Tento měsíc ještě potřebuju zabít několik tisíc lidí

Začalo to před dvěmi lety. Safra, skoro třemi 🙁 Začala mne honit mlsná něco dalšího napsat. Pár čtenářů se dožadovalo pokračování Flotily Země, jenže já už jsem v hlavě nosil příběh historický. Záviděl jsem Sapkowskému, že mi vyfoukl téma husitských válek, ale co si budeme povídat, trilogii napsal kolosálně a jakékoliv poměřování s jeho dílem by dopadlo nutně depresivně.

Navíc jsem chtěl něco z raně přemyslovského státu, mého oblíbeného historického období. A tak… proč ne rovnou jeho založení? Proč neodfláknout vraždu svatého Václava a nesoustředit se na spory Otty s Boleslavem I.? Období je to autorsky vděčné, rychlým náhledem do indexu vydaných knih jsem snadno zjistil, že o něm prakticky nikdo beletristicky nepsal, historických knih je pomálu a většina začíná „můžeme se domnívat“, takže i faktografii půjde zvládnout.

A zároveň jsem nechtěl úplně obyčejný příběh z historie. Nemám to rád, jednoduchý příběh napíše každý. Řada lidí napíše i jednoduchý čtivý příběh. V hlavě jsem měl ještě jednu věc. Příběh o divném strýčkovi. Takovém tom strýčkovi, co jste mu jako děti viseli na krku, jeho příjezd byl vždycky svátkem, i když jste vlastně nevěděli, co je zač. Půlka rodiny se při vyslovení jeho jména křižuje, druhá odplivává. Proč, to vlastně jako dítě nevíte a postupně objevujete svět za zrcadlem.

A tak vznikl Příběh strýčka Martina. I když je to vlastně příběh dívky, která hledá strýčka, který se ztratil. Proč ho hledá, o tom je začátek. Veronika se vydává na putování za strýčkem. Putování barvité, promíchané vidinami historických událostí i vlastních stínů. Vidí strýčka ve vzpomínkách nedávných a vidí i člověka, který spoluzakládal český stát. Šéfšpicla knížete Boleslava, šedou eminenci rodícího se českého státu desátého století, který jako by strýčkovi z oka vypadl. Vydává se na cestu a zjišťuje, že její cesta je cíl. Těžko popsat. Zatím jsem na to „těžko popsat“ potřeboval dva a půl roku, přes půl milionu znaků a zatím 67 kapitol (jsou drobnější, než běžné knižní kapitoly, jsou to moje interní míry). Načetl 83 knih ve čtyřech jazycích, pohádal se se dvěma historiky, seznámil se s dalšími pěti, kteří rozdýchali názor, že lze psát i o něčem, o čem nejsou důkazy. Že beletrie není literatura faktu. Procestoval tři hradiště, dvě bitevní pole, vytvořil hromadu výpisků a poznámek. A podle svého zvyku své hrdiny pozabíjel hned na začátku vyprávění.

Vyprávění se chýlí k závěru. V Polsku jsem dopsal poslední historickou kapitolu, bitvu na Lechu. Seděl jsem ve varšavské kavárně Cafe Corso, napsal jsem do notebooku dramatickou větu „A pak se strhlo peklo“ – a pípla mi SMS. Markéta psala, že jim právě přišel na konferenci, na které jsme byli, někdo říct, že spadlo letadlo s polským presidentem. V zápětí přišel kavárník a oznámil nám, že právě slyšel v rozhlase, že letadlo letící do Katyně spadlo s celou polskou elitou a nikdo ze 130ti lidí nepřežil.

Na pozadí polské tragédie, mého bloumání starou Varšavou a setkání se zármutkem obyvatel tváří v tvář jsem historickou část dopsal. Nebyla o moc veselejší. V bitvě u Lechu padl celý český kontingent. Tisícovka českých bojovníků položila podle svého slibu životy za spojeneckou smlouvu s Říší. Podle některých legend i prvorozený syn Boleslava I. – ne ten, kterého známe jako Boleslava II. Jak to bylo přesně, nevíme – ale než, takhle to být mohlo. To mám rád na historii a tomhle příběhu: takto to být mohlo, faktům to neodporuje.

Do konce příběhu mi zbývá pět kapitol. A ještě několik tisícovek mrtvých, protože bitva neskončila. Ani Říše nevyšla z boje lacino.

A pak přijde to pro autora nejhorší. Editace textu. Dokopat se k tomu vyškrtat a přepsat pasáže, které nejsou dobré, vyžadují změny. Donutit se k tomu si to přiznat.

Držte palce, ať se to povede.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

12 komentářů

 • Držím palce ať to „vyjde“

 • Já mám takové knihy rád, líbí se mi ten mix reálna a fantastična, ten barevný koktejl, na kterém si parádně smlsne moje představivost… Takže taky držím palce.

 • Rozhodně držím palce! A zároveň si zamlouvám jedno podepsané vydání!

 • Tak takhle to je… Vidím, že počáteční spekulace o tom, který zavedený spisovatel ten blog píše, nebyly vůbec mimo. Tipy na Miloše Urbana se mi nezdály, ale nikoho jsem nepoznal, pak jsem to tuším vzdal a studentku akceptoval…
  Ale co mě mrzí je, že od října nefunguje původní RSS http://pribehstrycka.bloguje.cz/rss.xml a nebylo žádné upozornění o změně na feed burner. Jinak než přes čtečku nechodím a ta půl roku mlčí :(.
  Vyjde Příběh strýčka Martina knižně?

 • atyjo to píšeš ty? Já jsem četl prvních pár kapitol, ale neumím číst věci na pokračování, neumím se přinutit se někam vracet jednou týdně či jak často to vycházelo (leda bych do dostával mailem). A musím říct, že to bylo to nejlepší, co jsem kdy od českého autora kdy četl (vynechám čapka). Jsem zvědav, jestli se to pak udrželo. Počkám až to dopíšeš.
  Vyjde to knižně? I když musím říct že ten způsob vydávání umocňoval dojem, že to je opravdu reálné vyprávění, pamatuji jak na začátku diskutovali lidi jestli je to pravda a radili atd.
  P.S.: Fakt jsem myslel, že to píše ta holka (což mi mohlo dojít, protože jediné dvě ženské které napsali něco co mě bavilo byla Astrid Lindgrenová a Agatha Christie).

 • Je to umenie pisat o niecom, co vyzaduje ine, nez matematicke myslenie. Pre mna ked sustava x rovnic ma viac nez x neznamych, tak je to boj s veternymi mlynmi. Drzim Ti palce, Patrick.

  Mier v duši
  miro novak

 • Tak to vy? (abych se přidal k velké skupině podobného AHA efektu. Ještě bych mohl: Vždyť jsem si myslel že nějaká neznámá studentka nemůže tak dobře …).
  MOC LÍBILO i když to natahování mne po několika týdnech-měsících taky odradilo a pak jsem se jen těšil: Až přijde čas přečtu si ten JEJÍ blog v jednom zátahu. 🙂

 • Moc zajímavá věc, držím palce ať se knize i autorovi daří, přečtu taky raději v celku na jeden zátah!

 • Držím palce. Ranný středověk je prima 🙂

 • Taky mě to autorství zmátlo. Podíval jsem se sice na vlastníka domény, ale pochybnosti zůstaly. Dobrý příběh, hned zaujal, ale v tištěné podobě se bude číst mnohem líp.

 • Moc hezky se to čte, Díky.
  Můžu jenom poprosit o aktualizaci té odkazovaé pdf verze (http://pribehstrycka.bloguje.cz/pribeh_strycka_martina.pdf)?

  Četlo by se to ještě mnohem líp 🙂

  Děkuji

 • Dobrý den, já jsem paní Rita, právní vlastník legitimní a spolehlivý
  půjčky, úvěry, dávám na jasné a pochopitelné formě, a
  Podmínky mých hodnotách
  A obchodní filozofie je nadšenou oddanost k zákazníkovi služby, velmi vysoká
  etické normy a integrity a otevřené komunikaci volný pohyb
  informace svým zákazníkům i rozdávat půjčky těm, kteří jsou v nouzi
  úvěru. Dám
  z podnikatelské úvěry, osobní půjčky, studentské půjčky, půjčky na
  auta a půjčky splácet
  Účty. Pokud potřebujete půjčku mě kontaktovat přímo, hned se na
  clarkritaonlineloanoffer@gmail.com
  Křestní jméno ………………………… ………….
  Příjmení …………………….. ………..
  Sex ……………………… …………
  Věk ……………………… …
  Státu ……………………. ……………………..
  Země ………………….. ……………..
  Povolání ……………….. ………………………
  Měsíční příjem …………………… ……………..
  Množství potřebné …………………… ……………
  Účel úvěru …………………….. …..
  Trvání …………………. ………………..
  Náboženství …………………. …………………..
  Telefonní číslo +…………………
  Číslo mobilního telefonu +………………….
  Adresa domu.