Story o sousedských sítích (15.)

Patrick Zandl · 31. květen 2005

Tak se nám to pěkně vyvíjí.

V lokalitě jedna jsme tak dlouho váhali s instalací pořádné antény na střechu, že v mezidobí začala poskytovat v té lokalitě svojí službu Chello společnost UPC. No a přiznejme si, že poměr cena/výkon/stabilita je u Chello na trošku jiné úrovni než u freenetu (lepší pro uživatele). Takže tahle lokalita je z hlediska freenetu mrtvá. Aspoň bude méně elektromagnetického smogu v centru Prahy.

V lokalitě tři se nám zatím nepodařilo podniknout nic zajímavého.

Zajímavý vývoj se podařil v lokalitě dvě. Skutečně se nám podařilo udělat vlastní CLOUD. Alokaci IP adres a čísla autonomního systému jsme po netečnosti člověka zodpovědného za koordinaci těchto aktivit vyřešili metodou "zábor". Zajímavé bylo, že to komunita bez problémů akceptovala.

V tuto chíli pracujeme na vytvoření (dvou) kruhové topologie. K uzavření obou kruhů chybí cca 100m. Bohužel s mizernou viditelností. Stabilita směrování se nám výrazně zlepšíla, bohužel internetová brána, kterou používám, zůstala v původním CLOUDu a v cestě máme jeden zarušený spoj (a původní CLOUD zatím nereaguje pozitivně na nabídky dalšího spoje). Vypadá to, že začnu používat bránu na druhé straně našeho CLOUDu.

Spousta lidí má spoustu chytrých rad a doporučení k nasazení pětigigahertzového spoje. Zatím k tomu přistupujeme konzervativě, počkáme na nějaký verdikt ČTÚ. Snažíme se také udělat nějaký slušný monitoring infrastruktury, abychom mohli rozumně naplánovat směrování. Momentálně používáme jako IGP OSPF (jak je ostatně zvykem ve většině CLOUDů CZF) a externí propojení je udeláno pomocí BGP4.

V původním CLOUDu došla trpělivost ještě dalšímu kusu infrastruktury. Narozdíl od nás neklade takový důraz na CZFree.Net, takže nastavil směrování staticky a celé to orientuje směrem k Internetu. Z CZF používá hlavně adresní prostor ...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook