Tak obecně o mobilním socioware

Proč mobilní socioware? Socioware je obecně nějaký software, který propojuje jednotlivé lidi, kteří se před tím většinou neznali. A mobilní socioware je takový, který to dělá mobilně. Po úspěchu (minimálně prozatimním) Orkutu, Friendsteru a dalších podobných socioware se tento typ aplikací dostává i na mobilní zařízení a také s proměnlivým úspěchem. Je třeba zajímavé, že Orkut si nejvíce oblíbili brazilci a prakticky jej ovládli, zatímco Friendster zůstal doménou američanů atd – regionální specifika se uplatňují i u globálních aplikací.

Podobně to podle mne bude s mobilním socioware, to limitují především technické možnosti v jednotlivých zemích. Například na fláky jako Mogi Mogi u nás nemohou prosperovat, protože mobilním sítím u nás chybí podpora lokalizace přes GPS…

Dobrý „mobilní socioware“ jsem našel v USA. Je to taková jednoduchá hra – chodíte po městě, máte pistolku na vodu a na displeji mobilu vidíte fotku soupeře. Jak se k němu přiblížíte, tak ho pokropíte pistolkou a rychle vyfotíte a fotku pošlete přes MMS na server. Tam ostatní hodnotí, jak moc jste ho dostal a přidělují vám body. A je tu samozřejmě žebříček střelců.

Hra měla i své stinné stránky – to když jeden z účastníků vytáhl vodní pistolku na protihráče, jenže si to popletl a místo účastníka hry si vychutnal agenta FBI v civilu. Ten si zase o chvíli později vychutnal jeho. Obrázek agenta FBI promočeného dětskou stříkací pistolkou a s absolutním zděšením ve tváři musel provozovatel hry ze serveru stáhnout – škoda.  Hra se jmenuje Damp Assassins a funguje úplně triviálně – kromě mobilu s MMS a vestavěnou kamerou a stříkací pistolky nepotřebujete už nic jiného.

Jsou i složitější mobilní socioware a je to fascinující oblast software – chystám se o tom napsat něco většího, když zbude času…