Tisková zpráva: Internetový mikroplatební systém Pipay.cz a MT SMS

Hotovooooooo….

Praha, 23.11.2005: Společnosti Pipeline a Wirenode společně spouštějí mikroplatební systém Pipay.cz určený ke zpoplatňování digitálního obsahu. Pipay je první službou svého druhu, která umožňuje komukoliv a zdarma přijímat SMS platby. Provozovatelé webových služeb a tvůrci tiskovin mohou nynítímto novým způsobem začít své služby zpoplatňovat.

Hlavními výhodami Pipay jsou jednoduchost používaní, bezpečnost jak pro poskytovatele obsahu, tak pro platícího zákazníka, rychlé a bezplatné zprovoznění, vyřešené právní a účetní hledisko. Platit pomocí SMS může každý až do výše 79 Kč. Celý systém může provozovatel ovládat pomocí svého internetového prohlížeče.

Prvním projektem, který zpoplatnění přes Pipay přichystá, jsou Palmknihy.cz, největší český web distribuující digitální knihy. „Pipay nám umožňuje jednoduše zpoplatnit knihy, u nichž autoři nedali svolení k šíření zdarma,“ říká provozovatel Palmknih Jiří Vlček. „Původně jsme zvažovali zpoplatnění přes platební karty, ale ukázalo se, že lidé se oprávněně bojí čísla svých karet dávat všanc internetu kvůli platbě pár korun. U platby přes mobilní účet takové obavy nemají. Mobil mají vždy u sebe, takže platba je pro ně jednoduchá a rychlá. Navíc integrace platebních karet je drahá a zdlouhavá. Pipay jsme zprovoznili během několika hodin a i když provize jsou podstatně horší, než u platebních karet, můžeme snadno a rychle vyzkoušet, zda náš obchodní model má vůbec smysl.“

Služba Pipay je společným projektem Pipeline a.s., předního českého agregátora mobilních služeb a společnosti Wirenode, zaměřené na vývoj mobilních aplikací. Spojením robustního technického řešení firmy Pipeline pro odbavování mobilních plateb a uživatelsky jednoduchého a přívětivého řešení Wirenode tak přichází na trh široce dostupná služba pro zpoplatňování internetových služeb.

Pokud by se některým provozovatelům služeb zdálo Pipay příliš jednoduché a omezující, mohou vždy přejít na původní platformu GinDjin nabízející větší propustnost, škálovatelnost a neomezené možnosti zpracování mobilních plateb i textových zpráv, výměnou za výrazně náročnější a obsáhlejší implementaci.

MT SMS

Pipeline a.s. také oznámila dostupnost služeb MT SMS, tedy Mobile Terminated SMS, krátkých textových zpráv účtovaných nikoliv odesílateli, ale příjemci. MT SMS se používají pro periodické placení mobilního obsahu, kdy si uživatel například objedná odběr zpráv, obrázků, chatu nebo jiných informací a za každou jemu došlou SMS zprávu zaplatí určitou částku.

U služeb MT SMS se dbá na ochranu zákazníka, tedy na to, aby byl včas a pravdivě informován o platbě za služby a o jejich charakteru. Pipeline očekává, že službu MT SMS počátkem roku 2006 doplní také do Pipay pro zajištění periodických plateb za obsah, zákazníkům na platformě GinDjin je služba dostupná již nyní.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

33 komentářů

 • pěkné, moc pěkné. má někdo nápad, která služba může být založena na tom, že z koncové ceny 50 Kč dostanu já jako dodavatel 15 Kč? Dovedu si představit sponzoring chudších subjektů, než jsou mobilní operátoři…

 • [1] každá služba, která má pro zákazníka hodnotu min. 50 Kč, pro provozovatele jsou přitom náklady nižší než 15 Kč, a kde jiné možnosti platby nepřipadají v úvahu, případně jsou značně omezující.
  Tedy typické příklady jsou právě internetové mikroplatby za cokoliv, ať už je to melodie na mobil či platba za nějaké premium čtení magazínu. Tak mě napadá Tangero, co kdyby jsi to tady schválně jako příklad zavedl – ten kdo mi zaplatil by třeba na měsíc měl vypnuté zobrazování reklamy. Ne že by si z toho něco měl, ale ostatní provozovatelé webserverů by se toho mohli chytit.

