Super 3G – když 3G není dost

Chytil jsem virózu a baže si nemohla vybrat lepší čas, když se za dva dny žením a o pár dní později odlétáme do Egypta. Doktorovi jsem nakázal, aby přivez antibiotika, do té doby jsem v rukou léčivých čajů. Alespoň mám čas blognout o pár novinkách ve vývoji 3G. O DBV-H píšu něco většího, snad to časem dotvořím.

Chtěl bych se v krátkosti pozastavit u konceptu Super 3G (někdy též Super-3G). S tímto termínem přišlo japonské NTT DoCoMo, jemuž se jeho vlastní 3G síť už zdá pomalá a tak se porozlíží, do čeho by mohla šlápnout. 4G s termínem spuštění kolem roku 2010 připadá DoComu jako velmi výhledová záležitost, takže přišla s přechodovým řešením Super 3G. Abych řekl pravdu, z celé presentace a dokumentace spíš mám dojem, že koncept Super 3G má uklidnit operátory, kterým se hrůzou podlamují kolena, že v roce 2006 zainvestují 3G a o čtyři roky později jim někdo bude do ruky tlačit nové barevné prospekty 4G a chtít podepsat kontrakt. Super 3G zní tak, jako že to nebude nic moc stát, že to bude běžný upgrade a jak to tak vypadá (a jak se v mobilních technologiích stalo běžné), Super 3G se horním koncem svého výkonu bude dotýkat sítí 4G v jejich ranných fázích. Podobně, jako dnes EDGE a 3G.

Požadavky na Super 3G

Na Super 3G klade NTT DoCoMo několik požadavků. Tak především má přinést výrazně vyšší přenosovou rychlost (30-100 Mb/s) a vyšší kapacitu. Ale nejenom to. Musí také nabídnout citelně nižší latenci a rozptyl, aby byly provozovatelné i multiplayer hry a další běžné internetové aplikace. To předpokládá vtlačit latenci pod 100 ms.

Důležitá je také levná migrace z 3G, která nezasáhne tolik hospodaření operátorů (uááá, pláčí výrobci hardware). Podmínkou je také přizpůsobení se broadcast a multicast provozu pro hromadnou distribuci videa a pro video on demand. Důležité také je, že se předpokládá združování kanálů do šířky násobku 5 MHz až do celkové šíře 20 MHz (že bych jim doporučil 802.11g? 😉 )

Jsem vážně zvědavý, jak to NTT DoCoMo všechno stihne. Kromě Super 3G a 4G totiž ještě horuje pro HSDPA (tedy 3,5G) a OFDM. Skoro mi to začíná vycházet tak, že do spuštění své 4G sítě musí DoCoMo každý rok zavést jednu novou technologii. Co dodat? Vychutnejte si slajdy, které jsem dostal (vychutnávejte informace, ne kvalitu fotky)…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

  • Mluvi se uz o 5G? Nebo je to zatim jen tema, o kterem obcas nekdo neco povida na kongresech, dokud mu neseberou flasku a nevyvedou ho ze salu?

  • [1] No, občas někdo zahlaholí, že tahle funkce je podle něj vhodná do 5G, ale řekl bych, že v telco terminologii je to něco jako "na svatýho Dyndy" nebo "až naprší a uschne". Zatím probíhají výzkumy parciálních technologií a řekl bych, že na vůbec zahájení kompletace do standardu je tak ještě osm pět let času. Teď teprve se uvažuje o tom, co dát do 4G standardu…

  • maly naivni dotaz (nechce se mi hledat to prilis dlouho v googlu):

    Na jake radove frekvenci se pocita s 4G? Tech 100MHz je i v gigahertzovem pasmu opravdu hodne…

  • [3] tak porůznu a jak kde. někde s 3GHz, další pásma kolem 10 a 60 GHz…