Tak nám Telecom opět zdražil (nejen) ADSL

Noname píše: Asi jste zaznamenali nové změny cen u Českého Telecomu. Nejpoužívanější tarif Telefon Standard zdražuje o 18,5 % na 403 Kč. Telefon Mini „jen“ o 16% ze 199 na 237 Kč, ovšem zato ke každému hovoru (včetně volání s předvolbou operátora) musíte připlatit 5,95 Kč. Tarifikace je 120+60, Není přitom žádným tajemstvím, že průměrná doba hovoru je pod 2 minuty, fakticky tedy u tohoto tarifu dochází krom 16% zdražení také ke 300% zdražení hovorů.

ČTÚ to přitom chválí, že prý se konečně dorovnává nesoulad mezi náklady a koncovou cenou a není omezována konkurence. Jako by snad šestikorunový poplatek, který musí každý uživatel konkurence zaplatit Telecomu za každý hovor nebyl omezováním konkurence a jako by byl nějak nákladově postaven. Opět se projevila neschopnost tohoto úřadu a zjevně to nesouvisí s osobou páně Stádníka, dejž mu pánbu svatý pokoj.

Změny cen se samozřejmě dotknou i uživatelů ADSL, kteří musí tento paušál (na rozdíl např. od slovenských bratří) platit. Nechtějí-li platit o oněch 74 Kč platit každý měsíc více (mimochodem u nejpoužívanějšího tarifu to dělá téměř 20% zdražení), mohou nově použít tarif Telefon Mini ale ouva, se 119 Kč příplatkem Expres. Ovšem nejen že budou platit o 27 Kč více, ale nezapomínejme ještě na těch 6 korun, které musí platit potom ke každému hovoru, kdyby nedej bože chtěli linku využívat i pro telefonování.

Na druhou stranu to ale vidím jako výborný potenciál pro rozvoj telefonování přes internet u nás, protože se rozhodně vyplatí mít bez dalšího paušálu sekundovou (1+1) tarifikaci a o 200% levnější volání, než volat přes Mini nebo než připlácet dalších 50 Kč za Telefon Standard (který má ale stále dvouminutovou tarifikaci atd.). Balíčky Volno, které slibují neomezené volání za 760 Kč jsou pak také nesmysl, zejména když všem mým známým volám zdarma (protože si IP telefonii také pořídili) a když by ji náhodou neměli, tak bych musel telefonovat mnoho hodin, aby se to vyplatilo.

Spousta lidí se opět rozhodne odhlásit svou telefonní linku, po posledním zdražování takto během 3 měsíců odešlo 300 tisíc lidí. Najít výpověď na webu Telecomu není tak jednoduché, pro lenivé – zde je odkaz na Ukončení Smlouvy o poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací.

Vždy mě v této souvislosti rozesměje argument o průměrných nákladech na linku a že odchází jen ti proděleční. Jako by snad Telecomu po jejich odchodu náklady klesly. Jediné náklady, které Telecom ztratí budou fakturační (asi 30 Kč na jednoho účastníka), zato ztratí několik set Kč průměrného příjmu, které navíc získá konkurent (mobilní operátor). Je to jako by chtěl nějaký mobilní operátor zavést 200 Kč paušál i pro uživatele předplacenek, protože to je průměrný náklad. Prostě idiocie nejhrubšího zrna.

Když by zavedli možnost mít telefonní linku zdarma (bez fakturační nákladů – platba pomocí nějakých alt. metod a papírové dokumenty za příplatek) s dvojnásobným hovorným tak jako to mají ty mobilkáři, tak nepochybuji, že každý kdo má domu vyvedený kabel by si linku okamžitě aktivoval (mohli by to udělat i automaticky) a stejně tak se vsadím, že by z toho měli okamžité příjmy (nejde jen o to, že by z toho někdo občas volal, hlavně by ale volali lidé jemu na pevnou a ne na mobil, tj. příjmy z terminace).

Naštěstí mě osobně tohle už moc trápit nemusí. Ostatní pak utěšuji tím, že Telecom musí honem rychle zdražit a maximálně domrvit své služby, aby až se v půli roku přejmenuje na Telefonica mohl jednoduše ukazovat pozitivní image tím že zas něco o pár korun slevní.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

33 komentářů

 • Je tedy pravda, že na telefonování už nepoužívám pevnou linku a a skoro už ani mobil, ale Skype, jenže bohužel přes Skype se vysokorychlostně na internet nepřipojím 🙂

 • Pocital sem, ze pri delsich hovorech(obzvlast mimo spicku) bude "novy" mini vyhodnejsi i pres ten spojovaci poplatek.
  Alternativa pro ty co si nechavaji pevnou jenom kvuli prece jenom levnejsimu volani na pevnou (nepocitaje VoIP) se zda ET Individual jenom s balickem Top pevna(nebo jak to je), 150 min za 150kč (bez DPH)…predplacenky vychazi pri vic volani hrozne draho.

 • Změny cen se samozřejmě dotknou i uživatelů ADSL, kteří musí tento paušál (na rozdíl např. od slovenských bratří) platit.

  Ale ešte musíme, musíme. A pár mesiacov budeme musieť.
  I tak reálne je oddelenie ADSL od telefónnych prípojiek len papierová formalita a aspoň zatiaľ je takmer nevyužiteľná.

 • Já tomu moc nerozumím, ale tady se píše, že Telefon Mini lze využíti s Internetem Expres . Jde to využít i s ADSL jiného operátora nebo ne?

 • Bydlím v  domku kam mi nikdo nechce zavést cable internet takže musím používat ADSL Má někdo nápad, jak se zbavit pevné a tím pádem ADSL (nevím nevím wi-fi, používám VoIP, inet rádio a TV a potřebuje best dostupnost internetu pro studium atd.)
  Díky

 • [4] Taky by mě docela zajímalo, jestli Mini tarif lze využívat, když mám ADSL přes LLU od Telenoru. Včera (vlastně už předevčírem) jsem posílal dotaz pomocí telecomického webového formuláře, dosud se neuráčili odpovědět.

  Každopádně jsem už mezitím stihl otestovat pod Linuxem Viphone…;-)

 • Opravte ten odkaz prosím (na konci jsou uvozovky navíc). jinak díky za ten dokumnet. Akorát píšu výpověď a tohle se mi hodilo.

 • Taky jsem nepochopil o co managorům ČTc/Telefónica/O2 jde, každopádně bych vsadil na to, že teď půjdou na dračku VoIP telefonní brány a VoIP adaptéry.
  I když by to sežralo čas, nemohl by Patrik (nebo někdo mu s tím pomoct) dát do kupy aktuální přehled VoIP operátorů a také VoIP zařízení – např. pro domácnosti by byla dobrá VoIP brána pro 1-2 analogová domácí zařízení (FXS port), LAN+WAN port a pro případ, že by se ČTc ještě někdy vzpamatoval, tak záložní PSTN port pro tel. linku (prostě něco jako jsou např. WELL ATA152 nebo ZyXEL Prestige 20002L).
  A chtělo by to nějaký přehledný soupis jak se který VoIP operátor a zářízení snášejí s NATem atd. Navázat to na příslušný e-shop, tak by z toho mohl být slušný kšeft, ne?

 • Text výpovědi – podle 800 123 456 stačí volná forma. Tak jeden dopis pro inspiraci.

  Český Telecom, a.s. – Telekomika
  P. O. Box 10
  656 10 Brno
  8. dubna 2006
  Věc: Ukončení smluvního vztahu – výpověď smlouvy

  Vážení Telekomici,
  z důvodů Vašeho připravovaného zdražení tarifu „Telefon Mini“ jen o 16% ze 199 Kč na 237 Kč, zato ovšem s přirážkou ke každému hovoru (a to včetně volání s předvolbou operátora) 5,95 Kč (tarifikace je samozřejmě 120+60 a není přitom žádným tajemstvím, že průměrná doba hovoru je výrazně pod 2 minuty tedy něco kolem 90 s) a tedy fakticky u tohoto tarifu dochází krom 16% zdražení také ke 300% zdražení hovorů.
  Vzhledem k tomuto 300 % nehoráznému zdražení a dále pak k faktickému nevyužívání telefonní linky (používáme mobilní telefony, VoIP – Skype, a SIPY).
  Vás žádám o okamžité zrušení telefonní linky.
  Účastnické číslo: 800 123 456 referenční číslo plátce 020012456.

  PS: Vaše skvělé ADSL od vás také nechci při pohledu rychlosti na uplinku (to jako směrem k vám do Telekomiky) se popadám za břicho a stejně tak jako při pohledu agragaci a FUP.
  PS2: Vašim manažerům vyřiďte, že pokud budete nabízet horší připojení (ať už hlas či data) za větší cenu že opravdu takto zákazníka neudržíte natož získáte.
  PS3: Vašim manažerům přeji z celého srdce levné letenky do Španělska a hezké počasí, ale já jim to již opravdu platit nebudu.
  PS4: Doufám že i přes to že ztrácíte dalšího zákazníka (nebojte s tímto zdražením jich bude mnohem více) při čtení tohoto dopisu jste se pobavili tak jako já při jeho psaní.

