Tak vzhůru na cesty

Včera to konečně dopadlo. Dostali jsme vízum. Den před tím, na který máme koupené letenky, jež nelze přesunout na jiné datum a rezervované ubytování v oblasti, kde něco sehnat, je horor.

Rozhodli jsme se s Petrem, že si dáme změnu, odpočineme si od práce a vyrazíme do Číny. I když, jak sleduju náš itinerář, spíše než o odpočinku bych mluvil o změně.

Dneska večer nasedneme na letadélko do Paříže, tam přesedláme na spoj do Hong Kongu. Tam zítra začíná „něco jako asijský invex“ – prostě veletrh elektroniky, na kterém je každý, kdo v Číně něco vyrábí. Ani nevím, jak se jmenuje, prý je to fuk, když běloch vleze do taxíku a nemá jméno hotelu, zavezou ho tam, pravil náš kontakt. Uvidíme.

Z Hong Kongu se přeplavíme do průmyslové oblasti Šenzen (tazkvaný ZEZ, zvláštní ekonomická zóna), protože chceme vidět, jak vypadá ten hnací motor čínské ekonomiky. I tady už pár schůzek je, půjdeme se podívat do fabrik, projdeme si město, které před dvaceti lety bylo rybářskou osadou s tisícovkou lidí, než ho strana vybrala jako pilotní projekt čínského kapitalismu, aby se změnilo v město mnohamilionové.

Pak střední Čína a nakonec Peking. Jestli se na něco už nedostalo, tak na Šanghaj, ale co naděláme, Čína je veliká a na jeden zátah by toho bylo moc, už tak je toho moc.

Včera jsem si dokupoval vybavení. Bylo to zajímavé přemýšlení, když jsem kupoval nové boty made in China, které bych v HK koupil pravděpodobně za desetinu ceny … jenže zrovna boty bych rád měl do foroty, bez nich se na cestách neobejdete. Naopak laxní jsem ve věci fotoaparátu. Už dlouho přemýšlím o zrcadlovce, která by splnila pár mých parametrů kombinujících cenu a výkon. Vyhlédl jsem si nový Nikon D90, jenž mi sedí parametry, ale ne cenou. Pak jsem našel v průvodci kapitolu „Nákupy“ a prosurfoval pár běžných nabídek hongkongských fotoobchodů, abych se ujistil, že při nákupu D90 v HK sedí již i cena. Tak jsem na to zvědav 🙂

A budou nějaké zprávy z cest? Nevím. Ve všech hotýlcích, kde bydlíme, inzerují spíše „internet on the room“ než „clean“, takže přístup na net bude, krom toho Michal Bláha přemlouvá, abych vyzkoušel jeho Ontheroad.to, sympatickou to službu na vedení cestovních deníčků. Tak uvidíme, jaká bude nálada na místě.

Jen tak na okraj: Roaming v Číně s O2 je sranda za málo peněz. Minuta hovoru stojí asi stovku, příchozí je zhruba za polovic, záleží na tarifu, nebo na schopnosti pročíst nabídku roamingu na O2 webu. Takhle lákavá nabídka si říká o obejití. A jak na to? Pořídili jsme Ha-Velské VoIP číslo. Mobilní telefon přesměrujeme pevně na toto číslo (4Kč za minutu), toto číslo přesměrujeme v Číně na číslo místní SIM karty, kterou koupíme v přepočtu za 20 USD (3 Kč za minutu, ano, do Číny se volá levněji, než po ČR). Celkové náklady do 10 Kč za minutu a ještě si mohu koupit levný GSM telefon v angličtině v prepaid sadě 🙂

Mějte se tu zatím hezky.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • S hovory to může být jednodušší. Můžete si pořídit United mobile SIM kartu s +423 předčíslím, příchozí hovory v Číně zdarma a odchozí za 30centů. A na českém čísle si dáte do hlasovky, že mohou volat na číslo +423… pokud Vás chtějí zastihnout.
  Takhle podobně jsem to řešil ve firmě, kdy jsem na cesty mimo ČR pořídil United Mobile SIM s +44 a do hlasovky na českém čísle jsem dal, že mě mohou zastihnout na anglickém čísle. Příchozí hovory v Evropě zdarma a odchozí za 40 centů. A firemní VoIP ústřednu jsem napojil na Gizmo5 v USA, takže lidé z firmy volají na anglické mobily za 3,- Kč, což je paráda.

 • Pavel F: Taky jsem o tom přemýšlel, ale vzpoměl jsem si na ni až dost pozdě, když už by nestihla dorazit a nesehnal jsem žádné místo v Česku, kde by ji měli. Jestli o něčem v Praze víte, dejte vědět…

 • Patrik: Klidně bych Vám dvě karty s +44… půjčil, problém je v tom, že jsem v Plzni a do večera Prahu neplánuji. A jezdit do Plzně kvůli SIM kartám se taky nevyplatí. Tak aspoň víte, jak se zařídit pro příště. 🙂 Přeji Vám šťastnou cestu.

 • Předpokládám, že už to máte pozjišťované, ale na nákupy doporučuju oblast Mong Kok na poloostrově Kowloon. Množství obchodů je tam neuvěřitelné a jsou vždycky seskupené podle určitého zaměření.

 • Kartu je možné koupit v Praze přímo v sídle United Mobile, Jankovcova 2a. Já jí tam kupoval před odjezdem na dovolenou.
  Je to u Libeňského mostu. Jsou tam dvě budovy, ta větší – to je nějaký úřad – TAK TAM NE, a ta menší, na recepci říct „United Mobile“ nebo lépe eSixt.
  Stojí nějakých 8 stovek s kreditem 10 EUR.
  Nebo můžu půjčit vlastní (mám +423), pracuji u metra Palmovka.
  Mají 2 druhy, ještě +44, ale ta se do Číny nehodí (je dražší)

 • Patricku, ať se ti v Asii líbí.

 • Jestli jste jeli na HKG Electronic Fair, jakoze asi ano, prestoze zacinala v trochu jiny datum nez je uvedeno v clanku, tak to je rozhodne o necem jinem nez Invex 🙂 Shenzhen je opravdu „zazrak“ co se tyce vyroby, ale je tam i super zabava.