Syndikace obsahu: Google se přiklonil k Atom proti RSS.

Patrick Zandl · 13. únor 2004

O RSS se už dlouho nedá říct, že by to byl příliš jednotný formát pro syndikaci obsahu, na druhou stranu v něm existuje základní množina prvků, které fungují prakticky kdykoliv a kdekoliv a jíž se většina webů drží. Krom toho pro parsování RSS existují knihovny pro všechny možné programovací jazyky, takže RSS je oblíbené a rozšířené navzdory tomu, že má snad pět různých verzí.

Jenže Google se minulý týden definitivně odklonil od RSS, když na své službě Blogger přestal syndikaci obsahu via RSS nabízet. Nově nabízí jiný formát pro syndikaci obsahu - Atom. Syndikace via RSS na Bloggeru zůstala jen pro placenou službu.

Hlavní důvod přechodu Google na Atom je prý fakt, že Atom je open source formát, zatímco RSS je kontrolovaný (a ještě nevalně) jednou společností. Na to ale tvůrci RSS odpověděli tím, že jej převedli pod Creative Common licenci (pod ní vychází i Marigold), čímž se fakticky zbavili výhrady uzavřenosti RSS.

Celá aférka, ke které se váže řada konspirativních teorií a realisticky vzato má rovinu spíše hospodské shody mezi lidmi z Google a Atom, je ale velmi důležitá pro další budoucnost formátů. RSS je dnes absolutně majoritní end-user formát pro syndikaci obsahu, jenže největší světová služba Blogger se přiklání k doposud minoritnímu Atom. Výsledek si lze snadno představit, však také na ZDNetu říkají: "Either Google will fail, or Atom will be the new syndication standard." Zdroj: ZDNet.

Podrobnosti o Atom najdete zde ve Wikipedii a nebo přímo zde na webu Atomu. Mimochodem, ta včerejší blogovací utilitka pro Series 60 je také založena na Atom.  

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook