ouvej.

Rozumějte. Základní data presentují nové Analytics pohodlněji a přehledněji, než ty staré. Jenže základní data jsou na povšechný přehled a detailní analýzy z nich neuděláte.

Dodrbané Entrance Paths

Prvním reportem, který mi dělá starost, je Entrance Paths, tedy cesta, jíž putují lidé po vstupu na váš web. Na Marigoldu je mi to fuk, ale na Streamu jsou to důležitá čísla. Teoreticky bych se z nich měl dozvědět, jaké navigační prvky a jak lidé využívají.

Problém je, že v nových sestavách to graficky je sice hezčí, ale vypisuje se mi pouze dalších deset nejpoužívanějších stránek, na které lidé odešli. K těm všem zbývajícím netuším, jak se dostat a kdybyste to někdo věděli, podělte se o to se mnou prosím – ani export nezafungoval, vždy vytáhne jen těch deset. Přes starou sestavu to samozřejmě jde.

Lze také namítnout, že právě k tomuhle je funkce Site Overlay. Namítnout to můžete, ale není to zcela pravda – tahle sestava je vhodná jen pro málo se měnící stránku, protože nebere oblasti, ale bere konkrétní URL. Takže když v nějaké oblasti máte často se měnící URL (což u zpravodajských serverů bývá typické), je vám Site Overlay na nic, využívanost jednotlivých oblastí titulní stránky serveru nespočítá. Na to musíte ručně natáhnout Entrance Paths do Excelu a chvilku laborovat se sčítáním url, která začínají podobně.

Na co taková analýza vůbec je? Třeba se u nás diskutovalo o tom, že lidé nevědí, co jsou tagy a že bychom je měli zrušit. Připomínku samozřejmě vznesl někdo, kdo si průzkum udělal na třech svých kamarádech, což rozhodně nebyli ajtíci. A tak jsem se ponořil do Analytics a namítl, že lidé možná nevědí, co to je, ale je to jeden z nejpoužívanějších prvků navigace a že deset procent lidí opouští titulku Streamu přes tagy.

Textový export pro Excel

Když už jsme u exportu dat, chybí mi původní textová sestava, která data zobrazila textově v HTML stránce. Z ní se totiž data pohodlně dala zkopírovat přes copy – paste do Excelu. Pravda, lze je uložit jako CSV a pak načíst, je to ale méně pohodlné. Škoda toho.

Proč musí člověk u Analytics bádat s Excelem? Analytics sice umí data sbírat a základně je vyhodnocovat, větší vyhodnocení si musí dělat stejně člověk sám. Například samotná analýza návštěvnosti. Neznám software, který by se obtěžoval s trochou statistické analýzy a GA nejsou výjimkou. Regresní křivku si musíte modelovat v Excelu, ačkoliv to není nic, co by webová stránka nezvládla. Lineární regrese je přitom ideální k rozpoznávání trendů. Jak poznáte, že vám návštěvnost roste? Když jsou čísla vyšší, než starší čísla? No, to dá rozum. Jenže co když se do návštěvnosti promítají různé kampaně, víkendy, svátky a vy analyzujete denní návštěvnost? Pak musíte po lineární regresi sáhnout, abyste data zpacifikovali a viděli v nich nějaký věrohodný trend. Nebo jsem sám, kdo si to myslí?

