Marigold.cz » Tak jak jsme dopadli s Digital Access Index (DAI)?
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

ITU dneska publikovalo konkrétní čísla svého DAI ranku, tedy Digital Access Indexu, čísla vyjadřujícího dostupnost a rozšířenost moderních informačních a komunikačních technologií. S jeho sestavováním si vyhrál docela dlouho, takže to vypadá, že mu můžeme docela věřit, je publikovaná přesná metodika. DAI index hodnotí rozšíření infrastruktury, dostupnost internetu jako cenu vztaženou na HDP/hlava, znalost, kvalitu (celková zahraniční konektivita a procento broadband uživatelů) a nakonec procento uživatelů internetu.


Zajímavým a pro mne očekávaným překvapením je pozice Jižní Koree, ta se totiž dostala na čtvrté místo, těsně za Island. První tři pozice obsadilo Švédsko 0.85, Dánsko 0.83 a právě Island s 0.82 body DAI.


DAI index je rozdělený do čtyř kategorií, tedy na vysoký, vyšší, střední a nízký přístup (resp dostupnost moderních technologií). Z postkomunistických zemí se do první kategorie propracovalo jen Slovinsko, které těsně stíhá Francii a vysloužilo si tak mírně překvapení komentář v tiskové zprávě ITU.


Nedá se říct, že bychom dopadli nějak excelentně a ani jsem to nečekl. V celkovém pořadí 178 zemí jsme na 39 místě, na třetím ve střední a východní evropě a to za Slovinskem a Estonskem. Český DAI je na 0.66, tři body za námi strácí Maďarsko, další čtyři pak Polsko. Našimi těsnými sousedy je Malta a Řecko, před námi je například i Kypr.


Netřeba se šířit o tom, proč jsme dopadli, asi je to všem jasno. Optimista by řekl, že oproti Polsku a Maďarsku jsme na tom lépe, já bych dodal, že penetrace DSL je u nás vyšší dokonce než za vlády Karla IV – a to mu říkáme otec vlasti. Ergo, měli bychom se poměřovat s těmi, s nimiž chceme soupeřit a ne s těmi, které málem pouštíme před sebe…


Další studium DAI můžete provádět přímo na stránkách věnovaných DAI indexu 2002.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 16:43 - Líbil se článek?

Zatím bez komentáře

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


Žádné komentáře »

Přidejte komentář