Ta hudba nešla ukrást, protože ji dávali zadarmo

Občas musím řešit specifické problémy. Tentokrát jím byla ukolébavka pro Sofii. Jednu dobrou a méně známou znám, tak když dávám Sofii spát, tak ji zpívám. Zabírá to dokonale, u druhé sloky Sofie drží oči zavřené, abych už přestal a vypadl. Jenže se ukázalo, že si slova nepamatuju přesně. Tradičně jsem to řešil tak, že jsem si je domýšlel, jenže to už se mi v ukolébavce hromadili mrtví, přízraky a zombíci.

A tak jsem tento týden zjistil, CO je to za ukolébavku. Jmenuje se nepříliš překvapivě Ukolébavka. A nazpívala ji Znouzecnost. Na webu Znouzecnosti jsem našel skutečná slova, ukázalo se, že jsem se lišil jen v prvních pár slokách.

Pak mne samozřejmě napadlo, že by bylo fajn si poslechnout originální provedení Ukolébavky. Začal jsem pátrat. Ha, vyšla kazeta v roce 1992. Vyprodáno. Navštívil jsem dva MP3 obchody – nic. Google. Nic. Legálně to nepůjde.

Nastartoval jsem svůj P2P downloader a prohledal jsem všechny P2P sítě. Našel jsem jednoho vlastníka kýžené skladby, bohužel download se ani nezahájil. Safra, to to nepůjde ani nelegálně?

A pak jsem si na stránkách Znouzecnosti všiml rubriky Rádio. Z toho bych to mohl vygrabovat, ne? Nebudu to natahovat – Znouzecnost mi ušetřila práci a dala sem MP3 verze svých písniček. Takže nakonec to opravdu šlo legálně, akorát zadarmo.

Ta hudba nešla ukrást. Protože ji dávali zadarmo.

Dali vám už někdy do ruky reklamní leták a chtěli, abyste za něj zaplatili?

(Nevidíte mezi dvěma posledními větami spojitost? Tak to už jsme asi z jiného světa)

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

9 komentářů

 • Hint pro ty, co nechapou – AFAIK kapely obvykle vydelavaji hlavne na zivych vystoupenich a turnech a casto na samotnych vydanych deskach dokonce prodelavaji.

  Tedy nevim, kdo je to Sofie, ale mne nekdo zpivat takovouhle ukolebavku, kdyz jsem byl maly, mel bych asi dost chmurne detstvi. ;-))

 • [1] ten primer nefunguje, jeste sem nevidel nikoho, kdo by pro ziskani letaku vyvinul takove mnozstvi energie jako popisuje tangero (obchody, google, p2p)

  realny duvod nesehnatelnosti legalne/nelegalne vidim spis v "neprovarenosti" interpreta.

 • Už jsem to psal jinde, ale taková Ecpedice Apalucha, nebo Sonyk Bel taky dávají většinu (a opravdu kvalitní muziky) zdarma na svých webdech. Link sem dávat nebudu, ale kdo máte rádi kvalitní a neprovařený bigbít nebo blues (bluesbeat jak Apalušáci prohlašují :o)), tak doporučuju na 100%.

 • Ukolebavka funguje jakakoli, parkrat jsem ji zpival dceri a rano me manzelka se smichem rikala, ze dcera mela stale oci jak baterky a ja jsem krasne chrnel.

 • Ten samý "problém" jsem měl, když jsem sháněl písničku od Jaromíra Nohavici Ladovská zima

 • No to by mě teda zajimalo jakou užitnou hodnotu má tento článek 🙂
  Asi to nikdy nepochopim.

 • Mam dojem, ze to furt nabizeji na koncertech ke koupi, takze i koupit to lze.. A jestlipak jste po stahnuti poslal pohlednici? 🙂

 • [7] Přesně tak. Je to tzv. postcardware. Můžeš poslouchat za poslání pohlednice. Udělá jim to radost:)

 • ted něco jinyho,ZNC JSEM DOCELA ŽRAL,ALE… UŽ JSEM VYROSTL