Strategie firmy Nokia mi v zásadě uniká

Když minulý týden představovala Nokia svůj model N9 s operačním systémem MeeGo, říkal jsem si, že je dobře, že mu dávají šanci. Operační systém napsaný na linuxovém jádru by mohl mít šanci, pokud je napojený na dostupný framework (Qt v tomto případě), pro který už je alespoň základní ekosystém. Nezačínáte z voleje, máte k dispozici sadu základních aplikací včetně super map a prohlížeče, který když mu konečně uděláte nové ovládání (a oni udělali), tak bude fajn.

Tento týden Steven Elop zdůraznil v rozhovoru pro finské noviny Helsingin Sanomat, že i kdyby se N9 prodávala skvěle, MeeGo je mrtvé. Což může být racionální rozhodnutí, jenže nějak mi uniká smysl toho všeho kolem. Pokud N9 přichází na trh s operačním systémem, který Nokia sama dává k ledu, nebude mít N9 jinou hodnotu, než sběratelskou. Jestliže Nokia přestane MeeGo podporovat, systém na mobilech končí a řekněme si upřímně, že tím i prakticky kdekoliv jinde, kromě občasných speciálních použití. V tom případě, jaký má smysl představovat na trhu telefon s jeho podporou? Dalo by se chápat, kdyby šlo o testovací vlaštovku, o druhou řadu. Dalo by se debatovat o tom, zda má Nokia sílu tlačit dva operační systémy, dalo by se to chápat jako úlitbu finským zaměstnancům a možná jako snaha držet prst na tepu doby, alespoň symbolicky. K čemu je ale představení telefonu, který je posledním svého druhu? Rozjetý vlak, který nedokázal Elop zabrzdit? Pozdě si všiml rozpočtů na dopracování prototypu a jeho uvedení na trh? Jaká byla vůbec strategie jeho uvedení na trh? Co od toho Nokia očekávala? Zisk z prodeje několika milionů kusů v době, kdy má přijít Windows Phone 7 model?

Jediné, co se dá možná odůvodnit, je testování obalu pro WP7 telefon. N9 jako by z oka vypadl Sea Ray prototypu s WP7, který minulý týden po vystoupení Stevena Elopa (vytáhl ho na tiskovce, no picutre please a už to bylo na blogách) oběhl net. Polykarbonátové unibody je na mobilech dost inovativní koncept, takže je možné, že Nokia chce ještě před uvedením WP7 telefonů otestovat, jak to bude fungovat a kde jsou potenciální potíže. Možná proto, aby nezmrvila uvedení WP7, na jejímž úspěchu nyní životně závisí. Technicky znovupoužitelné to nebude, N9 běží na čipové sadě OMAP3 od TI, WP7 mají běhat zatím jen na Snapdragonu. Ovšem je pravda, že TI by rádo, aby WP7 běhaly i na jejich OMAP, zatím v tomhle směru nebylo nic oznámeno. Je možné, že to aliance MS a Nokia urychlí, nebo taky ne, to už je vysoká politika.

Sečteno, podtrženo: Strategie firmy Nokia mi v zásadě uniká. Pokud se chce spoléhat na operační systém WP7, u něhož si vydupala možnost rozsáhlých přizpůsobení (které ovšem na prvním prototypu nejsou patrné), proč cpe na trh MeeGo a zároveň ho pohřbívá? Co její investice do frameworku Qt, který přechodem na WP7 jde do kytek nejpozději s odepsáním Symbianu v roce 2016? Co mají znamenat změny v Navtequ, jaký „next generation social-location applications and commerce to differentiate Nokia“?

Je mi to smutno říct. Před Nokií vidím jen dlouhou agonii a uniká mi alespoň naděje na světlo na konci tunelu. Nevidím ho v tom, že bude firma konkurovat asijským velkoproducentům hardware s předinstalovaným WP7. A nevidím, co nabídne navíc, aby obhájila marži. A pro dobro firmy Nokia aoufám, že to ví Steven Elop, aby obhájil rozdíl mezi platy nás dvou.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • Mně ani ne. Prostě neměli zatím žádný model, Symbian vydávat nechtěli protože ten je nejen mrtvý ale i hrozný, do září čekat by bylo pro ně ještě větší pohroma, tak prostě něco vydali teď, co měli prakticky v hotové fázi.
  Otázka je, proč zabíjí MeeGo, imho by ze strategického hlediska bylo zajímavější nechat si jej jako druhý systém pro levnější telefony (nemají tam taková omezení jako u MS). Ale možná si to vynutila spolupráce s MS, možná si pro ty levné telefony stále raději nechají nějakou verzi Symbianu.
  Druhá otázka je, proč Elop zabíjí prodej tohoto modelu těmito vyjádřeními – tady je to asi zjevné – za 3 měsíce bude hardwarově (na první pohled) identický W7 telefon, který i vzhledem k datu uvedení bude v přímém souboji s iPhone 5 a Elop potřebuje všechnu sílu soustředit na tento první model, protože ten rozhodne o budoucnu firmy. Prostě v září musí novináři dělat přímá srovnání a musí z nich vyjít, že je Nokia+Windows lepší volbou za méně peněz, zejména pro korporáty, kam podle mě cílí (ale díky napojení na xbox by mohl být úspěšný i v home segmentu) – office a profi navigace jsou hodně slušný základ. První dojem je prostě podstatný – viz iPhone kterému trvalo 3 roky, než se zbavil nálepky pěkné polofunkční hračky která neumí ani posílat mms.
  Největší neznámou pro mě zůstává, co bude Nokia nabízet na svém (v tuto chvíli) hlavním těžišti příjmů – rozvojových trzích, prostě telefony okolo 100-200$. Tady W7 ani jeho nástupci prostě nikdy nebudou a Nokia si bude muset Symbian nechat (minimálně tu jeho variantu pro tyhle hloupé telefony) a bude muset zajistit alespoň minimální vývoj (integrace nfc atp.).

