Twitter soutěž a Twinkle jako killer app

Patrick Zandl · 24. duben 2008

Sám jsem nikdy nepřišel Twitteru a mikroblogování na chuť. Účet tam mám, z povinnosti, abych zkoumal. Použil jsem to jedinkráte, když jsem z Barcelony přes Twitter psal postřehy, od té doby ležel ladem. Až v poslední době a může za to Twinkle. A Twinkle může také za první Twitter soutěž u nás.

Kromě Twitteru za ni může ještě barovo-hospodový vyhledávač Nelso a jeho provozovatel Jack DeNeut. Je pro všechny Twitteristy, kteří si přidají soutěžní profil mezi sledované a v určenou dobu se ozvou z baru. Proč tak? Protože Nelso umožňuje prohledávat bary i přes Twitter. Stránky jsou zde, vyzkoušejte sami, iPod Touch může být váš. Mimo jiné se tím snad zhruba zjistí, kolik Twitteristů v Česku je, osobně to odhaduji do dvou stovek.

F6A698DA-F435-4A38-A917-D42595906973.jpg A teď k Twinkle. To je totiž opravdovská klíčová aplikace pro mne, abych Twitter používal. Je to klient pro iPhone, který umožní číst / psát twitter zprávy, automaticky k nim přidává polohu a můžete k nim přidat i fotku. Twinkle vypadá trochu jako SMS klient, jen je vylepšený o ikonky a profily uživatelů, řekl bych rovnou, že jde o takové SMS 2.0 ;)

Vtip je dvojí. Jednak si spustíte program, on vám stáhne všechny Twitter příspěvky lidí, které máte ve svém seznamu a můžete na ně ihned odepisovat a s těma lidma se bavit. Zadarmo, ne za kačku / messáž. A multimediálněji. Kromě toho tam máte ikonku, z níž pochází obrázek - Near Me. Tím se zobrazí lidé, kteří jsou v zadaném okruhu od vás. iPhone si vás lokalizuje a Twinkle spočítá, kdo kde je. Pak zobrazí lidi, kteří vyplnili svou polohu (například používají Twinkle). V okruhu 50 mil mám v Praze zhruba dvacítku lidí, jak se záhy ukázalo, většinu z nich znám.

K čemu to je? Nu, zatím pro legraci. Píšu si tak s kamarády a známými. Mohl bych emailem, ale v emailu je spousta bordelu a navíc email není broadcast. V Twitteru prostě napíšete, co děláte, nad čím přemýšlíte, prostě co chcete. A lidi reagují veřejně, nebo píšou přímo vám, jak chtějí. Vidí to zase jen lidé, kteří pisatele mají v twitteru v seznamu sledovaných, takže žádný spam.

Twinkle těžko pochopíte, dokud ho neuvidíte běžet na iPhone, takže je to spíš pro iPhonisty - instalujte si ho, v installeru je hned na úvodní obrazovce.

A pokud jste začali používat FriendFeed, o kterém jsem psal nedávno, zkuste si instalovat aplikaci Alert Thingy napsanou v Adobe Air. Není to tak vyčůraně integrované, jako Twinkle, ale přehledně to zobrazuje, kdo co právě napsal a vytvořil z vašich přátel :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook