Trocha toho sexismu v Google a uklidnění situace vyhazovem

Zaměstnanec Google sepsal obsáhlý elaborát o tom, že ženy se moc v IT neuchytily. Poukazuje na řadu důvodů. Google reagoval s drobným odstupem a problém vyřešil: zaměstnance vyhodil, protože „porušil řád firmy“. Teď firma dostává pěknou čočku ze všech stran. Já těch deset stran jeho zprávy pročetl a viděl jsem v tom hlavně kritiku způsobu vzdělávání žen v oblasti technických věd. Sorry, je velmi těžké čekat stejný výkon od dvou jedinců, jejichž celoživotní vzdělávání se diametrálně lišilo a to zatím vypadá jako fakt podmíněný celospolečensky (nikoliv biologicky). Považuji za fér to konstatovat a zabývat se tím.

Krok Google považuji za alibistický, zbabělý a nešťastný pro všechny, včetně člověka, jemuž se firma pokusila zničit život. Připisuji si to na dlouhý seznam důvodů či spíše důkazů, proč už delší dobu považuji Google za zlo. #googlemanifesto

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • Pracuji v Googlu, jsem muž. Jsem hrdý na firmu za to, jakým způsobem dává příležitost se prosadit. Všem. Eliminuje diskriminaci jako žádná jiná firma. Určitě je to také důvod, proč je tak úspěšná. Právo na názor má v Googlu každý a interní otevřenost firmy mezi běžnými zaměstnanci a vedením je bez omezení. Zajímavé, kolika způsoby se dá zmiňované memo vyložit. Já tam četl úplně jiné informace. Je to velmi zavádějící názor jedince. Ale to je na delší vyprávění.

 • Daniel: „Právo na názor má v Googlu každý a interní otevřenost firmy mezi běžnými zaměstnanci a vedením je bez omezení.“

  Děkujeme za reklamní vložky. To právo na názor, který má každý zažil právě programátor James Damor v Google na vlastní kůži, Barone Prášile.

  Miloslav Ponkrác

 • To víte, to je taková googlovská reklamština. Každej právo na názor a otevřenost bez omezení, ale jen vocamcaď pocamcaď. A právě to „pocamcaď“ si milý James evidentně neuvědomil.

 • Petr Čtvrtníček: Důležité je neuvést to „pocamcaď“, pak to vypadá, že je to v pořádku. Takže jakmile uvedete, že ženy nemají zájem o práci v IT v takové míře jako muži, a je to přirozený stav věcí – tak je to důvod k vyhazovu z Google. To chlapec přehnal, může být rád, že ho nadřízený rovnou nezlynčoval na místě! Nedovedu si vůbec představit, kdyby zaměstnanec Google řekl něco horšího, např. že nechodí na kebab, ale namísto toho si oblíbil hamburgery nebo jiný do nebe volající extra super perverzní názor – pak by asi letěl na dlažbu z Google ještě tu minutu.

  Miloslav Ponkrác

 • No, google tímto tu svoji otevřenost fakt ukázal 🙁 Škoda slov, ukázka typických zavřených dveří.

 • Je OK kritizovat vzdělávání žen v oblasti technických věd, ale v tom memu jsou věci, které OK nejsou.
  Zkuste si to pánové představit z druhé strany.
  Být mužem, který pracuje v oboru s významným či většinovým podílem žen – učitelství, lékařství, brzo možná právo a spoustu dalších – a číst elaborát od nějaké juniorské kolegyně na téma mé biologické nedostatečnosti pro tuto práci? Představa, že s ní pracuji v týmu, píše na mě hodnocení, stane se třeba mojí šéfovou? Nepracoval bych v takové firmě, pokud by tu autorku nevyhodila.

  • Damore NIKDE NENAPSAL, že „ženy jsou biologicky nedostatečné“ pro cokoli.

   Napsal, když už chcete zjednodušovat, že „ženy nejsou ochotné obětovat osobní život a zdraví kariéře v IT“.

   Laskavě tedy nelžete. Každý, kdo to „memo“ četl, vás totiž z těch lží usvědčí.

 • Pavel: To už je třetí příspěvek, který obhajuje Google – a pro jistotu opět mlhavě a nekonkrétně. Vy prostě velice dobře víte, jako ty dva obhajovači před vámi, že chování Google je neobhajitelné. Proto se dopouštíte manipulací – a to už jako třetí v řadě.

  Neříkejte nic konkrétního, mlžte, a zásadně se vyjadřujte obraty jako „v tom memu jsou věci, které OK nejsou“, aniž byste napsal, co konkrétně máte na mysli. Pro mě je to od vás totálně nevěrohodné. Lhář se vyjadřuje nepřímo, úskokem, nevěcně. Pravdomluvec mluví přímo, jasně, konkrétně.

  Prostě velice dobře víte, že Google je diktátorská firma, která potlačuje cizí názory jako žádná jiná – ačkoli ve své misi a PR má pravý opak. A protože to víte, tak se snaží jen vyvolávat ničím nepodložené emoce o správnosti jednání Google – jen jaksi chybí jakékoli konkrétní faktum, které by váš názor nějako podložilo. To platí pro celou trojici příspěvků.

  Naštěstí každý si může přečíst co daný člověk napsal bez prostředníků. Morální marast Google pak vystoupí ještě více na povrch.

  Google už několik let měl výrazný rozdíl mezi proklamovanými hodnotami a skutečnými činy. Tak jako v tomto případě. Tak jako si toho všímá Patrick Zandl, jako jsem si toho všiml já i řada dalších lidí, kteří vidí a slyší – a nedělají si z Google pouze modlu k uctívání a boha, ke kterému se modlí.

  Miloslav Ponkrác

 • „Být mužem, který pracuje v oboru s významným či většinovým podílem žen – učitelství, lékařství, brzo možná právo a spoustu dalších – a číst elaborát od nějaké juniorské kolegyně na téma mé biologické nedostatečnosti pro tuto práci?“

  Ačkoli James Damor nic takového nenapsal, jak může každý zjistit pohledem do jeho textu – feministické řeči o špatnosti mužů čtu na každém rohu. Spousta žen je tak oprsklá, že to říká víceméně všem mužům i na potkání. Beru to jako kulturní kolorit a pokud se mi stane, posílám s tímto tématem dotyčné do háje. Takže jsem asi jeden z mála, na koho už to ženy nezkoušejí.

  „Představa, že s ní pracuji v týmu, píše na mě hodnocení, stane se třeba mojí šéfovou? Nepracoval bych v takové firmě, pokud by tu autorku nevyhodila.“

  Vy jste nějak cimprlich. Já bych zase nepracoval ve firmě, která vyhazuje za názory nesouvisející z prací. Ať si moje šéfová píše o mužích co chce, důležité je co skutečně dělá a jak se v práci (ne)profesionálně chová. To je to co mě zajímá.

  Soudě podle vašeho přístupu si přečtěte misi Google a berete to jako pravdu a podle toho firmu posuzujete. Přitom je to stejné jako volební sliby, papír snese všechno. A ejhle, ona ta mise Google je v ostrém protikladu s činy Google.

 • Dle mého skromného názoru, cokoliv, co je úspěšné, tak ve finále bude stejně tak zlé. Tím více zlé, čím více bylo úspěšné. A proto nemám používat úspěšné věci a bavit se s úspěšnými lidmi a pracovat v úspěšné firmě? Život je krásný, plný paradoxů.