Stream umožní vložit video do vašich stránek a příklad U-fona

Tahle funkce nakonec trvala o něco déle, než jsme čekali, protože nás pohltila příprava virtuálního studia. O něm ale někdy jindy, protože je to dost zajímavé na to, aby se to dalo odbýt pár slovy.

Vkládání videí do vašich stránek je funkce, kterou proslavil už Youtube. Video stačí nahrát na server a pak vzít vygenerovaný HTML kód ze stránky videa a vložit jej do stránky. Takto například vypadá, když vložím do stránky reportáž Stream TV věnovanou startu U-fona (který jsem jinak nestihl zapsat, takže to berte jako náhradu mého komentu, což je pro MobilKom výhoda, nebyl by tak kladný, jako repka):

Jaké jsou výhody a nevýhody uložení videa na Streamu

Přehrávač určený pro cizí stránky je graficky neutrální.

Do stránek lze vložit jen uživatelská videa (nově u nás v menu označená za Vaše videa). Sám jsem reportáž o U-fonovi musel přehodit i do Uživatelských videí, což ostatní udělat nemohou. Proč to tak je? Prvně považujeme za důležité, aby lidi mohli vkládat do svých stránek hlavně svůj vlastní obsah, aniž by si k tomu museli vytvářet nějakou infrastrukturu nebo zabírat místo na disku. Omezení z naší strany je pořád 100 MB dat na jeden snímek, počet snímků nemáte omezený. A po druhé je tu problém technický: naše vlastní reportáže jsou zaobálkované a skládají se z více videí, jenže do stránky lze vložit přes tento kód jen jedno konkrétní video. Jak to udělat u více, zatím filosoficky řešíme, ale není to priorita, protože stejně si asi lidé budou vkládat hlavně vlastní obsah.

Proč používat vkládání videí přes Stream? Správná otázka. Můžete použít Youtube, když se smíříte s nižší technickou kvalitou (nižší bitrate a nižší rozlišení obrazu) a především nižší přenosovou rychlostí. Tohle bych považoval za hlavní argumenty pro český / slovenský trh, protože máme distribuční síť podstatně lépe vytvořenou pro pokrytí lokálního trhu a na slušnější lince (cokoliv nad 512 Kb/s včetně, s průměrným jitterem) se můžete na video dívat online bez přerušení.

Vlastností (kterou můžete brát jako výhodu a také jako nevýhodu, záleží na vás) je obtížná možnost uložení videa z distribuční sítě Streamu na lokální disk. Ne, že by to nešlo, ale jde to podstatně hůře, než z Youtube a jiných zahraničních distribučních serverů.

Pěkně vyřešený máme full screen režim, to jsou ty dva čtverečky úplně vpravo. Ten je fakt fajný.

Pro vkládání do HTML stránky se používá Script. Ten nám umožní plynule upravovat podle požadavků vlastnosti distribuce videa. Z několika důvodů to nechceme vkládat přímo přes embeded object jako Flash prvek, snažili jsme si zmapovat výhody a nevýhody. Zatím jedinou nevýhodou pro Script nám vychází, že některé redakční systémy příkazy scriptu odstraňují, což ale dělají někdy u object.

Komentáře jsou vítány, otázky zodpovíme.

Jednou upozornění: script se odvolává zatím na adresu test.stream.cz – tento týden bude změněna na ostrý server, takže si klidně to test opravte na www. Jinak lze měnit šířku a výšku videa atributy W a H s tím, že stranový poměr by měl být 4:3 – jinak se video deformuje, tak na to pamatujte :).

Takže, chcete si udělat vlastní televizi po svém a ušetřit náklady za infrastrukturu? Nyní máte možnost. Jděte do toho, ukažte nám, jak to uděláte lépe 🙂

Poděkování: Franci, Péťa, Japan, Michal, Ethan 🙂
Next task: Live video upload.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

23 komentářů

 • Zajímavá možnost a pro někoho určitě prospěšná. Ale když jste zaměřeni na cz / sk bylo by vhodné změnit text při kliknutí na full screen (Press ECS to …).

  Ať se daří.

 • Pro Edie: Tenhle text nejde změnit. Je vestavěný napevno ve Flashi, není to věc přehrávače…

 • Jeee. To si jako budu moct nahrat vlastni AVI video na stream.cz a pak je publikovat, tak jak je tu u youtube?

  To je bomba. 🙂

 • škoda, že to máte vymezené jen pro vlastní videa. Docela by se mi šiklo mít možnost takhle jednoduše pořídit stream z nějakého HD propagačního videa na hellgate

 • Jenze dokud mi video ze Stream.cz nepojede, tak je mi to na prd, ze ;). Kdyz prijedu domu, tak slape Stream.cz v pohode, ale na koleji VSB v Ostrave ani tuk. Jenom stale vidim ve stavovem radku prohlizece „Prenasim data z 91.103.160.35“.

 • No jsem velice rád, že tato služba konečně také dorazila do naší zemičky. Jako musím pochválit ten fullscreen, ten je opravdu výtečný. Kam se hrabe neohrabaný bráchanec YouTube i se svým siamským dvojčetem Google Video. Skvělá práce.

  Abych ale jen nepěl ódy, což z vlastní zkušenosti vím, že zlepšování služeb moc nepomůže, musím vyjádřit svůj smutek nad nemožností vkládání videí jiných uživatelů. Myslím, že úspech YouTube slaví hlavně na nespočtu blogů, kde si každý může vložit cokoliv ho zaujme. Pro ty hloupější je takto Stream.cz k nepotřebě, protože vlastní zajímavá videa neprodukují a u těch chytřejších to dle mého názoru povede k duplikaci obsahu na serveru.

  A ještě bych rád zmínil jednu technickou issue. Používám ve FireFoxu doplněk Flashblock, který zamezí načtení Flashe a nahradí ho zástupným symbolem, pomocí, kterého jde načist dodatečně. Bohužel, zřejmě kvůli implementaci přes SCRIPT to v tomto případě nefunguje. Po kliknutí na zástupný symbol už se přehrávač neobjeví. Jediným řešením je tedy pro stránku se s takto vloženým videem povolit Flashe globálně, což je mrzuté. Podotýkám, že za dlouhou dobu používání Flashblocku, toto je první implantace Flashe, která dělá problémy.

  Přeju hodně chutě do vylepšování služeb, pěkně to rozjíždíte 🙂

 • a) jak nastavit, aby se video spustilo hned při otevření stránky?

  b) lze nastavit nějaký podkladový „úvodní“ obrázek? Jen tu spouštěcí šipku na černém poli imho mnoho lidí nepochopí

  c) výrazně mi vadí na konci odkaz „pustit znovu“

  d) pro některé aplikace mi vadí (asi) nemožnost pouštění dokolečka

  e) a pro některé aplikace by se hodilo pouštění bez toho spodního baru

  Jinak tohle je věc, na kterou čekám strašně dlouho, sehnal jsem zdroj velmi zajímavých videí.

 • 2Derek: A nelze jen povolit v AdBlocku daný web? (stream.cz)

 • Je to Flashblock, ale chápu, že to bylo myšleno jako obecné označení. Ano, jak už jsem řekl, jde to povolit pro doménu, ale to nepovažuji za uspokojivé řešení. Představte si stránku s tuctem Flashových pitominek a uvnitř toho jedno vložené video. Takhle si můžu kliknout jen na to co mě zajímá. A i kdybych já osobně se s tím smířil, určitě to není dobrá vlastnost pro kohokoliv, kdo je zvyklý na svůj způsob práce. Jak jsem řekl nikdy jsem s žádnou službou podobný problém neměl.

 • Když vložím ten Váš kód videa do článku, tak se obrazovka ukáže dvakrát, nevíte proč?

 • Tak když jsem vyhodil ten SCRIPT, je to už v pořádku.

 • Pro Sue: Ahoj, přesně k tomu to ale slouží. Můžeš si vytvořit video, uložit si ho na Stream.cz a pak ho vložit do svých stránek tím scriptem. Co zatím nejde, je vložit do svých stránek nějakou naši reportáž. Což většinu lidí asi netíží 🙂

 • Pro nonameho:
  – a) jak nastavit, aby se video spustilo hned při otevření stránky?

  zatím to myslím nejde. Požadavek byl kupodivu opačný 🙂 Ale asi může být do další verze.

