T-Mobile Hotspoty od ledna naostro – a za peníze

Patrick Zandl · 27. listopad 2003

T-Mobile na dnešní tiskové konferenci oznámil způsob zpoplatnění svých WiFi hotspotů. Zatím jich má 16, zhruba stejně, jako CzNet, třetinu oproti Eurotelu. Do konce roku jich chce mít celkem 40 a rovnou vám můžu říct, že to nestihne - můj soukromý názor podepřený informacemi od lidí, co o tom něco ve firmě vědí.

T-Mobile bude své WiFi zpoplatňovat za čas a nabídne dva druhy placení - jeden přípisem na účet u tarifu, druhý placením přes platební kartu. Na to placení kartou jsem zvědav, dobře si pamatuji, jak se vyúčtování za služby Paegasu dalo platit jen platební kartou určitých bank a dost bych nerad, aby se to opakovalo.

Postřehl jsem také zmínku, že WiFi od T-Mobile CZ je nejlevnější ve skupině T-Mobile. Není to překvapivé, kdyby nasadili normální koncernovou cenu, asi by to lidem přišlo k smíchu. Už takhle se jim snadno mohou cukat koutky, pokud se podívají do jiných ceníků.

Takže trocha porovnání (uvedené ceny jsou bez DPH)

<TR bgColor=#ffff66> </TR>
Cena za T-Mobile CZ Eurotel WideNet T-Mobile USA
1 hod 150 Kč 60 Kč 50 Kč 6 USD (165 Kč)

Z této tabulky asi chápete, že za ceny ode mne velký aplaus T-Mobile neuslyší. Ceny jsou, jednoduše řečeno, vysoké. Budiž, ceny jsou v lokacích, kde se pohybuje jiná klientela, než klientela, jakou zatím disponuje WideNet a porovnání s Eurotelem je složitější o to, že uvedená cena u Eurotelu platí při platbou přes Premium SMS, což lze jen, pokud máte tarifní program Eurotelu. Jinak je u Eurotelu nutno použít Go kupon a to už je stupidní a drahý způsob.

Při platbě přes vyúčtování mobilních služeb je služba účtována po 15minutových blocích, přičemž jeden blok stojí 20 korun bez DPH. To už je zajímavější podmínka a je vidět, že technologii účtování má T-Mobile zvládnutou hezky. Jen ty ceny... Zamyšlení nad cenami někdy příště, nechám si to rozležet v hlavě...

Jen tak na okraj - celodenní přístup k WiFi u T-Mobile stojí 500 Kč. Za ty peníze dostanete od většiny ostatních firem přímo celoměsíční připojení. Je vidět, že T-Mobile hodně vsází na to, kde svoje hotspoty má. Jenže pokud si aktivujete GPRS Business tarif, který nově nabídne data bez limitu, tak na co byste potřebovali v českém hotelu WiFi? Opravdu za tu vyšší rychlost obětujete za den pětikilo, když za podobnou cenu 699 Kč bez DPH dostanete GPRS data bez limitu u toho samého operátora? Nebo za podobnou cenu u Eurotelu (Eurotel v reakci na T-Mobile změny sám vydal zprávu o změnách!)? Že by T-Mobile doufal, že jeho WiFi vytrhnou zákazníci Oskara?

Zdroje:
Mobil.cz, T-Mobile má internet za paušál.
Mobil.cz, T-Mobile: Wi-Fi placené přes SMS, MDA II
Mobilmania.cz, Živé zpravodajství: T-Mobile má neomezený internet za paušál
Mobilmania.cz, Eurotel Data Nonstop už za 649 korun
T-Mobile USA - hotspoty v USA
T-Mobile CZ - hotspot služba v České republice
Marigold.cz - přehled hotspotů v ČR

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook