Tsunami fotografie před a po (a o úloze družic)


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Katastrofu v Asii si lze jen těžko představit. Na těchto stránkách společnosti DigitalGlobe jsou QuickBird fotografie jednotlivých lokalit před a poté, co se tsunami oblastí prohnala. Doporučuji, i když ten pohled na to není moc hezký.

Co je to QuickBird?

Jde o družicový systém snímkování zemského povrchu. QuickBird odstartoval v říjnu 2001, je schopen pořizovat snímky s rozlišením pod jeden metr (tedy objekty s rozměrem kolem metru budou na snímku patrné) a právě DigitalGlobe je prodejcem těchto snímků, které mají nejrůznější využití. Více technických info anglicky zde.

Upomíná mne to na děj knihy Deception Point od Dana Browna. Četl jsem ji na dovolené. Jedno z témat knihy – nakolik má být vesmír zkomercionalizovaný a nakolik má mít monopol na jeho dobývání státní instituce (jako je NASA nebo ESA)? Neznervózňuje vás, jak nám kouká přes rameno stále větší a větší množství družic, o jejich výbavě, schopnostech a letových drahách nevíme prakticky nic? V knize to samozřejmě nerozebírali moc filosoficky, spíš se to řešilo s pistolí v ruce a bylo to moc čtivé, jenže něco na tom je… Však i ty QuickBird snímky prodají tomu, kdo si za ně zaplatí bez ohledu na to, co na nich je.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.

9 komentářů

 • Patricku pokud te zajima neco o druzich parametry drah, vybaveni atd tak lespon neco najdes na SPACE 40

  http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/index.html

  Vrele doporucuji

  Tex

 • Ale zadna instituce prece nema monopol na lety do vesmiru. Nikdo vam nebrani postavit si na zahradce nosic nebo raketoplan a to dokonce ani u nas 🙂 A pokud na to nemate, vezmete tedy svoje drobny a v Rusku, Francii, Cine vam klidne vas satelit vystreli 😉 Predpokladam, ze za patricnou sumu se vas klidne pokusi dopravit i na Mars. Ovsem kdyz podepisete revers ;-))

 • [2] ja jsem to asi moc nevysvetlil. To je pravda, pravni monopol neni, ale existuje monopol fakticky. Treba v USA se snazi nekolik firem vyvijet nosice – jenze vzdycky, kdys shaneji nejakou zakazku, tak NASA radsi nabidne sluzby pod cenou, aby je nepustila k lizu. Takhle to rozebirala ta kniha 🙂

 • [3] No, Danovi Brownovi by som po tych pribrzdenych mystifikaciach z daVinciho Kodu neveril ani rok narodenia.

 • [2] soused by te myslim hnal vidlema, zakon nezakon, kdyz by ses rozhodl v tehle nasi kotline stavet dalsi Bajkonur, nebo Houston. 😀

 • [5] Ovšem zase by byla docela sranda, kdybych si za panelákem postavil kosmodrom, při letu se něco podělalo (samozřejmě s dobrým koncem) a ve filmu, který by o tom natočili, by se ozývaly hlášky typu "Bohnice, máme problém" 😉

 • [6] Jo, to tak. Bohnice si neco vystřelí do kosmu. A v Butovich mi na hlavu spadne přidavná raketa. 🙂

 • … v Butovicích.