Story o sousedských sítích (9.)

Protože za chvíli vyrážím mimo Prahu, jen telegraficky. V pátek (a později ani v neděli) se nám v lokalitě dvě nepodařilo oživit 15 metrovou trasu na půdabackbone. Důvod mi zůstal utajen – zničil jsem asi osm konektorů (rady typu pořadí vodičů nebo přímý vs. křížený kabel jsem vstřebal). Jedním z podezřelých je dlouhý souběh se silnorpoudem. Vypadá to, že trasu vytrhneme ze zdi, necháme si vyrobit šestnáctimetrový kabel na zakázku a ten použijeme. V neděli byl odkrytý bazén, takže mám k dispozici několik tématických fotek.

V lokalitě tři neprojevila sestra s přítelem dostatečný zájem o to, aby rozproudili debatu. Přítel se shlédl v Eurotelím CDMA, takže ho budování komunitní sítě moc netrápí. Zkusím nějaké známé.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • ze by vadnej kabel? Soubeh s 230V by snad nemel byt problem.

 • [1] 230V neni silnoprud

 • [2] no jestli mu v baraku beha 22KV tak se nedim, ze mu to nejde. Ale trochu o tom pochybuju.

 • Vadny kabel je samozrejme take mozny. Stejne jako to, ze proste po tech letech abstinence uz neumim nakrimplovat blbej RJ-45 konektor 🙁

 • [2] hele, asi jsem nějakej unavenej, školy nemám, ale opravdu není 230V silnoproud? Já měl zato, že slaboproud je veškerá instalace EZS, telefon, data, … Silnoproud pak 50V+ elektrika v domě.

  chtělo by to nějaké větší detaily – obecně elektrika problém až tak není na tak krátkou vzdálenost, ovšem někdo použije občas stíněný kabel a blbě jej (ne)uzemní, někde tam jsou krásy typu Hrobař varuje http://www.elektrika.cz/hrobar… atd. Nechápu jestli dáváš konektory na kabel ve zdi (což se nekrimpuje, tak je mi to divný), nebo jestli krimpuješ patchcordy (pak zas nevím proč to krimpuješ patnáckrát, zjistit jestli jsou OK je na minutu, stačí propojit třeba dva porty ve switchi (na chvíli, jen jestli se rozsvítí, jinak samo spanning).
  Nevím taky jestli se rozsvítil port a nefunguje, nebo ani to. Taky může být blbá síťovka, nevím cos zkoušel.
  Prostě vzít dva prověřený patchcordy, prověřit zařízení jestli fungují, propojit je bez drátu ve zdi, když nefunguje, tak je blbé zařízení, případně cross connect problém, případně blbá negociace rychlosti. Když funguje tak zkusit s kabelem mezi – jestli tohle nefunguje, potom je v prdeli buď nějaký konektor, nebo kabel a nebo (double check) ty dva konektory k sobě nepatří (už se mi taky stalo, špatně značeno). To se dá odzkoušet připojením zkoušečky na každý pin (když člověk zrovna nemá tester) a případně pak překrimpovat a nebo holt vyhodit kabel (případně jestli je taženej v trubce, tak na něj přivázat nový a protáhnout jej s vytažením toho původního).

 • A predstav si, tak to delam 🙂 Obe dve zarizeni jsem propojil dobrym patchcordem a fungovaly.

  Proc to krimpluju patnactkrat (asi sestkrat)? Pac sem si overil, ze nejlepe je zacit hledat chybu u sebe (tj v blbejch konektorech) a az teprve pak zacit obvinovat skorotchana, ze nekde ten kabel zlomil (to je navic politicky citliva vec).

  Pouzit zkousecku na vsechny piny me nanapadlo. Nicmene i kdybych nameril, ze je ten kabel OK, stejne je u ten problem,ze mi to neresi problem. A kdybych nameril, ze je kabel vadnej, tak jsem ve stavu, jako ted.

 • [6] já předpokládám, že nejsi blbec, takže to asi děláš správně, nicméně poukázat se musí na všechny možnosti 😉
  Protože jsi nenapsal jak se "nefunkčnost" projevovala, tak neporadím, ale tys to evidentně psal spíš jako povzdech než jako žádost o radu, takže tak.
  Ta zkoušečka někdy může pomoci v takovém prasečím řešení problému, kdy je zničen třeba jen jeden drát, potom se na to dá nasadit konektor tak, aby po tom drátu nic neběhalo (10/100 Mbit only). Je to samozřejmě nesystémové řešení, ale když to není kabeláž na certifikaci a je složité (nemožné) natahovat jiný drát, tak to může pomoct. Hlavně to ale pomůže někdy najít zmíněný problém, kdy to pět dní zkoušíš, lámeš si hlavu a pak zjistíš, že ty dvě zásuvky nejsou propojeny a že kabely vedou bůhvíkam.

 • [7]
  Dekuji Ti nacelniku, ze ses me zastal. Vzhledem k tomu, ze moje pristrojove vybaveni je mensi nez male, sel jsem na to metodou, vezmi vetsi kladivo a kdyz to nepomuze, vezmi druhe kladivo. Vcera jsem vzal druhej kabel, kterej sem si nechal nakonektorovat a promerit, vytah sem ten puvodni, zasunulu novej (holt sme museli udelat vetsi diry a bude potreba vic sadrovat) a hopla. Skorotchan ma Internet i v loznici.

  BTW, jak s tim AP1000? Klidne Ti muzu poslat obe 🙂 Mam je as is, zadna dokumentace, zadny popis nastaveni …