Tele2 označilo ADSL za nekvalitní a vrací peníze, GTS nebude účtovat data nad limit

Dvě důležité zprávy kolem ADSL, pokud opominu marketingové prohlášení Českého Telecomu, že ADSL již má deset tisíc klientů, na čemž je důležité hlavně to, že zavádění ADSL u Telecomu je ve skluzu.


Tele2 přímo na adresu ADSL prohlásilo (via ČTK) „Cílem Tele2 je vždy nabízet kvalitní služby za nižší ceny. A v případě ADSL v ČR nemůže naše společnost tento cíl naplňovat,“ uvedl marketingový ředitel Lukáš Kubín. Tele2 přestalo ADSL nabízet včera a všem zákazníkům (prý 300) vrací všechny peníze, které vynaložili za používání té služby. Tele2 hodlá zcela ukončit nabízení ADSL od listopadu a předpokládá, že se pokusí zákazníky této služby převést na bezdrátové připojení.


Samozřejmě Vladan Crha hájí barvy Telecomu a snaží se vysvětlit, že ADSL je poskytováno v dostatečné kvalitě. Přemýšlím nad tím, zda je potřeba lhát tak tvrdě – copak ADSL, kde garance rychlosti díky agregaci se pohybuje někde u 10 Kb/s, tedy hluboko pod rychlostí mobilního připojení přes GPRS, může někdo označit za kvalitní a moderní službu? Jediné štěstí stávajících klientů je, že je jich zatím málo a agregace se teprve bude zapínat. Předpokládám, že všichni kritici UPC a Karnevalu (Intercable a Tesmedia) za jejich ceny kabelového připojení už chápou, že šlápli vedle…


GTS zase prohlásilo, že nehodlá do konce roku účtovat svým zákazníkům data přenesená nad Telecomem stanovený limit u ADSL linky. Koncem roku problematiku datových stropů hodlá GTS znovu otevřít a projednávat, pochybuji ale, že jeho názor bude Telecom zajímat.


ADSL v ČR je komická služba. Včera narazil na můj anglický telco weblog člověk z BT zodpovědný za ADSL a chvíli jsme se o ADSL bavili. Z toho, co Český Telecom nabízí jako ADSL dostal záchvat smíchu a vyjádřil názor, že presentovat takovou službu jako ADSL v Británii by mu Oftel (místní regulátor) ani nedovolil. ADSL se totiž v Británii (i leckde jinde) považuje především za vysokorychlostní připojení k internetu. A nic takového zatím Český Telecom nenabízí.
Další info: Lupa.cz (Jiří Peterka), Česká média.