Symbian 8.0 a UIQ 3.0

Patrick Zandl · 1. březen 2004

Dvou významných oznámení se příznivci Symbianu dočkali minulý týden v Cannes. Především se na světlo světa dostala osmá verze operačního systému Symbian a také firma UIQ Technology, vyvíjející stejnojmenné grafické rozhraní pro Symbian, oznámila představení třetí verze tohoto grafického rozhraní.

Nejdříve k UIQu - má být přehlednější a hezčí a pro vývojáře bude dostupný ve třetím čtvrtletí 2004 s tím, že první telefony s UIQ budou na trhu v roce 2005. Mimochodem překvapilo mne, že firma UIQ Technology patří Symbianu, ne Ericssonu, jak jsem si myslel. Zdroj: web UIQ. Prakticky nic se ale nikde nepíše o tom, jaký opravdu nový UIQ 3 bude.

Nový Symbian 8.0 bude mít především rozšířenou podporu Javy a to na úrovni MIDP 2.0 - půjdou s ním i novější midlety. Důležitá je taká podpora SDIO, tedy možnost implementovat SD karty včetně funkčních (ne jen paměťových) - například s WiFi, kamerou atd.

Symbian také propaguje, že je "hard real-time" - tedy že je výrazně rozšířen výkon operačního systému pro aplikace vyžadující reálný čas a značnou zátěž - kernel podporuje multithreading. Rozšířen je také systém řízení zařízení, například o vzdálený management a konfiguraci, což je důležité pro updatování na dálku. Standardem se také stává SyncML 1.1. Rozšířená má být i podpora multimédií.
Podrobné specifikace Symbian 8.0 najdete zde.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook