Telefonní automaty for ever

Opět píšu já, předpokládal jsem, že od včerejška bude psát už Patrick, že už se měl vrátit.

Dnes jsem si přečetl zprávu ČTK: Telefonní automaty budou muset být nejspíš vybaveny tak, aby je mohli bez potíží používat i neslyšící a další postižení. Za speciální telefonní přístroje by pak handicapovaní měli platit tolik jako zdraví za běžné aparáty. Řekl to předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Opatření, která umožní handicapovaným telekomunikační služby používat, by měl zaručit zákon, který zatím schválila sněmovna.

Já nevím, já mám skoro dojem, že toto na první pohled hezké gesto je spíše maskované obejití zákona o zadávání státních zakázek. Je jasné, kdo dostane miliony na úpravu telefonních automatů, ovšem proč? Jaký mají v dnešní době telefonní automaty vlastně význam? Kdysi byly často jedinou možností jak si zavolat, a když vám hořel byt, mohli jste zavolat hasiče z budky.

Jenže v době, kdy má přibližně 100% obyvatelstva schopného vytočit číslo nějaký mobilní telefon, jsou IMHO automaty jen zbytečnou finanční zátěží. Všichni postižení s takovým stupněm postižení, aby mohli nějaký přístroj ovládat už dávno mobilní telefon mají. Ti s motorickými poruchami mohou vytáčet libovolné číslo hlasem, pro lidi se sluchovým omezením jsou skvělé SMS, nevidomí mohou také vytáčet hlasem ale při jejich schopnostech zvládnou i vytočit číslo ze seznamu, když ví na jakém je místě.

Pokrytí mobilní sítí je tak dokonalé, že se do míst bez signálu nedostanete jak je rok dlouhý. A v krizových podmínkách? Určitě najdete pokryté místo dříve než telefonní automat; i kdybyste neměli vlastní mobil, určitě najdete někoho s mobilem, kdo vám pomůže, dříve než automat. A pro běžné volání si koupíte stejně rychle volací kartu do automatu jako volací kartu do mobilu případně celý mobil v sadě.

Nestálo by tedy za to přehodnotit prehistorický zákon o univerzální službě a telefonní automaty z něj vyjmout? Vždyť i potom mohou mít svůj význam – jejich majitel je může velmi jednoduše předělat na informační kiosky a bezdrátové přístupové body (jak se tomu dějě třeba v Anglii) a mohou si tak na sebe vydělat.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • zrušení automatů má smysl a je logické – to v ČR nemůže projít 🙁

 • Jojo, presne tohle mne rano, kdyz jsem to cetl, napadlo.

 • jo jo, vyradit automaty z univerzalni sluzby. Pokud je nekdo chce provozovat, tak na vlastni riziko.

 • Asi podrzeni verejnych automatu nema prakticky smysl. Jedna se asi o prezitek, ktery lze plne nahradit dnesnimi mobilni i dalsimi technologiemi.
  Nicmene se domnivam, ze se stale mohou vyskytnout situace, kdy obycejny "automat" muze pomoci, ci dokonce zachranit zivot cloveku v nouzi. Nestava se to denne, ale urcite kazdy by rad uvital ten zatracovany automat u sebe, kdyby ho zrovna nejvice potreboval v nejake kriticke situaci. Jedna se o nadbytecnou investici, ale je to kompromis, ktery za to stoji.
  Technologie by meli predevsim slouzit nam.
  Nemusite se mnou souhlasit, ale i tak doufam, ze nikdy nikdo nebude ten automat z nouze potrebovat a ten tam bude jen stat pro posmech.

 • Co se tyce tisnovych volani: V soucasnosti nejjednodussi varianta by byla umistit na napadných mistech jednoucelove mobily bez SIM karet napajene slunecnimi clanky. Pristupne by bylo pouze tisnove volani a zaroven by nebyl zadny z mobilnich operatoru diskriminovan – naopak mobil by se pripojil do libovolne dostupne site a disponoval by nejlepsim moznym pokrytim.

 • Při cestě do zahraničí je mnohem výhodnější telefonovat z místních veřejných automatů, proč byste chtěli (postiženým) turistům v České republice tuhle možnost brát jen proto, že tu máme maximální penetraci mobily?

  Veřejné automaty jsou univerzální službou (nejen pro cizince). Z telefonního automatu už jsem nevolal nejméně pět let, o ale neznamená, že jsou docela k ničemu. Otázkou je, kolik jich má být, a jak je má dotovat stát.

 • [6] promiňte ale rozhodně nechápu proč bych měl JÁ DOTOVAT CIZINCE ze svých telefonních účtů!!!
  Jestli to má být služba postavená pro cizince, tak předně nevím proč jsou i v zapadlých prdelákovech a potom by to mělo být rozhodně samostatně výdělečné, nikoliv dotované z ostatních služeb.
  Cizinci když si chtějí zavolat, tak si také musí koupit volací kartu, automaty na mince v podstatě neexistují. No a jestli si mají koupit volací kartu, tak si klidně mohou koupit i mobilní.

 • v krizove situaci musi clovek nejdrive najit trafiku tam si koupit kartu a pak najit verejny automat a zavolat si pomoc 🙂 Nebo Vy mate telefonni kartu u sebe?

  Pokud nejakou takovouto sluzbu tak pevnou linku na telefonovani a internet vsem potrebnym primo do bytu.

 • [8] aaa kecam. Tisnova volani jsou zdarma. Jsem v budce uz tak dlouho nebyl….

 • Opět jeden článek, který vidí problematiku pěkně zeširoka, bez subjektivního (omezeného) pohledu na věc. A propó – já bych navrhoval se zrušením telefonních automatů zrušit i peníze. Vždyť účet u banky máme každý, kartu taky, chipová peněženka už existuje, tak proč podporovat oběživo, které nás stojí těžké prachy???

 • Myslíte si , že lze zavolat hasiče, záchranku nebo policii esemeskou? Ta operátorka, která tam normálně bere hovory mi pak pošle ověřující esemesku, já na ni odpovím a už můžou hasiči (záchranka, policie) vyrazit…?!

 • [11] afaik existovala opravdu nějaká taková možnost pro neslyšící, nebo se o tom uvažovalo, nevím přesně, chtělo by to někoho takto postiženého. I kdyby to ale nebylo, tak by to v případě zavedení automatů muselo být zřízeno a v tom případě by opět ty automaty nebyly potřeba. Jinak když nic jiného, může neslyšící poslat SMS někomu známému, který to za něj vyřídí. Samozřejmě když vás někdo vraždí, tak asi budete mít hodně málo času na to napsat SMS, ale určitě řádově více času než najít automat. 😉

 • [12] Nevím jak v jiných městech, ale v PU funguje omezený počet speciálních telefonů pro postižené, kteří v případě potřeby zmáčknou jen tlačítkou a už k nim jede doktor. Je to uvažované jen pro zdravotní komplikaci, situace požáru, zloděje není řešena.
  Bohužel je to řešení jen pro omezený počet pacientů a není to univerzální.