Funely nenahradí Goals

Poslední mrzutost u nových GA, jsou chybějící funely. Tedy – ony nebyly ani původně, takže se neztratily, jen jsem doufal, že naopak přibudou. Funely jsou cesty, jimiž lidé procházejí po webu. Je důležité vědět, jakým způsobem se lidé po webu pohybují, jak se schovají. Zase namítnete, že nějaké funely v GA jsou a nebo že mám používat Entrance Paths, které jsou k tomu přímo určeny. To je pravda – jenže Entrance Paths mi neumožní data zobecnit. Tahle sestava mi říká, kolik lidí z titulní stránky odešlo na který konkrétní článek. Já ale spíše potřebuji vědět, kolik lidí z titulní stránky odešlo na články obecně, což umím omezit přes URL, do GA se mi to ale zadat nepodařilo. Můžete si nastavit Goals, ale to je něco trochu jiného, navíc jste omezeni na tři goals. Existují přitom software, které umožňují zgrupovat URL například tak, že všechna URL, v nichž se vyskytuje /clanek/ a /zprava/ hodí do skupiny Články a pak vám řekne počet a procentáž lidí, kteří na tutu skupinu odešli. Bohužel jsou to serverové software, které mi tu nikdo nekoupí, takže hledám webové sestavy. Kdybyste někdo věděl, jaký webreportovací soft to umí, dejte vědět – i si ho zaplatím, cožpak o to.

Goals nejsou funely, i když se tak použít dají pro případ nouze, jenže můžete použít jen čtyři Goals. Goals je pevně stanovená cesta, kterou musíte projít, aby se něco stalo, například abyste koupili zboží. Sestava Goals webmasterovi řekne, kolik lidí celým procesem prošlo a případně, kdy z něj vypadli. Z toho webmaster pozná, kde ho tlačí bota – pokud mu nápadně moc lidí vypadne při povinné registraci do nákupního košíku, asi by na ní měl zapracovat. Funel je oproti tomu sestava obsahová a jen řekne, kterými trasami se lidé pohybují. Goals používám k tomu, abych sledoval, kolik lidí uploaduje video nebo se registruje. Jistě, že to v konečném důsledku vidím v administraci Streamu, ale nevidím například to zajímavé číslo, že jen 34% lidí, kteří přijdou na stránku uploadu videa, opravdu nějaké video nahrají.

Takže: znáte nebo používáte jiné měření návštěvnosti, které mají sofistikovanější úroveň, než GA? Hlavně nemluvte o Navrcholu, NetMonitoru nebo Toplistu, to jsou opravdu velmi základní služby, které mi proti GA nedají nic navíc. Spíše mi jde o aktuální zkušenosti s eMerite, ClickTracks nebo s nějakými zahraničními placenými službami.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • Pseudofunnel se da v google analytics simulovat pres regularni vyrazy u goalu. Prvni z kroku goalu matchne libovolny z uzlu funnelu (logicke OR), posledni krok pak zaverecnou stranku funnelu.
  Textovy export by mel mit preci i novy GA. Pod tlacitkem Export se ve vetsine reportu skryva report „TSV“. Coz je stejny format jako ve starem GA.

  Jinak na vsechny nadhozene mrzutosti davaji odpoved treba nastroje typu HBX od VisualSciences ci SiteCatalyst od Omniture. Maji zabudovane trendovani, pokrocile funnely, entrance paths vcetne segmentovani atd.

 • Jiri Maly: ty regulární výrazy v goalu, to je pravda. ale pořád zůstává omezení na ty čtyři a to je mi málo. Nicméně pravda, v nouzi to používám.

  TSV jsem odhalil, ale to ten soubor stáhne. Původní nabídka TXT ho otevřela v novém okně prohlížeče a dalo se to stama zkopírovat. Ale to už je jen mrzutost navíc, nic závažného, uznávám.

  Na ty nástroje mrknu, díky!

 • Mam tam take problem. Uz hodne dlouho hledam, jak bych mohl porovnavat mesicni nebo tydenni, nikoli denni data. Denni vysledky me kvuli velkemu rozptylu moc nezajimaji, k mesicnim nebo tydennim me zrejme Analytics nechce pustit. Anebo jsem zrejme neco prehledl.

 • I ja jsem z nich strasne nestastny. Hlavne kvuli absenci multikriterialniho vyberu: kolik je navstevniku prichazejici z teto URL, kteri udelali to a to apod. http://koppel.blog.lupa.cz/0705/nove-google-analytics-jsou-silene

 • K těm entrance patches: jestli se nepletu tak u každého reportu je vpravo dole stránkování a je možné nastavit, kolik položek se bude zobrazovat např. 100. Možná špatně chápu Váš problém… 🙂

 • BaRacuda: no, právě většinou je, ale na tomhle reportu není: http://www.marigold.cz/wp-content/google-analytics.png – a tam bych topotřebova. Nebo jsem to přehlídl?

