Story o sousedských sítích (2.)

Včera jsme probrali první, nejjednodušší kauzu. Přeskočme teď na kauzu třetí. Třetí kauza představuje největší výzvu (americky řečeno).

Obec v Ústeckém kraji (na úpatí Českého středohoří), která má kolem sebe několik osad (patří pod tu obec) vzdálených co dvou kilometrů. Obec má i s osadami nějakých 1500 lidí. Kupní síla je dost malá, takže i když je v oblasti díky INDOŠI pokrytí ADSL, neznám nikoho, kdo by si ADSL v místě pořídil. V místě jsem nebyl schopen naměřit žádnou WiFi síť (zkoušel jsem na více místech). Je tedy možné si to pěkně naplánovat a postavit podle svého.

Moje idea je postavit v každé osadě (kde bude zájem) přístupový bod a tyto body propojit směrovými spoji (tvořícími jakousi páteřní síť). V technologické rovině zatím není jasné, jak dimenzovat páteř, aby ji uživatelé nemohli přetížit (nebo aby to bylo obtížné). Budu muset v praxi vykoušet, zda má smysl pro směrové spoje nasazení 802.11g – hlavně jestli dokáží rozumnou rychlostí překlenout ony dva kilometry.

Předpokládám, že bych pro směrové spoje použil PCčka (značka noname plečka) s bezdrátovými kartami a a nainstalovaným Linuxem (i když běžně používám Billova okénka, přece jen si nemyslím, že OS optimalizovaný na rychlé kreslení oken je vhodný pro směrování) – pokud máte tip na nějakou jednoduchou konkrétní distribuci, přijímám odkazy v diskusi (poslední Linux, který jsem administroval sám, byl Slackware verze tuším 1.2). Pro připojování uživatelů počítám s nějakým hardwarovým APčkem. Propojení mezi AP a PCčkem budu realizovat ethernetem (křížený kabel).

V rovině adresace vidím dvě varianty. První je žádost o PI prostor (/22), druhou překlad adres. PI adresy považuji za optimální, protože při změně ISP není třeba měnit adresy. V případě překladu adres bych požádal CZFree.Net o přidělení adres z prostoru 10/8, v kterém CZFree.Net operuje. Pro směrování uvnitř sítě mohu použít ospf, při použití směrových spojů se nemusím bát, že mi někdo nakazí směrovací tabulky z veřejných AP. Pokud budu pracovat bez překladu adres s jedním ISP, je prakticky jedno, jaké směrování zvolíme (včetně statické cesty od ISP a „defaultní“ cesty ze sousedské sítě). Pokud použijeme adresní prostor CZFree.Net, je cesta do Internetu vyřešena. Propojení s ostatními sítěmi v CZFree.Net by bylo realizováno pravděpodobně tunelem, a směrování (do CZFree.Net) by bylo pochopitelně založeno na BGP.

Skončeme s technikou. Hlavní problém této kauzy jsou uživatelé. Nemá cenu stavět systém pro pět lidí. Proto jsem zaúkoloval sestru, aby oslovili s přítelem místní populaci. Způsob oslovení nechám na nich. S počtem uživatelů souvisí problém financování. Celkem není problém s postavením infrastruktury, ta je skutečně za pár korun. Někdo se ovšem musí o tu infrastrukturu starat (já to mohu dělat jen po omezený čas), někdo musí být schopen/ochoten vybírat peníze od uživatelů (já to nemohu být z důvodu konfliktu zájmů – živím se tím, že radím ISP a telco a nemůžu proto sám provozovat internetovou síť).  Třeba se najde nějaký dobrovolník, který skončí na úřadě práce a převezme to pod vlastní křídla.

Jak je vidět, jde o běh na dlouhou trať.

V dalším díle se podíváme na kauzu druhou, která je něco mezi první a třetí.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • To jsem na Tě zvědavý, protože řeším něco obdobného. Hlavní problém ale u mne je, že potřebuju WiFi prostřelit na 6 km (bohužel blíž internet nemám).
  Já bych byl , kdybych se obešel bez kompu jako routeru, ale ono to asi nepůjde a u internetu to PC bude muset být. Čekám od něj kromě přerozdělení kapacity mezi dvě (a časem více) antény také velmi dobrý firewall (existuje nějaký samoupdate?). Navíc by bylo fajn, kdyby tohle PC bylo bezúdržbové, protože se k němu jen tak nedostanu…
  Hlavní věc, které se ale děsím, je ona údržba a správa. Asi to zbude na mě… 🙁 A taky se bojím, že aby to bylo legální, tak budu muset zařídit spoustu papírů – zatím nevím jakých. Ty už v tom máš jasno?

 • [1]
  Zpusob pripojeni k Internetu neresim. Pokud bude dost lidi, bude i na tu posledni mili (treba leasing pojitka v pasmu 10 Ghz).

  Papiry taky zatim neresim, to hodne zavisi na kvalite a kvantite zajemcu. Treba to bude chtit delat nekdo z nich nebo zmackneme obec a udelame Obecni Internet (c)tm.

  Bez plnohodnotneho smerovace se zatim obejit nechci. A kupovat tam nejake CISCO nebo Juniper nevidim jako smysluplne.

 • [2] Když to bude Obecní internet, tím spíš musíš mít papíry v pořádku. Já mám taky naději to udělat jako obec. Probvlém je, že na obci se v tom nikdo nevyzná, takže stejně musím všechno vymyslet a realizovat já… Včetně zajištění papírů… A bez papírů se mi do toho moc nechce.

 • pokud mas rad Billovy okenka, tak pouzij Windows 2000 Server…. ten ma v sobe podporu smerovani v zakladu. Jen vyplaznout x kilokorun za system je mrhani penezi 😀

 • [4]
  Hochu hochu. W2K server v sobe sice ma podporu forwardovani, ale pochybuju o tom, ze by v sobe mel podporu pro nejake jine smerovaci protokoly nez RIP – napriklad BGP-4 🙂

 • [3]
  Pokud to bude delat obec, tak budou papiry jine, nez kdyby se to delo pres sdruzeni a opet to bude jine, nez kdyby to delalo nejake srocko.

 • [6] Alespoň některé snad budou stejné, ne? 😉 Nevíš, kde se dá najít seznam všech potřebných papírů a razítek? Někde jsem slyšel, že je třeba něco kvůli práci na střeše, pak něco kvůli práci s bleskojistkama… A to nemluvím o licenci na provoz tele sítě… 🙁

 • [7]
  Pokud vim, tak kdyz nebudes delat vyskove prace na kseft, tak na to papir nepotrebujes. Kdyz budes delat neco se silnoproudem potrebujes padesatku.

  Pokud nebude delat verejnou telekomunikacni sit a nebudes delat providera, nepotrebujes ani zadny glejt od CTU. Samozrejme, pokud to bude delat SRO jako byznys, je to neco jineho.

 • Tak tipy na distribuce:

  libi se mi toto (je to specielne uzpusobene pro VIA EPIA)
  http://www.linux-vpn.de/lr1

  fakt dobra ma byt tato distribuce:
  http://www.wifi.com.ar/

  a komercni, ale uzasne domakana (cesti dirtibutori maji na tom zalozene pokryti Prahy a kdyz mi to ukazovali v provozu tak to melo dobre domakany dohled vcetne vzdaleny hw restartu :-))
  http://www.mikrotik.com/
  distributor: http://www.sys-data.com/

 • A jeste nejake odkazy (nahodou jsem je pri hledani neceho jineho nasel).
  http://www.linux-wlan.com/

  A jeste dobry cesky navod
  http://www.simandl.cz/stran
  (doporucuju prostudovat odkazy)