  Srdečně

  Jan Novák
  Praha 1 845/36
  111 50 Praha

  Účastnické číslo: 800 123 456
  Referenční číslo plátce: 0200123456

  Bývalý zákazník Telecom – Telekomika

 • [6] Odpověď na dotaz z formuláře přijde – já se ptal před objednáním ADSL (bylo jasné, že jim chci dát peníze), takže mi odpověděli už za 14 dní. Mimochodem, to už jsem to ADSL měl dávno aktivované… 🙂

  U takovéhoto dotazu se doba odpovědi bude limitně blížit nekonečnu.

 • [10] No, ještě je možnost zkusit si to prostě změnit bez ptaní. Otázkou ovšem je, jestli by to nebrali jako povel ke zrušení ADSL…:-/

 • Když jsem někdy před rokem rušil pevnou, nedařilo se mi na jejich webu najít adresu, kam výpověď poslat. Zavolal jsem tedy na 800 123 456, aby mi poradili. A slečna začla: "Než vám řeknu tu adresu musím vám ještě nabídnout… A než linku zrušíte, nechtěl byste se zamyslet… Kromě toho vám nabízím variantu… (ta byla bezva – za stovku měsíčně si rezervovat svoje číslo, kdybych se chtěl vrátit – přitom nové zřízení linky v té době nabízeli za korunu). Hovor trval asi půl hodiny, ale vydržel jsem ho, protože kdybych s tím praštil, musel bych absolvovat vše od začátku.

  Kdyby mě ta operátorka tak nerozčílila, napsal bych jim normálně – a slušně. Takto text mé výpovědi zněl:"Strčte si stanici číslo 123 456 789 třeba do "nyní cenzurováno"!

 • seznam VoIP operatoru je na http://www.telefonujeme.cz/, ale toho tam uz moc a je to neprehledne.

  Dobry by bylo, kdyby nejaka nezavisla autorita (napr tangero :-), rekla doporucuji tohohle operatora a tedle telefon, proste dat maximalne 2-3 volby, pro lidi kteri se nechteji hodiny travit vyberem voip.

 • [13] Mně bratr přivedl na Viphone; za zkoušku dáte 30,-Kč (formou SMS, zkušební kredit je 100,-Kč), dostanete automaticky příchozí číslo, neplatí se paušál a kredit není časově limitovaný, jen se z té linky musí minimálně jednou za půl roku zavolat, jinak ji zruší. Měli by fungovat s běžnými HW telefony zvládajícími SIP nebo softphony (pro Windows doporučují X-Lite, z Linuxu mi to chodí pod poslední Ekigou; s KPhone a Twinkle jsem měl nějaké problémy), jinak mají vlastního klienta ve Flashi a ActiveX, z čehož ovšem plyne jeho závislost na MSIE (údajně by snad v budoucnu mohla být i nějaká podpora Mozilloidů).

  Zaregistroval jsem se předevčírem, zatím to zkouším, dosud jim vyčítám jen to, že zjišťování stavu kreditu a jeho dobíjení jde pouze prostřednictvím toho flashového klienta v MSIE. Což při mé četnosti volání skousnu, snad i to časem dořeší…

  Pokud má někdo zkušenosti s jinými operátory, sem s nimi 😉

 • v praze, v brně a v jihlavě je skvělý netbox. internet 4Mps/1Mps je za 560 kč/měsíc a k tomu voip za 70 kč/měsíc (nebo zdarma, pokud si pořídíte vlastní router). volání 0,45 kč/min mimo špičku nebo 0,9 kč/min ve špičce.

 • [1] Navic Skype je potencialne jeste MNOHEM horsi nez Cesky telekom, protoze vytvari ZCELA IZOLOVANOU a KONKURENCEVZDORNOU sit ktera je vyhodna jen nyni, kdyz se ji snazi dostatecne rozsirit mezi lidi… Pozor na SKYPE, je to jen past na spotrebitele ! … dalo by se rici "nalestene hovno"

 • Při současných cenách Českého Telecomu přestává být pro pevnou linku místo i u nás a taky pošilhávám po VoIP. Nemáte někdo zkušenosti s přenesením čísla pevné linky k VoIP operátorovi? Jde to a jestli ano, kolik to tak cca stojí?

