Tak jak jsme dopadli s Digital Access Index (DAI)?

ITU dneska publikovalo konkrétní čísla svého DAI ranku, tedy Digital Access Indexu, čísla vyjadřujícího dostupnost a rozšířenost moderních informačních a komunikačních technologií. S jeho sestavováním si vyhrál docela dlouho, takže to vypadá, že mu můžeme docela věřit, je publikovaná přesná metodika. DAI index hodnotí rozšíření infrastruktury, dostupnost internetu jako cenu vztaženou na HDP/hlava, znalost, kvalitu (celková zahraniční konektivita a procento broadband uživatelů) a nakonec procento uživatelů internetu.


Zajímavým a pro mne očekávaným překvapením je pozice Jižní Koree, ta se totiž dostala na čtvrté místo, těsně za Island. První tři pozice obsadilo Švédsko 0.85, Dánsko 0.83 a právě Island s 0.82 body DAI.


DAI index je rozdělený do čtyř kategorií, tedy na vysoký, vyšší, střední a nízký přístup (resp dostupnost moderních technologií). Z postkomunistických zemí se do první kategorie propracovalo jen Slovinsko, které těsně stíhá Francii a vysloužilo si tak mírně překvapení komentář v tiskové zprávě ITU.


Nedá se říct, že bychom dopadli nějak excelentně a ani jsem to nečekl. V celkovém pořadí 178 zemí jsme na 39 místě, na třetím ve střední a východní evropě a to za Slovinskem a Estonskem. Český DAI je na 0.66, tři body za námi strácí Maďarsko, další čtyři pak Polsko. Našimi těsnými sousedy je Malta a Řecko, před námi je například i Kypr.


Netřeba se šířit o tom, proč jsme dopadli, asi je to všem jasno. Optimista by řekl, že oproti Polsku a Maďarsku jsme na tom lépe, já bych dodal, že penetrace DSL je u nás vyšší dokonce než za vlády Karla IV – a to mu říkáme otec vlasti. Ergo, měli bychom se poměřovat s těmi, s nimiž chceme soupeřit a ne s těmi, které málem pouštíme před sebe…


Další studium DAI můžete provádět přímo na stránkách věnovaných DAI indexu 2002.