  Další minoritní ale zajímavou skupinou jsou projekty, kde jsou třeba i náklady vyšší než oněch 15 Kč, ale kde jsou následné (možné) příjmy vyšší – typicky registrace k nějakým premium službám a podobně. Také to lze využít jako velmi funkční a placenou náhradu "potvrzovacího e-mailu", kdy potřebujete pro nějakou službu znát přesně mobilní číslo koncového zákazníka (např. nějaká mobilní aplikace či obsah, vázané na číslo).

 • [1] v podstatě jakákoliv služba, která je reprodukovatelná digitálně, tedy výrobní náklady jsou stejné na jeden kus jako na tisíc kusů. Třeba přístup na web, stažení melodie atd. Princip je v tom, že je lepší mít něco, než nic…

 • [2] Priznam se, ze podporovat jako uzivatel ci provozovatel neco, kde je marze v tak nemravne urovni jako u PSMS, proste odmitam.

 • [3] to je právě ono – na principu je lepší mít něco, než nic… se dost blbě staví nějaký byznys 🙂

  Samozřejmě si to dovedu představit jako doplňkový model financování nějakého obsahu, ale na nějaký konkrétní příklad pořád nemůžu přijít. Snad leda porno:)

  Možná je to i nápad pro vás jakožto provozovatele systému: pokud mi na webu té služby dáte nějaký konkrétní smysluplný příklad, jak to někomu může generovat nějaké relevantní příjmy, a to myslím nějakou podrobnější case study, tak si projdu všechny služby, které poskytuju, a třeba mě napadne, jak to doopravdy využít jinak než jen jako hračku.

 • [5] Našlo se tak už dost smysluplných aplikací a řekl bych, že další přibudou. Ale je třeba potrápit vlastní hlavu, o tom ten business je – case study na něco, co vydělává, se zadarmo nerozdávají 🙂

 • [6] OK, těším se na ně 🙂

 • [5] ježiš proč by se na " je lepší mít něco, než nic…" stavěl blbě nějaký business??? Vždyť přeci naopak KAŽDÝ business je postavěn na tom, že "je lepší mít něco, než nic"!!!
  Těch příkladů už tady ode mě padla myslím celá řada, dají se vymyslet i mnohé další, jakožto telekomunikačního konzultanta mě i mnohé další napadají, ale, jak říká tangero, to jsou ale nápady, za které se platí, takže nevím proč by vám je tady někdo dával zadarmo, namáhejte si hlavu.
  [4] ano, tento argument chápu a je to také jediný problém, který s tím osobně mám, ale je to jako u mnoha jiných věcí (např. dial-up) je to drahá a nevýhodná možnost, ovšem jsou místa a aplikace, kde je to jediná možnost.

 • a jak se to integruje do webu, je nekde naznaceno technicke reseni?

  PS: Proc se na toto v Cechach neuchytila sluzba http://www.moneybookers.com? Vcelku jednoducha, nabiji se ceskym bankovnim prevodem.

 • Sakra, to je rychlost 🙂 Aneta (W)

 • Sice pekna sluzba, ale trochu s krizkem po funuse, kdyz tu bude v 1Q/2006 PayPal s moznosti prijimat platby v CR (alespon podle sdeleni reditele PayPalu jedne evropske zeme). To bude potom revoluce v ceskem (mikro)ebusinessu …

 • [12] otázka je, jak se taková služba vyrovná s nutností bankovní licence. I když nyní když můžeme vést účty v kterékoliv zemi EU, tak by to mohlo být řešitelné. Ale aby to nedopadlo jako se sázením přes internet

 • [13] nehledě na to, že i takový paypal potřebuje nějaký způsob, jak do něj ty peníze nalít, když je potřebujete dříve, než za rok kdy nastřádáte padesátikorunu prohlížením webů, které vám budou dávat kredity

 • Příkladem budiž vzory smluv a podání. Do formuláře narvete údaje, pošlete SMS a vypadne Vám návrh na rozvod/kupní smlouva/přihláška do konkursu.

  Místo 500 CZK advokátovi zaplatíte 50 CZK mi.

  Už aby to bylo…

 • PayPal se samozrejme dobiji kreditkou, v tom je to kouzlo. Funguje to v podstate jako velmi duveryhodny "agregator" kreditnich/platebnich karet, akorat ze v lepsim pripade zdarma – pro platici vzdy, pro prodavajici nekdy zdarma, maximalne vsak za poplatek 5% procent (zalezi na financnim trafficu, lze se dostat snad i na 2%).

  Mam na Paypal navazan jeden svuj zahranicni ucet (abych mohl penize i prijimat) a nemuzu si to vynachvalit (specialne je to dobre na platby z USA, kde na bankovni prevody moc nehraji a ja zase nehraju na ty jejich seky).

 • [12] S křížkem po funuse je odvážné tvrzení. PayPal tu ještě není a že bude, je pořád zatím JPP. Sám jsem to slyšel, sám jsem se ptal lidí na centrále, kteří mi řekli, že to nepřichází v úvahu. Na PayPal čekáme léta. Buďto budeme čekat pořád, nebo se pokusíme s tím něco udělat. Ostatně, zařadit PayPal do Pipay není velký problém a počítáme s tím 🙂

 • [15] nene, dostanes 15 Kc, zbytek sezere operator a DPH a pak budes premyslet, jak bys dostal zakazniky fyzicky nebo pres kreditku, protoze pro tebe budou hned nekolikanasobne vyhodnejsi :o) budes taky serfovat po webu, aby jsi zjistil, jak je to s tim PayPalem, protoze ten ti sebere max 5%, zatimco SMS te prijde na vice jak 50% … fandim vsemu, co vznika, ale nejvetsim problemem tu je, ze operator toho fakt zere strasne moc a nikomu se nechce ze sveho businessu platit vic jak polovinu nekomu, kdo se na nem podili minimalne…

 • Dalsi projekt: VyKaleni.
  S prateli zakalite pres vikend na chate a za PiPAY SMS na vas lidi muzou pres kamerku hodinu koukat 🙂
  Rozsireni: kdo posle PiPAY SMS muze vtextu zadat, kdo a jakeho panaka si ma dat.

 • [2] každá služba, která má pro zákazníka hodnotu min. 50 Kč, pro provozovatele jsou přitom náklady nižší než 15 Kč, a kde jiné možnosti platby nepřipadají v úvahu, případně jsou značně omezující.

  aha a ja si najivne myslel, ze cilem je tvořit, nikoliv pokrýt náklady… tudíž je nutné, nechat prostor pro jeho tvorbu.
  Osobně mobilní platby vítám. Malý problém vidím v počtu subjektů, které se v procesu přerozdělování vyskutují a snaží se vydělat více než ten, kdo má platbu obdržet. A to hlavně v případě, že se jedná o malé částky. Zkrátka časem operátoři půjdou dolů, jinak je bez šance, aby se toto uchytilo…

 • [1] bohuzel naprosta pravda, proste podil koncove ceny pro zakaznika versus revenues pro dodavatele je neprijatelny. MOLO to opravdu trosku prehaneji, ale proc ne, maji vysadni postaveni v nabidce jak zabezpecit mikroplatby.

  Budu-li chtit jako dodavatel pokryt prime naklady a neco vydelat, tak je silene chtit od zakaznika nasobek jen za uskutecneni platby, nebot ten se bude opravnene pidit, zda mu poskytovana protihodnota odpovida;-))

 • [20] tomu nerozumím, cílem je tvořit zisk. Jestliže budou příjmy větší než náklady tak tvořím zisk. V čem je rozpor? Samozřejmě je bez debat, že při lepším poměru získaných peněz, by bylo více firem, pro které by to bylo výhodné.

