Telefonika Nula Dva či jak se to…

Těžko byste v českých telekomunikacích našli jiné lepší jméno, na které lze lépe svorně nadávat, než Český Telecom. Kdysi jsem soudil, že jakýkoliv svéprávný kupec našeho inkumbenta firmu nutně přejmenuje. I stalo se tak.

Španělská Telefonica, pod dojmem svého šťastného nákupu a asi taky proto, aby byla legrace, se rozhodla jméno integrovat spolu s Eurotelem. A protože španělské jméno by zřejmě ocenili jen a pouze mexický pistolník, vyčůraně se zvolilo Telefonica O2 (s lokálním přídomkem Czech Republic). Nečte se to ani O dós, jak by napovídal španělský původ firmy, ani O dva, pro místní lokalitu, ale Ou tú – asi jako citoslovce kvílení…

Je těžké na to něco smysluplného říci. Jména firem se mění podle toho, odkud koncernový vítr duje, v tomto případě z pyrenejského poloostrova. Pro nás koncové zákazníky to nemá žádný valný smysl, kromě nostalgie po tom našem prvním mobilním operátorovi. Tři zlomené Svatoplukovy pruty, logo to Českého Telecomu, mi věru chybět nebudou.

Ale pro pořádek by se to zaznamenat mělo. Navíc, jestli opravdu Vodafone v záchvatu finanční paniky střelí to, co si před rokem koupil jako Oskara, nevyjdeme z „rebrandingu“ ani příští rok.

Až Telefonica O2 zavede SMS za korunu, migruju k ní. Zatím mi změna jména ke spokojenosti nestačí.

Pro pořádek rovněž stojí za to zaznamenat, že umřelo NMT Eurotelu (tedy Telefoniky outů) a to tak, že definitivně. Škoda ho, užil jsem si s ním zábavy velmi mnoho, chápu ale, že žít se z toho nedá. Hezký rozlučkový článek sepsal Kamojed, já jsem původně chtěl přihodit několik veselých historek, leč nedostalo se mi času.

Je to horké léto.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • s tim prodejem vodafounu bych to tak zhave nevidel… vzhledem k tomu jake prachy chce ceske divize vrazit (nebo uz vrazi) do investic, by se jim prodej nevyplatil… nebo by si to spis nikdo nekoupil

 • Aaaaaa… super – dalsi negramotny autor… 🙁
  "po tom našem prvním mobilním operátorovy"…
  fuj…

 • ad jmeno firmy:
  jmeno si prece spolecnost vytvari sama, svym pristupem k zakaznikum, svymi sluzbami… nadavalo se uz na SPT, nadavalo se na CTc a jestli se krome jmena nic nezmeni, bude se brzy nadavat i na TO2.

 • [2] Proč tu řešíš pravopis troubo.Sem se chodí kvůli jiným věcem….chjooo

 • [4] Hm, sice s bumbrlíček mohl vzít trochu servítky, ale jinak má pravdu.

 • [5] To nikdo nezpochybňuje, ale tady se tohle neřeší-tečka

 • [5] Ojedinělý překlep není nic neobvyklého a nesvědčí nic o autorově gramotnosti, navíc často člověk při kontrole textu čte to, co si myslí že napsal a ne to, co napsal skutečně. Řešením by bylo zaplatit Marigoldovi korektora, pokud někdo neví co s prachama. 😉

  Jestliže si někdo chyby všimne, je podle mého soudu nejjednodušší na ni bez osobních invektiv upozornit, autor ji jistě rád opraví. Pokud by šlo o očividné kašlání na pravopis, byla by kritika na místě, ovšem o to se zde jednoznačně nejedná a proto se mi jeví způsob, jaký si vybral Bumbrlíček, jako naprosto nesmyslná hrubost.

 • [6] Hm, "tečka." To mluví za vše.

  [7] Všimni si rozdílu v reakci. TECH prostě zahodil mateřštinu a neuvažuje o tom, že nejen obsah, ale i forma je důležitá. TECHův styl vyjadřování se neliší od Bumbrlíčkova. Proto jsem reagoval.

  PS: Tangerovi jsem korektury u jiného projektu nabízel.

 • [8]Jak zahodil mateřštinu ??Ano je tam chyba, ale není potřeba to řešit…pište k tématu pánové.

 • No, pro mě Eurotel zůstane Eurotel. Je to nejlepší značna na mobilním trhu a kompletně, co Tel. koupila. Stejně to přejmenovaní je divné, takové divné, než z toho bude Kyslík, ještě si počkáme

 • OUTU-blbečkové zapoměli,že jsme v Čechách!!!

 • Tasks diet:

  – Providing the body with all the necessary nutrients, vitamins and minerals.
  – Restriction of entry into the body of products that could disrupt the function of an organ.
  http://sharrmuta.blogspot.com/