  – b) lze nastavit nějaký podkladový “úvodní” obrázek? Jen tu spouštěcí šipku na černém poli imho mnoho lidí nepochopí

  Jo, na to se zapomělo. Bude tam ten, co si tam lidi vyberou jako ilustrační.

  – c) výrazně mi vadí na konci odkaz “pustit znovu”

  Nechápu, proč. Mělo by to přeci jít pustit znovu…

  – d) pro některé aplikace mi vadí (asi) nemožnost pouštění dokolečka

  Mno, to tedy chtějí lidi ze všeho nejméně, podle našeho zkoumání. Ale problém to jistě není. Jen ty nervy 🙂

  – e) a pro některé aplikace by se hodilo pouštění bez toho spodního baru

  Teoreticky to jde, ale v praxi bude problém. Lidi nepochopí, že mají pro zobrazení posuvníku najet na video. Původně jsme to tak měli, ale fakt s tím byl problém.

 • Pro dereka: mno, script stahuje flash objekt ze stránky stream.cz – takže zkuste povolit jen tu a mělo by to jít. Jinak obcházet programy určené k blokování obsahu je obecně trochu problém na palici… 🙂

 • Konečně :-). Nedávno jsem potřeboval vložit video Noisebrothers do stránek našeho webu a nebylo to možné. Patricku, potom by bylo zajímavé zveřejnit, jestli tato funkce nějak podpořila návštěvnost projektu.

 • re patrick
  a) ad video při spuštění – jde o to, že pro mnoho aplikací je to nutné či vhodné – třeba když dám video do blogu na titulku, tak nespouštět, když ale klikne na zobrazit článek, mohlo by se spouštět automaticky. Nebo když budu chtít video použít jako úvodu ke svému webu

  c) odkaz “pustit znovu”
  napsal jsem to blbě, myslel jsem, že mi tam chybí – tak jak to má youtube přes celé okno. Nevím jestli je to zvyk, ale líbí se mi to

  d) pouštění dokolečka – uvažuješ moc zjednodušeně, představ si, že to video budu chtít použít jako úvodku na web

  e) pouštění bez toho spodního baru – opět mám na mysli třeba řešení pro použití videa jako úvodky na web.

  Videa už se připravují, tak se budete mít nač těšit

 • ad prizpusobovani prehravace:

  to predavani parametru mame univerzalni, takze z technickeho hlediska neni problem rozsirit moznosti i dal nez jen nastaveni rozmeru. Mam pocit, ze by to mohlo byt i docela jednoduchy :-). Spis jde o uzivatelsky komfort. Moc funkci muze uzivatele mast. Nejspis tam ty moznosti pridame, ale info o nich bude spis tady nez primo v helpu. Takze ctete Marigold 🙂

 • Je nejaky rozumny dovod pre 4:3 format? (codec, player). Privital by som suz moznost ineho formatu, hlavne v dnesnej dobe sirokouhlych obrazoviek,tv .. filmov, kamier … fotoaparatov … tlaciarni..

 • Nevím proč, ale snad všechny přehrávače mi připomínají jen 1 autora… ne není to šikovný Tom Krcha. JEROENWIJERING – říká Vám něco tento název? Má nasvědomí nesčetné množství přehrávačů, každý od něj jen vezme skripty a upraví ku obrazu svému. Jakpak to udělal stream.cz? Nechci obviňovat z krádeže, ale ponechat alespoň copyright autora se sluší. Jakub

 • Hehe. Když pominu hlavní význam reportáže (propgace nepovedené kopie YouTube), tak ten pán tam vykřikuje něco o internetu Fofr 🙂 No škoda jen, že už neříká, že tento fofr průměrnému uživateli internetu vystačí tak možná týden než pokoří 2GB FUPko 🙂

 • prosím jak stahovat video ze streamu do počítače? jde to i bez stažení nějakého programu? nebo musím nějaký stáhnout? jestli ano tak který?Díky

 • Porad to nechapu jak si to tam dat :
  kdyz si chci video vlozit na svou stranku vzdy se mi tam objevi jen te HLMT kod
  ale zadne video !!!!
  to se mi moc nelibi
  co mam udelat ????

 • rada bisom chcel nečo ulozi na iternete ale nevjem ako dakujem