  Takže řekněme při 30 Kč by moje věta zněla
  každá služba, která má pro zákazníka hodnotu min. 50 Kč, pro provozovatele jsou přitom náklady nižší než 30 Kč, a kde jiné možnosti platby nepřipadají v úvahu, případně jsou značně omezující.

  při 40 Kč by moje věta zněla
  každá služba, která má pro zákazníka hodnotu min. 50 Kč, pro provozovatele jsou přitom náklady nižší než 40 Kč, a kde jiné možnosti platby nepřipadají v úvahu, případně jsou značně omezující.

  atd. Ale na významu by se nic neměnilo, jen by se výrazně měnil počet potenciálních možností. Z pohledu operátora je zde samozřejmě na místě otázka, jestli by při poloviční marži byly alespoň dvojnásobné počty takových SMS, aby se mu to vyplatilo snížit. Zatím je zřejmé, že operátoři zkalkulovali že nikoliv.

 • Marze operatoru jsou skutecne vysoke a omezuji pouzitelnost takovychto plateb,ale je to proste tak. Pro diskutujici kteri argumentuji marzemi v radu procent pro kreditky jenom mala poznamka. Zrejme jste nikdy skutecne takoveto smlouvy nerealizovali, protoze by jste jinak vedeli, ze pro male transakce je tam minimalni fixni poplatek za transakci, takze v pripade plateb v radu korun a desetikorun nebude marze v radu procent ani omylem. Toto samozrejme muze provozovatel systemu obejit kreditnim systemem, kdy se pres kreditku strhne jednorazove vice aby transakcni poplatek nebyl tak vysoky a potom se kredit spotrebovava v mensich transakcich. Ale v tom pripade uz je v nasich podminkach potreba bankovni licence, pokud se nepletu.

  Takze mobilni operatori proste vyuzivaji stavajici situace. Mimochodem, tusim ze o tom psal i Patrick kdysi, je otazka jestli by v tomto pripade i mobilni operatori nakonce nemeli podlehat regulaci jako platebni systemy, prootze spravuji kredity.

 • [18] Pro ty, co používají nějaký bankovní platební systém, bude cena zvýhodněna na třebas 20.

  Faktem je, že ti, kteří nepoužívají bankovní platební systém, se jeho zřizováním kvůli jedné transakci nebudou zabývat.

  Přirozeně je nejlepší řešení poslat mi peníze do spořky, jenomže to v současné době pořád vidím jako nepřekonatelný problém.

 • [24] ok, takze rozdilne ceny, a pokud nejsi sponzorem Pipeline, resp. reseni pro mobilkare, budes chtit ze vseho alespon podobny zisk, tedy dejme tomu 50 Kc za smlouvu, ktera stoji bezne 500 Kc. Takze pres PayPal to bude stat 55 Kc, pres kreditku 60 Kc a pres SMS to bude stat 200 Kc (trosku hrube pocty ale +-10 Kc nehraje roli), stale je to pro uzivatele levnejsi nez jit k tobe osobne, ale z dlouhodobeho hlediska bude kazdy hledat cestu k platebnimu prostredku jinemu nez je SMS. … Me osobne by se to libilo hodne, ale pri soucasne cenove politice se mi to jevi jako naprosto nevhodny platebni nastroj, ale pripoustim, ze cim vice takovychto snah bude, tim vice se muzou prolamovat ledy a mozna za rok za dva skoncime na 10% provizi pro mobilniho operatora a o tom uz by se dalo velice uspesne uvazovat.

 • problém je, že i pak dalších 30% zaplatíte za DPH kvůli dvojímu zdanění, notabene neplátci to budou mít ještě horší

 • no sem zvedavej- je to drahy.