 • Zatim je porad zachovana moznost pouzivani predchozi verze. Co si vzpominam, Google uvadel mesicni prechodnou dobu, po te by mela fungovat uz jen nova verze. Je to uz mesic a par dni a stara verze je porad pristupna, treba ji Google necha i nadale, na novou verzi jsou dost rozporuplny reakce.

 • Zkušenosti s ClickTracks mám.
  Není to ideální software, ale všechny věci, které zmiňuješ, má ošetřené poměrně dobře. Myslím, že za ty peníze u větších projektů stojí.

 • 1. Pokud potřebujete více než 4 goaly, dá se to v GA obejít tím, že ze stávajícího profilu vytvoříte další, kterému nadefinujete další 4 goaly… takto můžete postupovat až do 50 profilů… tedy 200 goalů… Přiznávám, je to opravdu jen pro případ, že někde existuje tolik goalů a je nutné je měřit… příliš praktické to ale není.

  2. Pomocí ClickTracks se dá výborně sledovat chování uživatelů… Na delší cesty se dají dobře zneužít Funnel report, samozřejmostí je i Navigation report, který by mohl laikovi připomínat Site overlay. V neposlední řadě jsou k dispozici základní možnosti segmentování uživatelů…
  typicky
  „navštívili stránku články“
  „navštívili stránku články a shlédli video“

  3. Tuším, že stará verze Google Analytics má být v provozu anoncovaná do poloviny některého z měsíců začínajících na „čer“ 🙂

 • Také si pomalu začínám zvykat. Možná jsem jen něco nepochopil nebo špatně nastavil, ale jedna věc mi nefungovala.

  Zkoušel jsem v části Map Overlay nastavit Segment: source a čekal jsem, že se mi vypíší města společně se zdrojem návštěvnosti (například, že nejvíce lidí mi na web chodí z Prahy atd.).

  Posléze jsem zjistil, že ten Segment:source funguje teprve po rozkliknutí jednotlivých měst. To mi přijde trochu nelogické a vůbec bych ho na začátku přehledu nezobrazoval.

  Jinak si myslím, že Google předchozí verzi vypne. Možná to nyní vyhodnocují, ale udržovat dvě různé verze administrace je zbytečně nákladné.

 • Tak stará verze bude stažená 18. Co se tyce tech pridavku, tak me potesilo segmentovani pres IP adresy.

 • Tak stará verze bude stažená 18. Co se tyce tech pridavku, tak me potesilo segmentovani podle IP adresy.

 • Já jsem nějaký čas používal http://statcounter.com/ , je tam zajímavý report – Visitor Paths, kde je vidět z jaké stránky návštěvník vstoupil a jak se po webu pohyboval. Ve free verzi se tam těch dat moc nevejde, jak je to v placené nevím.

 • Please note that the previous Google Analytics interface will no longer be accessible as of July 18th. 🙁

 • ClickTracks nabízí vícedimenzionální funnel, kdy vidíte nejen konverze mezi jednotlivými fázemi trychtýře, ale můžete srovnat konverzní výkony různých skupin stránek v rámci jedné fáze. Kromě toho vidíte odkud se do jednotlivých fází trychtýře návštěvníci dostávají, pokud to není z fáze předchozí i kam konkrétně jdou, pokud nejdou do další fáze. A to zvlášť pro libovonlně definovaný segment návštěvníků.

  Jen upozorňuji, že ClickTracks Funnel report je pouze ve verzi Professional.

 • Bohužel se musím přidat ke zklamaným uživatelům. Po prvotním nadšení z lepšího designu a taky funkčnosti (hlavně vykreslování) mi začaly chybět funkce, které tady už několik z vás popisovalo. Ocenil jsem snad jen reportování emailem (PDF tak posílám klientům).