Story o sousedských sítích (8.)

Po neúspěšném boji s AP ORINOCO AP1000, nulové úspěšnosti něco vygooglovat, a nulové odezvě ve fóru jsem toto AP zavrhl, odložil do igelitové tašky (kde už jeden kus spinkal) a jal se přemýšlet o novém bezdrátovém směrovači. Vyhlédl jsem si Linksys BEFW11S4, který bohužel žádný ze mnou oslovených dodavatelů neměl skladem. Totéž šlo konstatovat o Linksysu WRT54G. Po chvíli koumání nad tím, zda e-shopy, kde nakupuji, jsou skutečně ty pravé (asi nejsou) jsem se rozhodl pro OvisLink 802.11b WL-1184AR. Krabička sice umí pouze RIPv1 (který je v mé situaci nepoužitelný, neboť pro WLAN mám síť /26), ale to vyřeším statickým zadáním směrovací cesty. V každém případě krabička funguje a to je hlavní.

Večer jsem přijel do lokality dvě s pevným přesvědčením, že zprovozním celý systém. Za tím účelem jsem měl další kus antenních kabelů, nějaké konektory N, RSMA-N propojovací kablíky, směrovač, výše uvedenou krabičku a jednu všesměrovou anténu (jedna už byla na místě).  Anténu pro konektivitu u bazénu mi přivezou z lokality tři až dnes.

Poté, co jsme dělali jeden N konektor přes půl hodiny (a to mají být ty jednodušší), bylo mi jasné, že k oživení ten den nedojde. Nakonec jsme po osmé hodině zaměřili jeden sousední bd CZFree.Net a druhou anténu jsme alespoň připevnili na stožárek – bohužel jí budeme muset otočit, neb tamní provozovatel používá jinou než defaultní polarizaci. To, že už byla fakt zima, jsem zjistil až ráno a to náběhem na chřipku.

  

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • Držím palce ať se to podaří zprovoznit. Jenom mi furt vrtá hlavou, a zatím jsem to nikde nevyčetl – co znamená to "/26"?

 • znamená to, že jde o síť, která má netmasku 255.255.255.196 (64 adres). Jde jen o jiný způsob zápisu.

 • sakra … Netmaska je samozrejme 255.255.255.192 …

 • /26 = 26 jednicek z leva

 • hmmmm zase ovis :(( jak bude regulovat vystupni vykon ???
  zas dalsi rusic :(( pak se muzete vztekat, ze vam to nejde

 • [5]
  Mas dojem, ze po napojeni na 8 dBi vsesmerovku to bude problem? Pokud ano, vzdycky je tu moznost zmeny krabice.

 • čau patriku, už jsem z5 z dovolené. Co máš za problém s AP1000? Pár 😉 jsem jich už v ruce měl 😉
  T.

 • To neni Patrik 🙂