 • Co se tyka tech marzi – myslim, ze hlavnim problemem je to, ze proste vetsina lidi (vcetne mne) nevidi DUVOD k takovym marzim. Ja rad zaplatim treba o 15-20% vic, kdyz si jdu vybrat sluchatka do kameneho obchodu, nez kdyz bych je kupoval (od stejneho obchodu) na internetu – protoze vim, ze to, co platim navic, je za to, ze muzu prijit a vybrat si.PRINT
  What if a search engine trolled not just every page on the Web, but every page in every book? Amazon.com tried it first, then Google said it would "make the full text of all the world's books searchable by anyone."

  Jenze tohle je neco jineho – pokud poslu SMSku, co mne stoji 50 Kc a "adresat" dostane jen 10 (nebo 20 – to je jedno), tak nechapu, kde se sakra ten zbytek ztratil – preci pro operatora neni takovato SMSka 30x "drazsi na zpracovani" nez normalni SMSka za 1 Kc. Pak leda, ze by takovouto marzi mel Pipeline, ale to se mi zda divne (cekam, ze tam bude marze tak 10-15%).

 • Co se tyka tech marzi – myslim, ze hlavnim problemem je to, ze proste vetsina lidi (vcetne mne) nevidi DUVOD k takovym marzim. Ja rad zaplatim treba o 15-20% vic, kdyz si jdu vybrat sluchatka do kameneho obchodu, nez kdyz bych je kupoval (od stejneho obchodu) na internetu – protoze vim, ze to, co platim navic, je za to, ze muzu prijit a vybrat si.

  Jenze tohle je neco jineho – pokud poslu SMSku, co mne stoji 50 Kc a "adresat" dostane jen 10 (nebo 20 – to je jedno), tak nechapu, kde se sakra ten zbytek ztratil – preci pro operatora neni takovato SMSka 30x "drazsi na zpracovani" nez normalni SMSka za 1 Kc. Pak leda, ze by takovouto marzi mel Pipeline, ale to se mi zda divne (cekam, ze tam bude marze tak 10-15%).

 • Je fakt, ze marze v radu stovek procent proste prijdou cloveku nemravne.
  Cili – jako uzivatel mozna za sluzbu, ktera pro mne ma hodnotu 50,- a vice takovou castku vysolim, nebude-li srovnatelna moznost, jak to pojednat jinak. Ale VELMI rozumim tem poskytovatelum, kteri za stavajicho stavu do toho nepujdou nikoli z ekonomickych, ale z ETICKYCH duvodu.

 • [29] Hlavně mi to přijde dost nefér pro uživatele nabízených služeb proč bych jim jako poskytovatel měl dávat přemrštěné ceny za své služby a pak inkasovat slabou polovinu? A pak proč by na mém nápadu měl parazitovat, tak nehorázným způsobem někdo kdo se na něm podílí jen velmi malou měrou a ve výsledku z toho shrábne stejný prach jako já a to s tím mám víc práce! Řekl bych, že operátoři zneužívají situace na trhu a své postavení! Na druhou stranu se najdou služby, které složitosti spojené s moneybookers.com a jim podobným mohou odradit zákazníka od rozhodnutí použít/koupit!

 • [31] Já myslím, že se všichni shodneme na následujícím
  1. je to drahé
  2. můžou za to do značné míry operátoři, nejvíce Oskar
  3. neméně závažný problém je dvojí zdanění, opět by to ovšem měli už dávno začít řešit operátoři, protože jim samotným to ubírá business a mají více prostředků na změny
  4. protože jde většina peněz někomu jinému (notabeně nechutně bohatému), odrazuje to do značné míry i psychologicky/eticky
  5. protože zbývá koncové firmě tak málo, je velmi málo míst, kde se to může uchytit a mít to přínos jak pro uživatele, tak pro poskytovatele služby

  6. přesto pár takových míst a aplikací existuje a pro ně je Pipay to nejjednodušší řešení.

 • [3] Jakákoliv digitálně reprodukovatelná služba, u které stojí 1 kus stejně jako 1000 kusů? Například nákup hudby nebo licence Windows? 🙂