Tažení proti anonymním SIM kartám je blbost

Patrick Zandl · 31. leden 2005

Je to pozoruhodné, co všechno dokáže skopová poslanecká hlava vymyslet, aby byla vidět. Novinkou je tažení proti anonymitě uživatelů předplacených SIM karet. Díval jsem se v neděli na Sedmičku, kde velmi hlasitě pro toto horoval poslanec Radim Turek (ČSSD) a vlasy se mi ježily hrůzou na hlavě, co ten člověk dokázal navykládat.

Důvodem pro spojení SIM karty s konkrétní totožností člověka má být boj proti kriminalitě.
Poslanec Turek si asi představuje, že až bude chtít odposlouchávat všechny dealery drog, tak požádá operátory a oni mu je nahrají.

Poslanec Turek je velmi naivní a veškerá registrace anonymních SIM karet je totální békovina, která přidělá operátorům i zákazníkům práci a žádný užitek z toho nebude. Jestli si někdo myslí, že v databázi bude vyhledatelný Vito Corleone, Palermo, Sizilia, business type: mafioso, je na velkém omylu. Signore Vito, pokud bude v naší krásné zemi páchat svoje nepravosti (a nerozhodne se za tímto účelem mnohem pohodlněji kandidovat do sněmovny), strčí nejbližšímu houmlesákovi na Wilsoňáku do ruky palackého portrét nebo přímo lihovinu (ovšemže vlastní produkce, pančovaná, s nevyrovnaným clem a dph). A tento houmles se stane majitelem krásné nové SIM karty, kterou následně jako výraz vděku předá svému příteli Vítemu. V databázi, bohužel, bude figurovat pouze Jan Novák, toho času nezaměstnaný, bytem Karlův most, číslo oblouku jedna. Kriminalista, který podle moudré analýzy hovorů zmíněného vypátrá, bude jistě překvapen, že rachytický Jan Novák nejen že byl schopen zavraždit čtveřici obětí, ale ještě rafinovaným způsobem stopit jejich peníze a vyúčtovat to jako dodávku vepřového bůčku.

Tohoto mechanismu, kdy pravého uživatele SIM karty zastoupí libovolná jiná osoba, si dost možná záhy všimnou i méně bystří obyvatelé českých luhů, hájů a malostranských uliček – a začnou kout novelu zákona. Ta určí, že skutečný držitel SIM karty musí být také tím, kdo je registrovaným uživatelem a příslušníci Policie, kteří nemají co na práci, toto budou namátkově kontrolovat. Tím se sníží počet nesprávně registrovaných SIM karet v průběhu jednoho roku o více jak deset procent a doba dojezdu policie k trestnému činu se zvýší o třicet procent (někde ti kontroloři chybě musí ). Těch deset procent úbytku budou občané, kterým vlastní soukromí už nestojí za drobnější podvůdek, mafián, který má na krku tři vraždy nebo (a co je také mnohem horší ) milionové daňové úniky si rád zariskuje desetitisícovou pokutu nebo dva měsíce káznice navíc, protože to pro něj bude tutová výhra.

Poslanec Turek mával v televizi příkladem Švýcarska, které podle něj přeochotně obětovalo anonymitu SIM karet svých obyvatel. Co nám poslanec Turek zapomněl říci, bylo pozadí celé události – na Švýcarsko vyvíjí USA dlouhodobý tlak, aby zrušilo anonymní konta a ochotně se dělilo o své bankovní tajemství. A Švýcarsko, aby předvedlo, jak to myslí vážně s bojem proti terorismu, se vzdalo toho, co jej méně pálilo. Jak k tomu přijdeme my, obyvatelé země, kde největším tajemstvím místních bank je, o kolik zdvihnou příští rok poplatky?

Jak to bylo v ostatních zemích? Nevím – zapátrám, ale páně Turkovy tvrzení mi zavání podobným prosetím faktů, jako v případě Švýcarska.

Neexistuje proveditelná úprava zákona, která zajistí, aby mafiáni a nekalé živly nemohly používat telefony bez toho, aby se dali pohodlně dohledat. Ostatně, máme tu telefonní budky a registrovat uživatele jejich karet, to už by byl dost tvrdý oříšek. A co teprve Skype a jeho šifrované hovory.

Pane Turku, věřte mi, není to dobrý nápad. Je zajímavý, ale není dobrý.

!++13++!

PS: berte toto jako můj veřejný příslib podpořit jakoukoliv službu, která umožní anonymizovat vlastnictví SIM karty.

PPS: Jediné, co by bylo fakt na celé věci vtipné: konečně by bylo vidět, kolik mrtvých duší předplacené SIM karty dělají. Asi by se tím poněkud změnilo rozložení sil na trhu, bráno dle počtu klientů…

PPPS: Jediný důvod, který mne napadl a pro který poslanec Turek je pro takovýto zákon (kromě toho, že je stupido magnum) - dobře ví, že ho příště nezvolí a jestliže ostatnímu rozumí, jako tomuto, je odsouzen do role houmlesa. A takovému přijde příjem z registrace SIM na sebe velmi vhod. Mno, je to paranoidní myšlenka?

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook