Marigold.cz » Trocha Mariekonomiky
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Ivo Lukačovič napsal článek Než se u nás rozjede PPC, v USA se možná tento obchodní model změní. Na něj reagoval Yuhů článkem Čísla o klikacích podvodech jsou kecy. Oba dva články doporučuji k přeštení, samozřejmě se týkají internetové reklamy placené za odkliky. Tedy té, kterou používám i já na Marigoldovi.

Na Marigold jsem PPC reklamu umístil v říjnu 2003 a spíše proto, že jsem chtěl vyzkoušet něco, co tehdy na českém internetu nikdo moc nedělal – eTarget s ní právě začínal a vyzkoušet ji přes něj tehdy nebylo možno, na to byl Marigold moc mikroserver. Systém nejdříve fungoval dosti automatizovaně, prostě jste se registrovali, zaplatili a inzerovali, v půli roku 2004 se tahle automatizovanost z nejrůznějších organizačních důvodů „rozbila“ a místo aukčního stanovení ceny funguje pevná cena 5 Kč bez DPH za kliknutí na reklamu.

Následující údaje berte prosím spíše jako zajímavost, než směrodatné údaje. Marigold je poněkud jiný server, než Seznam.cz – sleduje jej jak jiná skupina čtenářů, tak jiná skupina inzerentů a ani se nemusím dívat do iAuditu, abych si troufl prohlásit, že i návštěvnost Seznamu je diametrálně odlišná od Marigolda a tak výsledky dosažené Marigoldem nelze zevšeobecnit – dá se pouze říci, že pokud byste měli server s podobnou komunitou, mohli byste dosáhnout obdobných, pokud byste nedosáhli výsledků jiných…

Za rok 2004 jsem na Marigoldovi utržil 68 000 Kč za reklamu. Do 1. června 2005 byl inzertní příjem Marigolda 92 000 Kč bez DPH. Průměrně tedy za rok 2004 Marigold inkasoval měsíčně 5600 Kč, za rok 2005 zatím 18400 Kč. Pokud byste se podívali do iAuditu, zjistili byste, že počet unikátních návštěnívků měsíčně osciluje kolem hladiny 20 000 návštěvníků – výkyvy nahoru jdou na vrub tématům prolinkovaným z jiných serverů, výkyvy dolů na vrub mé lenosti něco napsat. Tedy žádný velký server, každý návštěvník mi měsíčně „vydělá“ cca jednu korunu.

Čísla za rok 2004 mohla být vyšší, pokud bych úspěšně téměř čtvrt roku nesabotoval příjem reklamy v naději, že se mi podaří doprogramovat reklamní systém znovu na automatizovanou úroveň. Stejně tak by mohl být vyšší příjem v roce 2005, kdybych měl čas a chuť systematicky „pracovat s inzerenty“ – tedy je umlouvat, aby inzerovali a nějak se tomu systematicky věnovat. Takhle to funguje jednoduše – kdo napíše a má dost trpělivosti, ten inzeruje. Vzhledem k tomu, že slušná měsíční reklamní kampaň na Marigoldovi vyjde na cca 3-5 tisíc Kč, tedy o řád níže, než jinde, je tu pořád pár inzerentů ochotných přetrpět jistý rozdíl v intenzitě pozornosti, jakou jim věnují obchodníci internetových mediálek a já.

Co z těch čísel vyvodit? Na jednu stranu byste mohli rychle usoudit, že psát Marigolda může být vlastně samostatná živnost. Chyba lávky. Za loňský rok jsem těch 68 tisíc utratil beze zbytku a to účastní na několika kongresech, nákupem literatury (kniha o 3G je taky za 3G 🙂 ), dále (a zejména) přístupem do placených databází a nákupem techniky, kterou používám. Za letošní rok jsem zatím byl spořivější, nejel jsem na Cebit a nechystám se trpět na Invexu, zato se chystám na pár jiných podzimních zahraničních akcí, pěkně mastných, takže podpora z reklamy přijde vhod.

Samostatnou částí útraty jsou podpory nových a zajímavých projektů a to těch open-source, kde jste jako marigoldí čtenáři prostřednictvím svého demokraticky voleného zástupce (=mě) podpořili finančním příspěvkem vývoj a propagaci Firefoxu ale také třeba Bittorentu atd. Pamatuji si, jak jsem v roce 2003 sliboval, že pokud Marigold nějaké peníze vydělá, vrazím je do studentíka, který bude aktualizovat databázi cen WiFi a ADSL. Opět jsem nyní demokraticky usoudil, že to nemá smysl a nakonec nic takového neudělám, protože ceny ADSL se aktualizují automaticky ze serveru DSL.cz a ceny WiFi už se ustálily a přehledy WiFi techniky na shopech jsou už velmi slušně udržované, byly by to dle vyhozené peníze. Navíc mi přijde poněkud rozežranost, pořídit si na weblog nějakého redaktora. Takže tyhle (a samozřejmě další) peníze hodlám investovat do nějakého zajímavého internetového projektu. Jestli máte na něco tip, pište 🙂

Výsledek této úvahy je ten, že podle mne stále může vzniknout výrazně oborově zaměřený server a pokud se mu autori či autoři dostatečně věnují, může generovat i nějaké příjmy formou PPC reklamy. Spíše bych ale řekl, že ty příjmy budou stačit spíše na pokrytí souvisejících nákladů, jako jsou nejrůznější odborné konference a materiály, které si prostě musíte zaplatit, nebo je nemáte. A pro mne je jako výsledek to drobné finanční překvapení: mít alespoň hrubou orientaci v telco oboru mne stojí měsíc co měsíc minimálně dvacet tisíc. Ach jo…

Smutné také je, že jsem stále nenašel nějaký inteligentní open-source systém na provoz PPC reklamy, který by cenu stanovoval právě tím aukčním systémem (jako adwords). Kdybyste někdo o něčem takovém věděli nebo to měli rozepsané, dejte vědět 🙂

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 15:49 - Líbil se článek?

komentářů 13

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


13 komentářů »

 1. Osobně bych to neviděl takhle optimisticky. Článek na mně působí dojmem, že si stačí založit nějaký takový "piďi server" a první rok budu mít z PPC 65kKč a druhý 185kKč. Přirovnal bych to k vašemu nedávnému výroku, jak tenageři vyhazují nedojedené kostelecké párky (mimochodem skvělá hláška). Dle mého názoru je trh silně nasycen a jakkoliv se prosadit mezi konkurenci, která má hromady serverů ve všech oborech, je téměř nemožné. Jak začínal Marigold, tak měl jednu obrovskou výhodu a to vás. Každou chvíli se ve fóru na mobil.cz nebo mobilmánii objeví zmínka, že bez vás už mobil.cz není to co býval. Tohle si ale nemyslí jen někteří čtenáři zmiňovaných serverů, ale i inzerenti, kteří ve vás cítí potenciál a určité vytříbené spektrum čtenářů v okolí.

  Comment by brk — 4.7.2005 @ 16:38

 2. [1] No, samozřejmě založit si dnes server o mobilech nebo počítačích, znamená vstoupit na silně konkurenční prostředí. Ale lze založit server o podmnožině nebo něčem jiném, co lidi zajímá. Zkuste se podívat na servery o novorozencích – slušně prosperují. Outdoor servery a cestování, co třeba server specializovaný na hardiskové rekordery? Dneska zábava fanouška, za dva roky to může být solidní business. Ale fakt je, že vždy to bude záležet na člověku. Musí tomu dát duši a ještě na to mít schopnosti a přijít ve správnou dobu. a to už se blbě kombinuje.

