To je pařba, ta Go karta

Odešel jsem ze Streamu a protože jsem před časem své soukromé číslo převedl na Stream, zase jsem ho převáděl zpět. Původně jsem přemýšlel o tom, že si pořídím tarif u O2 spolu s novým iPhone, ale tenhle příběh bude o tom, jak a proč jsem to neudělal a o tom, jaké smutné chvíle člověk s Go kartou musí zažít. Připomínám, že jiné prepaid karty na českém trhu jsem takhle intenzivně nepoužíval, takže možná by mne zprudila i konkurence, na druhou stranu jak Twist tak Vodakartu mám a tyhle strasti jsem s nimi nezažíval.

První chvíle nadšení pro O2 přijde v momentě, kdy zjistíte, že O2 neumí tarif převést na Go kartu bez výměny SIM karty. Což jsem zjistil v momentě, kdy mi přestala moje původní SIM karta fungovat. Naštěstí jsem rychle dohnal Streamáckou kontaktní osobu u O2, vše se vysvětlilo, nafasoval jsem novou Go kartu a strávil jsem s tím pouhé dvě hodinky svého času, kterého jsem měl jako nezaměstnaný na rozdávání (haha, to byl sarkasmus, nezaměstnaní mají takové práce, to si neumíte představit).

Mělo to své positivum. Informaci o výměně SIM karty mi sdělil ochotný personál na chodovské prodejně, u kterého jsem si žádal nový iPhone i s iPhone tarifem. Vzal jsem si nějaký odvojkový magazín, v němž byl přehled tarifů a jak jsem tak jel do Streamu, tak jsem si vytáhl kalkulačku a všechno jsem si propočítal.

Totiž: telefonuju pramálo. Tak padesát minut odchozích hovorů měsíčně, protože když volám z práce, volám z pevnolinkového čísla. Nebo volají lidi mně. Já volám vlastně jen rodině. K tomu hromada esemesek, tak 200 měsíčně. A ještě více dat, kolem 100 MB měsíčně natankuju běžně a jen díky tomu, že v práci i doma mám WiFi. Z toho je zřejmé, že datový tarif je pro mne prioritou, pak cena za SMS zprávy a až poslední je cena hovoru.

Zjistil jsem, že pro Go kartu je datový tarif za 200 Kč měsíčně pro 100 MB FUP, tedy přesně, co potřebuji. Pak jsem si našel, že slušná cena za SMS zprávy se u O2 těžko dostává pod 1,5 Kč, abyste u toho měli nízký měsíční paušál. Takže jsem se po hrátkách s kalkulačkou dostal k tomu, že nejlepší pro mne bude tarif O2 Mix s daty za 200 Kč a měsíčním dobíjením více jak 400 Kč, za což jsou nějaké bonusy. 200 Kč měsíčně zaplatím za data, druhých dvěstě provolám bez problémů, takže to bude cenově ideální.

A tak se i stalo. Mělo to pár problémů. Tak především moje Go karta neměla nastavený tarif O2 Mix. Mohl jsem si zavolat na infolinku, ale pak jsem se v časáčku dočetl, že to jde přes SMS změnit. Šlo. Dobil jsem 400 Kč a těšil se na levné esemesky. Jenže to jsem přehlédl informaci, že to platí až od příštího měsíce. Respektive nepřehlédl, ale myslel si, že to špatně napsali a že to platí na měsíc od toho dobytí. Chyba lávky, nenapsali to špatně. Sleva bude až od prosince, to mi potvrdila SMS zpráva.

Dále přišla sms zpráva, která mne upozornila na ovládání mé Go karty pomocí portálu mobilgo.cz. Super, kdyby na tom webu dávno nebylo už něco jiného a zjevně ani O2 nepatří. Zdá se, že velké ovládání Go karty se konat nebude, protože do O2Active portálu se mi přihlásit nešlo a navíc tam jdou jen objednávat loga a kravinky, správu účtu tam nijak neuděláte, jestli se něco nezměnilo.

Nu co, řekl jsem si, že ten měsíc za draho to doklepu. A doklepal. Snad jen to účtování mi je pořád divné, protože se mi SMS zprávy počítají za 1,4 Kč – podle mého tarifu by to mělo být dráž. Proč, to netuším, ale nechci se ani ptát na infolince, protože by mi to taky mohli naúčtovat zpět. Od prosince to už navíc tak je v pořádku, divné to je jen za listopad.

No a co je dobré: data jsou na tři měsíce zdarma. Přemýšlím o tom, že udělám malou úspornou přesmyčku, v lednu přestoupím na Vodafone, kde jsou data na dalšího půl roku zdarma. To bych mohl mít data na devět měsíců celkem grátis. Beztak nemám iPhona ve verzi 3G, ale jen toho prastarého a morálně jsem si upgrade ještě nezdůvodnil.

Nakonec bych si na tu předplacenou kartu možná i zvyknul, kdyby s tím nebylo tolik netušených problémů. Například, zkusili jste si někdy dobít Go kartu převodem z účtu? Z ČSOB / Poštovní spořitelny dobijete pohodlně z ebankingu, ale z eBanky, dnes RB, nedobijete ani za boha. Kdysi to měli. Dneska prý musíte mít na SIMce nahranou nějakou aplikaci DobijGo, jestli to ovšem ještě existuje. Přitom kde je problém, aby platba šla provést převodem? A vůbec, kde je problém mít na webu operátora napsané číslo účtu, na které pošlu prachy, variabilní symbol je dobíjené telefonní číslo a operátor ho poslanou částkou dobije nebo prachy vrátí, pokud je špatné? Ne, takhle to nefunguje. Přitom pro děti by se to hodilo velmi, kontrolovat jim mobily, zda jim nepropadá kredit, to je fakt zábava 🙁

Takže jsem na prosinec dobil 400 Kč a jsem zvědav, zda s tím vystačím 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • A co si na dceru udelat z go karty pausal Kul? Za 250 Kc mesicne 60 min, sms do O2 zdarma, minuta je za 4,50 vsude, sms za 1,50. K tomu data za 150 Kc a dohromady je to taky tech 400 mesicne. A sel by k tomu vzit iPhone 🙂

 • To dobíjení je na vskutku na zabití :(. Chtěl jsem nedávno dobít babičce kredit, a taky jsem s překvapením koukal že jinak než stylem „zaběhnout do obchodu a koupit dobíjecí kartu“ (a nebo obíháním bankomatů) to prostě nepůjde, protože v roce 2008 už O2 nepodporuje tu nejjednodušší a nejpřehlednější variantu dobití — převodem z účtu.

 • Go karta byla vzdycky adrenalinova 🙂
  Mnoho lidi by si zajiste vzpomnelo na nahodne odecitane SMSky i na SIMkach, ze kterych se zpravy prakticky neposilaly nebo na platbu za „vyuzivani visiciho GPRS“ (kdyz telefon nechate v rezimu „drzet pripojena paketova data vzdy kdyz jsou k dispozici“, uzira to urcitou castku za kazdych zapocatych deset minut, i kdyz neprenasite zadna data – ani nevim, jestli tuhle zhuverilost jeste porad provozuji).

  S dobijenim Go karty bych asi problem nemel, v internetbankingu GE je specialni polozka menu na dobijeni karet vsech tri operatoru. Na Vodafone to funguje spolehlive. Samozrejme je otazka, proc dodnes operatori nemaji ucet, na ktery by stacilo poslat penize se spravnym variabilnim symbolem…

  Prechod na Vodafone by asi mel smysl, protoze Vodafone na rozdil od O2 uz ma funkcni EDGE a to nejen v Praze, ale ve velke casti republiky, viz http://www.vodafone.cz/osobni/zvolte_vodafone/sit/mapa_pokryti.htm
  O2 ma po Praze sice slusne pokryti 3G siti, tu ale s prvni generaci iPhone nevyuzijete…

  Samozrejme je nejlepsi vzit kalkulacku a pocitat. Ale SMSky za 1,19 Kc O2 bez dlouheho uvazku nenabidne…

 • No jo dobíjení pruda u všech.
  BTW jak se daří ufonovi, ještě ho máš? Bude nějaká recenze?

 • Já vidím problém nikoliv v Go kartě, ale v O2. Dlouho jsem byl u TM, ale protože jsem se přestěhoval do místa, kde má TM uvnitř mého domu špatné pokrytí, rozhodl jsem se se vyzkoušet karty všech ostatních a O2 má plný signál snad i ve sklepě. Navíc paušál se 400 minutami kamkoliv a volnými hovory v rámci O2 – to celé za tisíc. U TM jsem se pod tisíc dostal spíše výjimečně.

  Takže jsem přestoupil. Operace přestupu se protáhla na více než měsíc. Jak mne překvapilo, když mi přišlo vyúčtování, přestože íslo ještě nebylo přenesené. Ano – sice už jsem měl přechodné číslo, které jsem mohl používat, ale to bych ani nemusel přestupovat, kdybych používal jiné číslo, že? Reklamace to spravila – peníze vrátí v dalším vyúčtování.

  Mám ale naprosto tristní zkušenosti s infolinkou. V TM jsem v posledních letech byl vždy spokojen, a to i tehdy, když mi nevyhověli. Z hovoru jsem měl vždy dojem, že se mi snaží pomoci. U O2 mám z hovorů s infolinkou (ne ze všech, ale z většiny), spíše pocit, že je otravuju je to nepříjemné i když mi třeba říkají něco pozitivního. Není to objektivní hodnocení, ale já to takhle cítím. Navíc se na infolinku dfovolat je někdy problém – několikrát se mi stalo, že hovor byl po chvíli ukončen.

  Také mne nemile překvapilo, že mi některé potvrzující SMS o aktivaci nějaké služby přišly několikrát. A přestože mám signál stále plný, už několikrát se mi stalo, že jsem dostal SMS, že se mi někdo snažil dovolat, ale nebyl jsem na příjmu.

  A poslední velký nedostatek: Byl jsem zvyklý si spoustu věcí nastavit sám na t-zones a také zde posílat SMS (na počítači se píšou přece jen snáze, než na mobilu – byť s QWERTZ klávesnicí). U O2 nic takového není, ani ty SMS nelze přes počítač psát – leda přes Nokia PC Suite, ale ten nemám stále zapnutý…

  Škoda, že TM tady nemá lepší pokrytí, rád bych se k němu vrátil…

  P.S.: Co se týče dat, tak mám nějaký ten balíček za 150 Kč, u TM mi to ale přišlo lepší – data v mobilu přes Operu neomezeně, k tomu neomezeně e-maily a pár MB navíc a kdybych stahoval dat víc, tak se neesníží rychlost ale za data navíc se platí (ale to placení má nějakou horní hranici – tuším, že asi 800 Kč). U O2 mám týdenní FUP 37,5 MB, pak se to zpomalí na asi 16 kbps. Asi mi to bude stačit, ale jeden nikdy neví…

 • Já mám u IBS raifky položku Dobíjení O2. Sice jsem to nikdy nezkoušel, ale vzhledem k tomu, že tam je normálně formulář pro číslo a částku a z jakého účtu se to má odečíst, nevím, proč by to nemělo fungovat 🙂

 • Wow, to bych nerekl, co mate volneho casu. Uvaha, ze po trech mesicich prejdu k Vodafone, abych ustetril 200 mesicne za data by me teda nenapadla, kdyz si uvedomim, ze 200 je cena prumerne vecere. Predstava, ze se potahnu nekam do prodejny, budu to s nema resit, tou dobou se mi nikdo nedovola.

  No ale jak se rika, dobra hospodynka pro pirko pres plot skoci…

 • 1, Ten Ódva kůl tarif je snad největší zhůvěřilost od kyslíků, zlatá Pohoda.

 • S tím dobíjením převodem na účet to nabízela nějaká soukromá firma – fungovalo to přesně tímto způsobem, poslaly se peníze na účet s variabilním symbolem čísla mob. telefonu.
  Ani nevím co to bylo za firmu a jestli to ještě funguje, bylo to v době, kdy se on-line kupony prodávaly s velkými slevami, dneska jsem rád, když koupím 500 Kč kupon za 485 Kč u Vietnamců 🙂
  Ale dneska je takových možností, kde kupon dobít – bankomaty, supermarkety, Sazka, to je fakt něco z toho zvolit problém?

 • Musím pochválit slovenské O2 za to, že je možné předplacenku dobíjet platební kartou v jejich e-shopu. Mohu tak dobíjet, i když nejsem zrovna na Slovensku.

  https://www2.sk.o2.com/o2_dobijanie/

  Naproti tomu u slovenského T-mobile musím být na území Slovenska a použít nejčastěji bankomat nebo platební terminál v místním konzumu.

  Jak jsou na tom čeští operátoři? Co jsem zkoumal asi před rokem, tak dobíjení platební kartou neměl žádný.

 • jen tak na okraj – pouzivam dobijeni pres starej dobrej SIM Toolkit a mam to na vypisu jako souhlas s inkasem
  h.

 • S tím internetemod Vodafonu na 6 měsíců nemáte tak docela pravdu… Pokud si ho aktivujete někdy v lednu, tak rozhodně nebude na 6 měsíců od doby aktivace, ale na zbívajících x měsícu od avizovaní tohoto bonusu.

 • Podle infolinky vodafonu je to na 6 mesicu od data aktivace.

  Na strankach je jasne napsane toto:

  Objednejte si tento tarif do 31. 1. 2009 a my vám ho dáme jako vánoční dárek na 6 měsíců zdarma.

  Jinak perioda je od data objednani, po 100MB je FUP do konce periody 16Kbit (oops, tak to je brzda)

  A rychlost nevim, podle infolinky ma VF edge 128Kbit…