 • Pro mně je ADSLnejlepší protože my nic nezdražyly.

 • [17] Teď si zrovna doma zavádím VoIP a tak jsem nedávno dělal malou rešerži. Většina VoIP operátorů u nás přenesení čísla nabízí, ale přefakturuje na Vás to, co musí zaplatit Telecomu – je to asi 3 tisíce. Do toho jsem nešel. Jinak kvalita hovoru je proměnlivá – někdy výborná (skoro "Hi-Fi"), někdy strašná (špatná srozumitelnost, echo). Většinou to je ale minimálně uspokojivé (a když ne, tak prostě zavolám z mobilu). Zatím jsem neobjevil kdy je to dobré a kdy ne, ale zdá se mi, že to nezávisí ani tak na čase, kdy volám, ale spíše na cílovém čísle. Např. volání na zelenou linku ING je vždy velmi dobré, naopak volání na zelenou linku Spořitelny je vždy podstatně horší. Občas se hovor přeruší, ale to mi tolik nevadí, protože mi to dělá doma i mobil a u tarifikace 1+1 prostě jen zavolám znovu.

  Bojím se akorát toho, že je u nás IMHO příliš mnoho VoIP operátorů a nejsem si jistý, zda je to ekonomicky únosné.

 • výpovedná lehota Telecomu je mesiac od začiatku ďalšieho účtovacieho obdobia.

  Malo by ale ísť ukončiť vzťah vyjadrením nesúhlasu so zmenou cenových podmienok. Vie niekto, ako to presne formulovať? V zákone 127/2005 Sb. (Zákon o elektronických komunikacích) nič také ale spomínané nie je.

 • [7] opraveno, děkuji za upozornění.
  [20] ono je to jednoduché. Telecomu musíte zaplatit asi 2.5 tisíce, tomu partnerovi se kterým to děláte asi 5 stovek, dohromady tedy asi 3 tisíce. Když nabízíte telefonování přes internet bez paušálu a úvazků, tak nemáte žádnou jistotu, že vám přijdou od zákazníka nějaké vůbec nějaké peníze. Když budu počítat třeba 20% marži, tak by musel zákazník provolat 15 tisíc Kč, aby byl operátor na nule, kdyby mu chtěl dát převedené číslo zadarmo. Takže to může nabízet jen někdo, komu se upíšete platit třeba tisícovku měsíčně po dobu dvou let. To já mám ale raději služby bez úpisu.
  A hlavně, co jsem to zajišťoval spoustě známým a firmám (výhoda pro mě je, že jim volám teď zdarma), tak většina se po rozmyšlení rozhodla, že vlastně tel. číslo pro ně není taková priorita.
  Domácnosti – odpojí telefonní linku a na půl roku mají ještě staré číslo, na které se jim lze dovolat za 1 Kč měsíčně. Během toho půl roku kdokoliv jim zavolá tak ho upozorňují na nové číslo.
  Firmy – buď stejně jako domácnosti (menší firmy) u větších firem jsem ale dopouručoval nechat si jedno telefonní číslo u telecomu. To má sekretářka a funguje jako záloha kdyby něco a opět každému dává nové číslo. Ohromná výhoda pro firmy je jednak to, že firemní paušál normálně stojí asi 590, takže šetří dvakrát tolik a potom mohou mít zadarmo separátní číslo pro každého pracovníka, nemusí mít tedy ústřednu, mezi sebou si volají stejně zdarma. Výhoda je i to, že když pak ten dotyčný je třeba doma, tak si přeregistruje na domácí telefon a žádný klient nepozná, že není v práci.

 • [21]
  Už som to našiel: Všeobecné podmínky od 1.3. hovoria:
  9.7 b) Dojde-li k podstatné změně smluvních podmínek, která představuje pro Zákazníka jejich zhoršení, má Zákazník právo bez sankce ukončit smluvní vztah výpovědí na základě vyrozumění Poskytovatele o návrhu podstatných změn smluvních podmínek, který představuje jejich zhoršení. Výpověď musí být dodána Poskytovateli nejpozději do dvou měsíců ode dne účinnosti takovéto změny.
  c)…

  Výpovědní lhůta činí třicet dnů a počíná běžet od prvního dne následujícího po dodání výpovědi druhé smluvní straně, není-li v Provozních podmínkách stanoveno jinak.

 • [17] operatori si navzajem plati cca 2900 Kc bez DPH (plati ten, ke komu prechazite, tomu, od ktereho odchazite).
  Tedy, toto plati, pokud odchazite od Telecomu jinam. Vse je na zaklade rozhodnuti CTU c. 01/PROP/2003 (pokud se nepletu), ktere k 30.4. pozbyva platnosti a od 1.5. by melo platit rozhodnuti/opatreni nove, ale CTU ho zrejme vydat nestihne. A az ho nekdy vyda, doufam, ze v nem budou lepsi ceny (prece jen, mobilni operatori umi prenest cislo s minimalnimi naklady, to jen v pevnych sitich to jde do tisicu).

  Psal jsem na CTU, jak to bude s tim rozhodnutim 01/PROP/2003, pripadne s jeho "nasledovnikem," a zatim se neozvali.

  Pokud budou ovsem dal pricmrndavat Telecomu, tak to lepsi nebude 🙁

  Jeste tedy k tomu poplatku — operatori si mezi sebou plati necele 3000 bez DPH za kazde prenasene cislo a jestli to nauctuji vam, to zalezi na tom, jak moc se jim vyplatite.
  Pokud si ale porizujete VoIP operatora, kteremu nebudete platit pausal a budete volat jen prilezitostne, nevyplatite se mu natolik, aby za vas tento poplatek zaplatil.

  Doufam, ze se v brzke dobe dockame rozhodnuti, ktere stanovi, ze za preneseni cisla mezi operatory se bude platit max. 500 Kc s DPH (to uz bych i zaplatil, ale tech nehoraznych 3400 Kc opravdu ne).
  Do te doby necham nejspis nasi pevnou linku "uspat" a budu cekat… pokud se CTU nepochlapi do pul roku, vzdam se naseho cisla a pujdu rovnou k VoIP (konkretne k Ha-Loo), na kterem mam jeste o neco hezci cislo, nez u CTc.

 • [20] [24]
  Tak to jste mne moc nepotěšili, ale děkuji za info.

 • Jinak jsem prave dotelefonoval se slecnou z oddeleni CTc, ktere ma na starosti "odchazejici zakazniky" a tady je vysledek — jak napsat zadost o "vypojeni na zkousku":

  Volnou formou dopisu prosím zašlete žádost na adresu :
  Český Telecom, a.s.
  P.O.Box 10
  656 10 Brno

  V žádosti uveďte, že žádáte o zrušení telefonní linky a vypojení za 1Kč, o jaké telefonní číslo se jedná, na koho je linka evidována, Vaše referenční číslo z vyúčtování a Váš podpis. Linka bude zrušena s jednoměsíční výpovědní lhůtou, poté bude dalších 6 měsíců aktivní pro příchozí hovory, odchozí volání Vám budou omezena. Pokud nebudete v průběhu této doby Český Telecom kontaktovat s žádostí o aktivaci, po 6 měsících bude linka automaticky definitivně zrušena.

  [25] jak jsem psal, doufam, ze s tim CTU uz konecne neco udela a bude moznost si vzit telefonni cislo ssebou za rozumnou cenu.

 • [25] Neudělá to se nebojte. Na to je telecom s ČTU moc velkej kamarád a naopak.

 • [9] SUPER To použiju….

 • [11] U Telecomu podávají pracovníci naprosto protichůdné informace, jeden tvrdí, že Telefon Mini není s ADSL přes LLU od Telenoru kompatibilní, jiný mi dnes řekl, že je. A protože ten pán seděl na lince, kde se nechají změnit tarify, rovnou jsem si to u něj na Telefon Mini přehodil, ať si to s ním kdyžtak vyřídí.

  A na podzim, kdy mi končí smlouva s Emea Telecomem na ADSL, asi zdrhnu k Bluetone; u nich totiž to, co mám teď u Emey, dostanu o dvě stovky levněji, takže se do stávající ceny za ADSL vejdu i s poplatky za hlasové pásmo (kdybych to chtěl bez hlasu, bude to kupodivu dokonce o něco dražší). Dvě stovky nejsou nic světoborného, ale proč platit víc, že…?

 • K netu se lze připojit přes mobil např T-mobil za paušální poplatek. Zdraví SG

 • Nechci TELECOM nyní TELEFONICU. Jsou to jen vyděrači. Přešel jsem na SKYPE a VoIP.

 • Doporučuji na půl roku "Vypojit na zkoušku", protože pak to máte zadarmo ale druzí vás stále ještě mohou na tento telefon volat. Více na Ahasweb.cz.

 • tak je poucne cist takovehle clanky z minulosti. mam je jeste v zive pameti (jako nocni muru)