 • Kdo ví, jak to chodí v korporacích, tak se tolik nediví. Je to jako malý stát, existuje tam řada proudů, které spolu soupeří a často levá ruka neví, co dělá pravá.

 • Možná je vysvětlení ještě prozaičtější, ve smlouvě s Intelem může stát, že Nokia uvede v roce 2012 první model s MeeGo a na jeho základě se uvidí. No a po prohlášení Elopa se uvidí jediné, že se to prostě neprodávalo.
  Koza se nažrala a vlk si ani neškrtnul.

 • Není na tom nic složitého, Nokie prostě podlehla módě appstore. Prostě uveřili, že bez appstore nemohou existovat, a o trochu logičtěji došli k závěru, že sami ho neprotlačí (OVI je katastrofa) a budou se muset s někým spojit. Apple jiný vesmír a s googlem se nedohodli… microsoft je jediný kdo zbývá. A protože jeho appstore je spíše potenciální než existující, mohou na něho přitlačit víc než na google.

  N9 žádný appstore na trh neprotlačí, takže v očích mangorů a frikulínských markeťáků je na odpis. Že spláchneme zároveň do hajzlu spokojené uživatele? To už dělá nokie léta.

 • legoxx: nepřeceňuj roli Elopa – on je „jen“ ředitel. Dosadili jej tam vlastníci akcií a ti nejspíš věděli proč to dělají. Tipuji, že člověka z MS vybrali právě proto, že využití MS se jim stejně jako mě jevilo jako nejlepší nápad, nejspíš to už bylo předjednáno a bylo třeba prostě člověka, který se vyzná v procesech jejich klíčového partnera a který jim pomůže v této velké změně.

  ad michal: co měli dělat – dalších x měsíců nevydat a nepředvést nic? Spousta lidí si N9 koupí a bude s ní velmi spokojena, ostatně do existence iPhone si tu lidé 15 let kupovali telefony s prakticky nulovým vývojem, průměrná životnost telefonu byla v zahraničí půl roku a u nás rok.
  Navíc nezapomínejte, že MeeGo je Open Source – https://meego.com/about/licensing-policy a bude i prostě i potom žít svým životem, je na komunitě, jak se mu bude věnovat. Ovšem jsem přesvědčen, že stejně jako na dospělých OS programátoři raději pracují za prachy, budou stejně tak raději preferovat tvorbu pro Android, Apple či W7. Ale podobně tak může existovat několik málo procent geeků, kteří dají přednost volnosti. Problém je, že u mobilů si prostě jen tak sami neudělají hardware a doba, kdy to budou moci portovat na co chtějí je asi ještě pár let před námi (i když tipuji, že i tady se to 20 let sjednotí).

 • Ja si myslim ze i kdyz to zni asi blbe tak nastupce Symbianu by mohl byt series S40.

 • Zajímavý podcast o tom, proč velké společnosti (jako Nokia) selhávají – ač je jednoduché obvinit management, ukazuje se, že ten není příčinou:

  http://5by5.tv/criticalpath/2 (doporučuju prvních 17 a posledních 12 minut).

 • Zaujimavy nazor. Mozem iba suhlasit. Co sa tyka poslednej vety clanku, moj kamarat obchodnik v banke vzdy zahlasi, kolko neschopnych ludi je na cele firiem a to len preto, lebo vedia dobre maskovat to, co nedokazu a perfektne predat svoju retoriku 🙂

 • SEO Konzultant : Tak to potom nechápu Samsung. Ten má těch podporovaných OS drobánko vice (Bada, Android, Symbian, WP7…) a nějaký větší problém mu to IMHO nedělá.

 • SEO Konzultant: Vaše tvrzení o tom HW je již zastaralé. Samsung už potvrdil že uvolní HW pro CM Androida. A další mluvi o podobném. Minimalně v tom že přestanou blokovat loader.

 • N9 & MeeGo? To je prece jasne, to je plan B pro pripad, ze plan s W7 nedopadne dle ocekavani.. 😉

 • No chápu to. Jsou úplně zoufalí a bez Microsoftu by šli hodně rychle do kytek. Jako teď právě Google koupil Motorolu. Zajímalo by mě jestli ještě někdy doženou apple.

 • Obávám se, že strategie Nokie není žádná. Tu měl dodat nejspíš Microsoft uzavřením sňatku. Problém je, že MS taky žádnou nemá. Myslím, že to celé půjde do kytek. tohle není cesta pro Nokii.