Takový malý pamětnický koutek – našel jsem své první reklamní bannery

Patrick Zandl · 28. září 2003

Potřeboval jsem pro Codyho dohledat nějaké obrázky k překladu Necronomiconu (překlad je z roku 2000, od té doby jsem na to nesáhl, ale jak se ukazuje, nikdo jiný taky ne) a ty byly v záloze na ZIPce. Zipku jsem před lety používal, protože nabízela 100 MB pro zálohy a to bylo za ty peníze excelentní. Dneska ve věku CD už je to samozřejmě k smíchu, ale když pálička stála třicet, nebylo moc variant. A tak jsem vyhrabal zipku, připojuje se přes paralelní port, to je taková díra v některých starých počítačích, ve středověku používaná k připojení tiskárny. Podle přenosové rychlosti přišla na trh hned po Guttenbergově knihtisku.

Nu, nakonec jsem ji rozchodil, našel jsem zálohy, všechno fugnovalo jak má, což po těch letech je překvapivé. A našel jsem dokonce zálohy reklamních bannerů, které jsem kdy vytvářel. Dlouho jsem si dělal sbírkovou knihovnu, pro strýčka příhodu. Tohle je vůbec můj první banner, který jsem kdy udělal, už tehdy měl progresivní formát 468x60 bodů. Je datovaný 8.2.1997, nebyl ještě animovaný, zato na to vymaskování a přechody v Photoshopu jsem byl náležitě pyšný. Alespoň do doby, než mi tuším Aháč (Adam Hauner, tehdy Pinknet) napsal, že nejsou nic moc :) Však jsem se s Photoshopem teprve učil. Banner byl na naši vůbec první recenzi porovnávající telefony Siemens S4 a Sony CMD-Z1, tehdejší nejluxusnější a nejlepší telefony. Jo, to byly časy :)

Moje první reklama

Druhý banner je o dva měsíce mladší a už je animovaný a je na naši službu M-line nabízející přeposílání emailů do SMS a posílání emailů ze SMS.

M-line, naše služba 

Byly tam i informační kanály, čtení webu, telnet a mnoho dalšího, jenže čeští operátoři nevěřili, že by se taková blbost mohla chytit. Ejhle, chytila. První den zdarma provozu jsme měli přes deset tisíc odeslaných SMS, což vzhledem k tomu, že jsme platili SMS z vlastní kapsy, byl poněkud rozpačitý výsledek :) Nakonec to dopadlo, jak jsme vcelku čekali - operátoři službu okopírovali a poté, co nás ji nechali otestovat, taky spustili. A to byl důvod, proč se Mobil.cz musel začít živit prodáváním reklamních proužků, kterými se následně trošičku zahltil. Stránky M-line dodnes existují a služba dodnes funguje, ačkoliv dnes už spíše pro interní účely a speciální aplikace.

První opravdu za peníze prodaný reklamní banner jsem už bohužel nenašel...

Na závěr jsem našel ještě nějaké fotky z dobývání hradu, už nevím z kterého roku, ale řekl bych tak maximálně 1995, to je poslední rok, kdy jsem seděl v plechu na koni. Jednu fotku, kde jsem já, jsem vybral jako důkaz, že jsem se opravdu před nějakými deseti lety na koni udržel a dokonce celý v plechu. Dneska bych to už asi neriskoval, zejména ne bez toho brnění.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook