Trendy: (a revize vlastních názorů) WAP jako „operační systém“ mobilů

Nedávno jsem našel při vybalování záloh PowerPointovou presentaci nějaké mé přednášky z roku 1999. Hovořil jsem v ní o budoucích trendech mobilních telefonů, o tom, kam se mobilní komunikace posunou. A tak mne napadlo veřejně vlastní předpovědi staré čtyři roky podrobit kritice.


Vynechám kritiku grafu nárůstu uživatelů WAPu, protože si pamatuji, že už tehdy jsem upozorňoval, že jde o graf nárůstu počtu zařízení obsahujících WAP a o tom, zda se WAP bude používat, rozhodnou operátoři. Už tehdy jsem identifikoval jako základní problém WAPu neschopnost operátorů spolupracovat s poskytovateli obsahu a služeb, především pak absenci modelu podílu na výnosech ze služby. Dodnes se změnilo velmi málo, jediný transparentní, nikoliv ovšem dostatečný model, má Oskar.


Už tehdy jsem ale hlásal představu WAPu jako „operačního systému mobilu“. Domníval jsem se, že příklon k operátorsky a uživatelsky definovanému menu mobilního telefonu tvořeného WAPem, je neodmyslitelným trendem. Domníval jsem se, že rozhraní a služby mobilního telefonu budou stále více tvořeny operátory a uživatelem, než výrobci mobilních telefonů.


Jaká je situace dnes? Mobilní telefony stále častěji mají vyhrazené výrazné tlačítko pro přístup k portálové stránce operátora. Veleúspěšná je služba Vodafone Live! založená na rozšířené nabídce služeb dopravovaných k uživateli skrze WAP. I u nás mohou majitelé mobilů číst a odesílat emaily z mobilního telefonu vybaveného wapovým prohlížečem a používat portálové stránky s různým objemem nadstandardních služeb. Na druhou stranu to stále nevypadá tak, že by WAP (nebo podobná technologie) měl vlastní menu telefonu nahradit. Spíše jej doplňuje a rozšiřuje. Tehdy jsem předpokládal, že postupem času budou i kontakty ukládané ne na SIM kartě, ale na centrálním serveru operátora, odkud se vám budou synchronizovat s vnitřní pamětí telefonu. Nic není ztraceno – podobný koncept chystají 3G telefony další generace a již dnes někteří operátoři umožňují ukládat obrázky a MMS zprávy z fotoaparátu na síťový server přímo z mobilu.


Stále více se ukazuje, že mobilní telefon bude zpřístupňovatelem služeb, nikoliv jejich poskytovatelem. Většina nových mobilů umožňuje významně rozšířit svoji sadu funkcí pomocí dohrání midletů na bázi Javy a dlouho opovrhovaný WAP je za pomoci barevných displejů i GPRS stále více atraktivní pro uživatele. O funkcích mobilního telefonu stále více rozhodují operátoři a jejich předpoklady toho, co budou zákazníci chtít používat.


Jeden velký problém ale přetrvává – a tím je spolupráce operátor – poskytovatel obsahu. Fenomenální úspěch iMode je založený mimo jiné právě na tom, že provozovatel iMode služby vyplácí až devadesát procent poplatku poskytovateli obsahu, ten pak logicky má zájem na udržování a vylepšování obsahu. U WAPových stránek to ale dělá jen málo evropských operátorů a u MMS zpráv, kde se tento model uplatňuje spíše, je problém s nedostatkem zákazníků vlastnících MMS terminály. Odběry MMS zpráv v českých luzích a hájích se dnes pohybují v maximálně desítkách u služeb, které operátor významně netlačí. A pro takovou částku se to běžnému poskytovateli služeb nevyplatí dělat.