Tak jsme si dali menší havárku a už to zase snad chvíli pojede…

S Linuxem se člověk nenudí, zejména, když mu vůbec nerozumí, což je můj případ. Radek Hulán mne pravidelně bombarduje výzvami, abych si instaloval novou verzi Blog CMS, což jsem statečně ignoroval, neboť jak víme – co funguje, do toho se nehrabe. Nakonec mne ale udolal poukazem na to, že nějakou fintou se dají přečíst hesla atd. Tož jsem nainstaloval novou verzi, vstoupil do její administrace a server zmrtvěl. Proč, nevíme. Prostě vždy, když člověk vlezl do administrace, tak se začalo zahlcovat MySQL, až padlo na ústa.

Udělat se s tím mnoho nepodařilo, nakonec se jako nejefektivnější rozhodnutí jevilo ustoupit převaze Linuxu a svěřit se odborníkům – tedy emigrovat na nějaký webhosting, kde až něco spadne, bude člověk, který si s tím poradí. Radek Hulán hostuje BlogCMS na Xhost.cz, takže jsem se rozhodl nastěhovat tamtéž. Konverze byla po dohodě s adminem dílem okamžiku (především tedy jeho okamžiku a mého přihlížení), chodí jak diskusní fórum, tak tak proklatá fotogalerie, která mi na vlastním serveru ne a ne běžet. Zatím jsem na ni samozřejmě nekonvertoval obrázky…

Ponaučení je samozřejmě prosté – nemám se montovat do věcí, kterým nerozumím a je lepší obětovat pár stokorun měsíčně za to, že je někde někdo, kdo jim rozumí a ví, co s tím serverem dělat… Řekl bych, že to bylo ještě levné ponaučení 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • doporucuju se podivat na tohle zarizeni na 4 tisice docela dobrej napad
  http://www.ovislink.com.tw/

 • Nooooo, nezda se ze by se to zlepsilo, protoze ja tu jsem momentalne bez natazeneho CSS a bez vsech obrazku.

 • Tak, tak, chybi styl definovany na strance:
  http://www.marigold.cz/skin

 • No já teda nevím, ale když už autor uvádí, že Linuxu nerozumí, tak proč o něm vůbec něco zmateného píše…?

  Z popisu té závady jsem totiž pochopil, že problém byl snad někde v BlogCMS, možná v PHP (ve kterém je BlogCMS napsán) nebo v MySQL. Ale odnikud neplyne (nebo to autor alespon nevysvětluje), že by měl být problém s Linuxem (jádrem operačního systému) nebo třeba s GNU/Linuxem (celým OS v širším slova smyslu).

  Je to asi jako kdybych tvrdil, že defekt pneumatiky má příčinnou souvislost s motorem auta…

  Az budete kompilovat kernel podle vlastní konfigurace nebo upgradovat glibc ze zdrojáků a ono to nevyjde, potom se teprve bude jednat o "dusledky neznalosti Linuxu".

 • [4] no, a M.D. rozumí čemu? 😉 Na BLOG:CMS běží 1.000 webů, zcela bezproblémově, potom, co Patrick přesunul zdrojáky na nový hosting http://www.xhost.cz tak vše běželo jak má. Nevylučuji chybu v BLOG:CMS, ale je to EXTRÉMNĚ málo pravděpodobné. Blbá konfigurace PHP/Apache/MySQL je 100.000.000x pravděpodobnější varianta, v tomto případě.

 • [5] Aha, takže podle Vás snad můj příspěvek [4] vylučuje možnost "PHP/Apache/MySQL"? Zkuste si to přečíst ještě jednou…

  Jenom jsem chtěl říci, že "PHP/Apache/MySQL" != "Linux". Problém je v tom, že PHP, Apache, MySQL i BLOG:CMS jsou aplikační záležitosti, které mimochodem neběží zdaleka jen na Linuxu, takže mě prostě zajímalo, proč by za jejich divné chování (v tomto případě způsobené pravděpodobně špatnou konfigurací) měl být zodpovědný Linux (kernel). V tomto kontextu mi nikdo neodpověděl.

  P.S.: Tu poznámku o tom, čemu rozumím, jste si skutečně mohl odpustit. Každý se zabýváme něčím jiným, Vy asi spíše PHP apod., já zase více low-level záležitostmí (kernel, souborové systémy). Nevím, proč bychom se měli urážet.

 • [6] jak říkám, já tomu nerozumím. Linux je pro mne španělská vesnice, ale řekl bych, že je to ten samý případ, jako se o windows říká, že jsou nestabilní, zatímco problém je z 99% v aplikacích.

  Čili problém systému je v tom, že si nechal nějakým procesem tak otrávit život, ne?

 • [7] Díky, konečně nějaká konkrétní odpověď. Tahle argumentace již zní o poznání rozuměji a jako kernelový vývojář bych se o tom určitě rád dozvěděl víc.

  Otázka samozřejmě je, co vlastně ty aplikace dělaly a do jaké míry se tomu kernel mohl/měl nějak bránit.

  Ta analogie s tím, že Windowsy jsou považovány za nestabilní systém, protože je často shodí uživatelský proces (no flame), by odpovídala, kdyby se skutečně v tomto případě dělo něco podobného — tj. BlogCMS, PHP, MySQL nebo cokoliv jiného by způsobovalo nestabilitu celého systému.

  Pokud jsem to ovšem dobře pochopil, tak docházelo jen k nějakému zahlcení nebo deadlocku, což IMHO není věc, kterou by měl kernel jakkoliv řešit (alespoň tedy v unixovém světě). Je to čistě aplikační záležitost.
  Ještě jednou opakuji, že chci upozornit jen na to, že nelze shazovat vinu kdejaké aplikace (nebo její špatné konfigurace) na jiné, ne zcela související části OS (jako je kernel, C API apod.). Pokud jsem jen nepochopil novinářskou nadsázku, tak se omlouvám.