Story o sousedských sítích (6.)

V pátek jsme si užili nakonektorování koaxiálního kabelu. Přes spolupráci kolegů (je třeba poděkovat MM a JF) nám to trvalo čas, který považuju za nepřijatelný (a to ten spoj neni ani zdaleka dokonalý).  Kdyby tak byla nějaká sada pro úplné nešiky…

Později odpoledne jsem byl na Vinohradech vyzvednout anténu. Čekala mě dvě překvapení.

První z nich bylo, že anténa je nějaká menší (na to odvětil současný majitel, že to bylo na baráku, který mají pod palcem památkáři a velká tam nešla dát – fakt je, že barák má na fasádě nejmíň tři sprejerské tagy). Takže anténa má (asi) 11 dBi, takže bude třeba ji prohodit za anténu v lokalitě jedna (která snad ještě není na střeše).

Druhé překvapení bylo v tom, že anténa mi byla předána na stožárku (asi metr). Předávají děl, že nemá jedenactku a že stejně musí pryč, takže pokud jste v pátek kolem šesté, sedmé viděli exota, který jel z Flóry na Dejvickou a opíral se přitom o tyč a anténou, viděli jste autora článku.

V sobotu se mi ozval člověk z českého distributora Mikrotiku, že jsou svolní mi půjčit jednu licenci na testování. Sice byl zklamán, že nechci využít fascinující softwarové AP v software level 5, ale mít čtyři WLAN karty v jednom PC považuji za obtížně použitelné z důvodů rušení (pokud tedy rozteč mezi sloty v PC není dva metry).

Ještě k mikrotiku. V pátek jsem si nainstaloval na router zkušební 24hr verzi. Připojil jsem jí na segment, kde běží DHCP server. Zapnul jsem síťovou kartu (by default jsou všechny zakázané) a zapnul DHCP klienta. A nestalo se nic. Až po 20 minutách laborování a procházení CLI routeru na 21” monitoru (písmena jsou velká jak blázen), jsem přišel na to, že mikrotik narozdíl od většiny slušných operačních systému směrovačů čísluje rozhraní od jedničky. No ale zdařilo se.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • Co bylo s tim konektorem? Vydel jsem namackavaci, namacknutej za 5 min. Doma jsem pajel N-konektor na RLA10 a trvalo mne to na popreve cca 40min (s opilovanim stredniho vodice). No vysledek take nebyl idealni.

 • [1]
  V tom pripade mame stejnou zkusenosti. Vcetne toho pilovani 🙂

  Pokud mate tip na nejakou fintu s N konektory na tluste koaxialni kabely, sem s ni. Vychvalim Vas (nebo kohokoliv jineho) az do nebe 🙂

 • Co se tyka konektoru, jde o to ze se prodavaji bud na RG213, ty je potreba pilovat, nebo na RLA10/H-1000, ktere jsou ale tusim asi 3x drazssi. Ja vzdycky kupoval ty drazsi a mel jsem to za par minut napajeny.

 • [3]

  Mas nejakej odkaz? BTW fakt se to musi pajet? 🙂

 • N-konektory se dělají pájecí a krimpovací, ty krimpovací jsou sice za minutu hotový, zato mají větší útlum (i když než zbastlenej vařenej, tak raději krimpovanej).
  pájecí jsou těžší, ale po pár kouscích to sekáte jako cvičky a za dvě minutky to máte taky
  na nízkoútlumový kabely se silnějším vodičem musíte používat konektory, který mají pin se silnější dírou, stojí asi dvě stovky, ale má to podstatně nižší útlum než když opilujete vodič. Hlavně jsou profesionálnější a z kvalitnějších matrošů, což se ale na amaterských stavbách stejně nepozná. Takže to tam klidně lepte izolepou, on ten elektronek stejně nějak přeskočí 😉

 • [2] N-konektory pouzitelne bez pilovani kabelu prodava http://www.i4.cz

 • Konektory (N,sma…) prodava Rasel – ve Francouzsky.

 • no a co takhle 2,5 zavitnik ocko a tim to trochu skrouhnout nemusis pilovat fc