Story o sousedských sítích (7.)

Včera mi dorazila od českého distributora compactflash s Level4 softwarem mikrotiku. Paměť není ve známém čtvercovém obalu (jaké jsou například ve foťácích), ale má rozhraní, které je možné zastrčit přímo do slotu na základní desce. Dodavatel mě varoval, že licenční číslo mikrotiku je svázáno se sériovým číslem CF. Bohužel český distributor nedodává pouze licence na software, takže až tuhle CF vrátím, budu si muset koupit licenci přímo u výrobce.

 

Trapná chvilka s pojmenováním rozhraní se neopakovala, zato se mi povysunula jedna ze síťových karet, takže jsem strávil pěkných deset minut hledáním, proč jednu ze dvou identických karet systém najde a druhou ne 🙂

Směrovač běží bez jakýchkoliv problémů. Narazil jsem ovšem s druhou komponentou systému. HW AP Orinoco AP-1000 (jehož mám v kanceláři dva kousky – obě vybavené firmwarem, který o sobě tvrdí, že je”ORINOCO Outdoor Router v3.93 -sériové číslo- V3.73”) stávkují. Jedno z nich vůbec nezná ethernetové rozhraní, zatímco druhé jsem schopen donutit ke spolupráci s notebookem, ale se směrovačem nespolupracuje (ani z jednou ze 3c590). Vyzkoušel jsem všechny mě známé finty (včetně vypnutí autonegociace rychlosti a duplexu), ale bez úspěchu. Ostatně představa výrobce o tom, že směrovač (s libovolným počtem rozhraní) má pouze jednu IP adresu, mě také nenaplňuje optimismem.

Pokud máte někdo nějaký hint nebo nějakou jinou verzi firmware nebo ovládacího software (ten originál od Prism mi s dotyčným firmwarem nechodí), zkuste mi poslat nějakou zprávu. Pokud vím, tak AP-1000 se už nedělá a dokonce je EOL (End Of Life) produkt, tak snad nezpůsobíme žádnou dramatickou škodu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

3 komentáře

 • 1. was ist das "nezná ethernetové rozhraní"? to jako že jej nevidíš v menu? V tom případě se ti to podařilo nějak vtipně vypnout, myslím, že se to dá zapnout s software od karlnetu (jeden z těhle dvou http://www.karlnet.com/Support/SupportDownloads.htm,… spíš ten 3.87) a nebo bych spíš pro jistotu udělal forced reload a nahrál tam znova firmware
  2. to spíš tipuju na blokaci MAC adres, nejjednodušeji opět forced reload, tím se zbavíš bůhvíjakých nastavení, která tam máš.
  3. kdyby něco, tak se ozvi, případně až se sejdem na pivu, tak ti to nastavím

 • Das ist, ze proste ten ethernet nebezi. Kdyz ho pichnu do switche, ani se nerozsviti link na portu. Doporuceni se znovu nahranim firmware je dobre, jenze ja proste firmaware nemam. Mam dve, slovy dve jednotky, dve anteny, dve PCMCIA karty, dva pigtaily. To je vse, co mam.

  Blokace MAC adres nerika nic o tom, ze se nerozsviti link na switchi 🙁

  Co se piva tyce, jsem otevren jakymkoliv rozumnym terminum 🙂

 • [2] firmware lze najít na http://support.proxim.com/cgi-bin/proxim.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=1415
  Jestli's nikdy forced reload nedělal, tak je to trochu složitější, musí se zmáčknout reset, pět vteřin počkat, pak zmáčknout a držet reload asi třicet vteřin dokud to nepřestane blikat a pak se musí ten firmware opět trošku složitě nahrávat. Kdyžtak to necháme na to pivo (viz dále)
  Co se týče blokace MAC adres – to jsem myslel tím, že z některých MAC máš přístup a z jiných ne, ale jestli se to projevuje tak, že se ani nerozsvítí link na switchi, tak to spíš vypadá na blbě zapnutou negociaci. To by ale mělo jít přepínat s tím karlnet software (viz předchozí příspěvek)
  Pivo – myslel jsem, že to psal Patrik, takže to původně platilo pro něj, nicméně není problém ;-), čet jsem, že paříte bridge, tak to já bych se někdy přivařil a koukal bych na vás, páč jsem to kdysi dávno hrával, a přitom bych to mohl zkusit přeflashovat.