Tele2 označilo ADSL za nekvalitní a vrací peníze, GTS nebude účtovat data nad limit

Patrick Zandl · 11. září 2003

Dvě důležité zprávy kolem ADSL, pokud opominu marketingové prohlášení Českého Telecomu, že ADSL již má deset tisíc klientů, na čemž je důležité hlavně to, že zavádění ADSL u Telecomu je ve skluzu.

Tele2 přímo na adresu ADSL prohlásilo (via ČTK) "Cílem Tele2 je vždy nabízet kvalitní služby za nižší ceny. A v případě ADSL v ČR nemůže naše společnost tento cíl naplňovat," uvedl marketingový ředitel Lukáš Kubín. Tele2 přestalo ADSL nabízet včera a všem zákazníkům (prý 300) vrací všechny peníze, které vynaložili za používání té služby. Tele2 hodlá zcela ukončit nabízení ADSL od listopadu a předpokládá, že se pokusí zákazníky této služby převést na bezdrátové připojení.

Samozřejmě Vladan Crha hájí barvy Telecomu a snaží se vysvětlit, že ADSL je poskytováno v dostatečné kvalitě. Přemýšlím nad tím, zda je potřeba lhát tak tvrdě - copak ADSL, kde garance rychlosti díky agregaci se pohybuje někde u 10 Kb/s, tedy hluboko pod rychlostí mobilního připojení přes GPRS, může někdo označit za kvalitní a moderní službu? Jediné štěstí stávajících klientů je, že je jich zatím málo a agregace se teprve bude zapínat. Předpokládám, že všichni kritici UPC a Karnevalu (Intercable a Tesmedia) za jejich ceny kabelového připojení už chápou, že šlápli vedle...

GTS zase prohlásilo, že nehodlá do konce roku účtovat svým zákazníkům data přenesená nad Telecomem stanovený limit u ADSL linky. Koncem roku problematiku datových stropů hodlá GTS znovu otevřít a projednávat, pochybuji ale, že jeho názor bude Telecom zajímat.

ADSL v ČR je komická služba. Včera narazil na můj anglický telco weblog člověk z BT zodpovědný za ADSL a chvíli jsme se o ADSL bavili. Z toho, co Český Telecom nabízí jako ADSL dostal záchvat smíchu a vyjádřil názor, že presentovat takovou službu jako ADSL v Británii by mu Oftel (místní regulátor) ani nedovolil. ADSL se totiž v Británii (i leckde jinde) považuje především za vysokorychlostní připojení k internetu. A nic takového zatím Český Telecom nenabízí.
Další info: Lupa.cz (Jiří Peterka), Česká média.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook