Story o sousedských sítích (10.)

Hurá Hurá. Poté, co jsem vytáhl ten původní kabel v lokalitě dvě, nahradil ho proměřeným nakonektorovaným kabelem, se CZFree.Net dostal i na desktop skorotchána. Na následujícím obrázku je vidět, jak nově vypadá střecha v lokalitě dvě. Anténa nahoře je živá, síto čeká na oživení a tyčka slouží pro konektivitu k bazénu.

Stav na střeše

Následně jsem ještě musel vykomunikovat s duchovním vůdcem vedlejší obce povolení směrování mimo rozsah CZFree. Oba zatím používáme statické směrování a zatímco já na něj měl default, on dále posílal moje pakety pouze do rozsahu 10/8 (AKA CZFree.Net).

Zároveň jsem zjistil, že přinutit ten hardwarový “router” od Ovislinku k tomu, že default route má na jiném rozhraní, než je nastaveno ve firmware, je nemožné. Takže jsem ho začal provozovat pouze v režimu bridge. DHCP server dělá směrovač.

Připojení druhé vsi je zatím nemožné (topoly jsou topoly). Ve hře jsou teď dvě varianty. Oba vidíme na dva pidikomíny, kam bychom mohl dát retranslaci (prezentovanou například jedním AP-1000, pokud se je Vanco Netu nebo Nonamovi podaří přemluvit ke spolupráci).

Pro internetové připojení jsem se rozhodl použít služeb Cendrova Supernetu, z čehož nejsem příliš nadšen. Nicméně je to nejbližší iGW a dokud se studenti nevrátí ze školy, je celkem použitelná (pak je třeba trpělivosti). Do doby, než najdeme jiné řešení, jsem ochoten těch 250 kaček měsíčně obětovat.

Problémům ale není konec. Duron je bohužel výkonné topné těleso a směrovač tak není příliš stabilní. Naštěsí má skorotchán jednu starou plečku (nějaké Pentium nebo K6), do které bychom směrovač přemontovali. Takže mám ještě o víkendu hodinu co dělat.

A abych nezapoměl, koukněte na detail notebooku u bazénu. Škoda jen, že teď je bazén spíš pro otužilce.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • Potreboval bych dotahnout internet do obce chvalatice na vranovske prehrade 🙁 ale to asi bude nesplnitelny cil

 • [1] Kdyz si tma postavite komunitni sit, tak Vam tam megabit, kterej si sami roztahnete pres WiFi, doda skoro kazdy 🙂

  Kouzlo je v tom, ze sezenete dostatecny pocet zajemcu, aby se vyplatilo tam privest tlustejsi linku.

 • hmm, ten supernetwork nema uplne nejlpesi ceny. No aspon nema FUP.
  Tim ze v CzFree.net se drzi ceny za Internet porad na stejne urovni a komercaci, preci jem trochu zlevnuji, se ceny trochu srovnali.

 • jo tak jak to vymyslíme s tím přeflashováním? Kdyžtak napiš na "bezejmena" (bohužel noname bylo obsazeno) v gmail.com.
  Případně Patrik dá další kontakty

 • Dell Latitude? Taky? 😀 Mám tu D505 a právě z ní píšu. 🙂

  BTW, ty bezdrátový sítě jsou složitý jak prase … Pořád řešit jestli osolit výkon a přestřelit ty topoly nebo se držet pod výkonem a nepřipojit sousední věs… Děs. 😉

 • [2] problem je ze zajem by asi byl, ale jen v lete; tam v zime zije tak 100 lidi …

 • na tom situ co je na obrazku je homemade ozarovac?

 • [7] Kdepak, je to normalni antena, kterou sem koupil u Vanca (http://www.wifishop.cz ).