  Comment by tangero — 4.7.2005 @ 17:44

 3. [1] nikdonikomu ale nebrání, aby se objevil nějaký další Zandl. Spíš bych viděl problém v tom, že člověk k tomu, aby založil nějaký web a podobným způsobem jako marigold začal něco vydělávat, potřebuje nejen nápad, ale i čas, prostor a energii na jeho realizaci a s dostatkem těchto komodit to nebývá vždy valné 🙂

  Comment by Misha — 4.7.2005 @ 18:32

 4. [2] urcite tu jeste prostor pro cz odborny server o telekomunikacich je. Mobil.cz a Mobilmanie jsou spise zamereny na uzivatele, tedy je to sama recenze na mobily a PR clanky operatoru. isdn.cz je nejake neslane nemastne. Lupa je asi nejlepsi.
  Trend je jasny, jak se Internetu stava masovou zalezitosti, velke servery se orientuji na masy a opousti "odborniky". Takze se tu urcity prostor otvira.
  Jenze jit do konkurence s Marigoldem to bude hodne tezke :-).

  Comment by xdrm — 4.7.2005 @ 18:34

 5. No, on se nejaky ten "dalsi Zandl" hleda dost blbe…

  Comment by MaLer — 5.7.2005 @ 14:20

 6. "ceny ADSL se aktualizují automaticky ze serveru DSL.cz"
  … skoda ze to neni zase az tak pravda, rekl bych ze se kopiruje jen nejaka cast databaze dsl.cz…skoda

  Comment by jpg — 5.7.2005 @ 18:04

 7. [2] Jenomže server o počítačích nebo telekomunikacích má tu ohromnou výhodu, že to jsou obory, kde je inzerce na internetu běžná a firmy jsou ochotny do ní investovat. Já sice můžu být s Přírodou nejnavštěvovanější server s podobným zaměřením (což mimochodem znamená návštěvnost zhruba na úrovni Marigolda 😉, ale na takové inzerenty nenarazím 🙁

  Comment by Petr — 6.7.2005 @ 14:11

 8. [7] ani jeden s obchodov na internete (bike, oblecenie, atd.) nemal zaujem??? Ved to je web, kde by sa uchytila mozno aj kontextova reklama (a prave ta by bola zaujimavejsia ako puhy banner).

  Comment by rony — 6.7.2005 @ 14:47

 9. zkouším stejný způsob reklamy jako je na marigoldu tak uvidime jak to funguje 🙂 a už se těším na takové příjmy 🙂

  jinak je možné jak si vydělat je http://www.adcontext.cz který nyní nabízí kotextový reklamní systém i pro blogy a menší servery.

  Comment by Marek — 7.7.2005 @ 22:35

 10. Good design!
  http://hqribtem.com/nord/psny.html… | http://fxamekcs.com/rdyf/jwbj.html

  Comment by Mike — 16.5.2006 @ 2:58

 11. Well done!
  [url=http://fiozirxj.com/upet/smhd.html…]My homepage[/url] | [url=http://ztbmydys.com/farg/yyyd.html…]Cool site[/url]

  Comment by Justin — 16.5.2006 @ 3:03

 12. Well done!
  http://exyra.com/swd03/lg.html… | http://vifam.org/swd03/construction.html… | http://hutuho.com/swd03/laws.html… | http://xamajo.org/swd03/shoes-4.html… | http://gutexa.net/swd03/tables-1.html… | http://vifam.org/swd03/pen.html… | http://gutexa.net/swd03/tea-1.html… | http://pekiv.org/swd03/excel.html… | http://exyra.com/swd03/dancing.html… | http://exyra.com/swd03/rock.html

  Comment by Sherry — 4.10.2006 @ 2:30

 13. Nice site!
  http://exyra.com/swd03/lincoln.html… | http://hutuho.com/swd03/saturn-1.html… | http://ribeha.net/swd03/blanket-1.html… | http://exyra.com/swd03/arizona-1.html… | http://hutuho.com/swd03/bench.html… | http://pimaxy.com/swd03/leather.html… | http://pekiv.org/swd03/books.html… | http://gutexa.net/swd03/holiday-1.html… | http://vifam.org/swd03/flight.html… | http://xamajo.org/swd03/nail.html

  Comment by Alice — 4.10.2006 @ 2:33

Přidejte komentář